Gdzie pojechać na rodzinne wakacje w górach z dziećmi?

Skreślacie góry jako miejsce rodzinnego wypoczynku? Niepotrzebnie – jeśli dobrze przemyślicie wybór okolicy, możecie spędzić miło czas nawet z niemowlęciem przy boku.
Gdzie pojechać na rodzinne wakacje w góry z dziećmi

Wakacje z dziećmi w górach? Czas na przygodę!

Przygotowaliśmy dla was kilka podpowiedzi. 

Tatry - doliny Chochołowska, Kościeliska i Morskie Oko

Wielu rodziców obawia się, że Tatry to góry zdecydowanie za wysokie dla rodzin z  małymi dziećmi. W istocie jednak wszystko zależy od tego, jakie trasy wybierzemy i jak dobrze się przygotujemy. Na początek warto wybrać się na „przegląd” tatrzańskich dolin (np. Dolina Chochołowska, Strążycka albo Kościeliska). To miejsca, które można zwiedzać z wózkiem albo dzieckiem w nosidle, a nawet podoła im trzylatek.

Nieco starsze dzieci (4-6 lat) świetnie poradzą sobie np. podczas zwiedzania Doliny Mroźnej. Jeśli natomiast cała nasza rodzina jest w świetnej kondycji, warto wybrać się do Doliny Pięciu Stawów.

Atrakcje w okolicy: Wyjątkowo dużo atrakcji dla dzieci znajdziemy w Zakopanem. Kolejka naziemna na Gubałówkę zachwyci każdego malca – podobnie jak kolejki krzesełkowe na Harendę i Polanę Szymoszkową. Ponadto, warto odwiedzić też Muzeum Stylu Zakopiańskiego W Willi Koliba albo wystawę zwierząt (teren zespołu dworsko – parkowego w Kuźnicach). Dla chwilowego przełamania tematyki możemy z kolei udać się do Gu Gu Parku (park liniowy) lub Adventure Park Przygody na Gubałówce. Gdy zatęsknimy za wodą, czeka na nas Aquapark w Zakopanem.

Beskid Śląski - wyciągi krzesełkowe, Leśny Park Niespodzianek

Jeśli jednak zdecydowanie skreślacie Tatry, bo wolicie coś łatwiejszego, zdecydowanie warto odwiedzić Beskid Śląski. Znajdziecie tutaj całe mnóstwo łatwo dostępnych i nietrudnych do pokonania szlaków – z dzieckiem w każdym wieku wejdziemy np. na Równicę nad Ustroniem. A z samego Ustronia na pewno przyjemne spędzicie czas, wjeżdżając krzesełkami na Czantorię. Z małym dzieckiem i wózkiem możemy przejść się trasą Wisła Głębce - Kubalonka - Wisła Czarny. Podobnie łagodnym miejscem będzie Brenna.

Atrakcje w okolicy: Całoroczny tor saneczkowy na stoku Dębowca, Teatr Lalek Banialuka w Bielsko – Białej, Studio Filmów Rysunkowych, Chata Kawuloka w Istebnej, Aquapark w Hotelu Gołębiewski i park Linowy Przygoda Park Wisła w Wiśle, Leśny Park Niespodzianek oraz Muzeum Ustrońskie w Ustroniu – to tylko niektóre atrakcje, które zachwycą najmłodszych.

Gorce - rodzinny park rozrywki Rabkoland, uzdrowiska

Gorce polecane są nie tylko z racji samego ukształtowania terenu, ale także z uwagi na zdrowe powietrze – służące zwłaszcza małym alergikom (to tutaj znajduje się uzdrowisko Rabka Zdrój).

Rodzice z małym dzieckiem z pewnością zrelaksują się wędrówką po Gorczańskim Parku Narodowym, znajdą też przyjemność w podróżowaniu niedługimi trasami – jak z Rabki na Piątkową Górę albo z Rabki na Maciejową. Satysfakcjonująca będzie także wyprawa na Rabczańską Leśną Ścieżkę Edukacyjną. Gdy mamy już starsze, „przećwiczone” w górskich wędrówkach dziecko, możemy podjąć się pokonania trasy z Łupusznej na Kiczorę.

Atrakcje w okolicy: Jak i w innych górskich miejscowościach, tak i tutaj znajdziemy całą masę atrakcji dla najmłodszych. Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland, Muzeum Rekordów i Osobliwości, Muzeum Gorczańskie czy teatr Lalek Rabcio – wszystko to znajdziemy w Rabce. Tylko 2 kilometry od tej miejscowości możemy z kolei odwiedzić Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce.

Karkonosze - Karkonoski Park Narodowy

Karkonosze to góry przez wielu polecane jako najbardziej „przyjazne” rodzinom z dziećmi w każdym wieku. Z dzieckiem w wózku możemy zobaczyć Karkonoski Park Narodowy albo pokonać trasę ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Szklarki. Starsze dzieci (od 3 lat) z pewnością podołają trasom takim jak: Karpacz – Świątynia Wang, Sobieszów – Zamek Chojnik czy Szklarska Poręba Górna do Wodospadu Kamieńczyka.

Atrakcje w okolicy: Jest ich całe mnóstwo – w Karkonoszach nie ma możliwości, aby dziecko się nudziło. Mamy tu Park Miniatur w Korach, Westernowe Miasteczko w Ściegnach czy Cyrkland w Miłkowie. Karpacz zaprasza do Parku Linowego Tarzan i Muzeum Zabawek, a w Szklarskiej Porębie znajdziemy Park Dinozaurów i Rodzinny Park Rozrywki Esplanada.

O czym warto pamiętać, udając się z dzieckiem w góry?

Poza sprawdzeniem podstawowych kwestii (udogodnienia dla rodziców i dzieci w wybranym miejscu noclegowym), ważne jest także, by:

  • posiadać dobry przewodnik po górach oraz dobrą mapę
  • zabrać z domu ubrania na każdą pogodę, z możliwością ubierania dziecka i siebie „na cebulkę”
  • zabrać z domu buty odpowiednio do pokonywania górskich szlaków
  • wyposażyć się w plecak, w którym zmieści się jedzenie oraz dodatkowe ubrania

Wakacje w górach mogą być dla nas i dla naszych dzieci źródłem przepięknych wspomnień. Będzie tak tylko pod warunkiem, że dobrze przygotujemy się do tego typu odpoczynku i nie będziemy wymagać od naszych dzieci więcej, niż pozwala na to ich wiek. 

fot.
Fotolia

Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka

Subskrybuj Kanał strony głównej