Zabierz dziecko do zamku - Najpiękniejsze i najciekawsze zamki w Polsce

Zamki, rycerze i księżniczki – to tematyka pojawiająca się w wielu bajkach dla najmłodszych. Korzystając z wakacyjnych dni, warto przenieść się w ten bajkowy świat i odwiedzić któryś z pięknych, polskich zamków.
Zamki w Polsce

Najpiękniejsze i najciekawsze zamki w Polsce – z uwzględnieniem potrzeb dzieci

Zamek w Gniewie.

Był już twierdzą Zakonu Krzyżackiego, siedzibą starostów i więzieniem. Dzisiaj ten sporych rozmiarów zamek pełni funkcję siedziby różnych fundacji oraz czterogwiazdkowego hotelu. Wybierając się tutaj z dziećmi, możecie liczyć na specjalne spektakle historyczne oraz pokazy rycerskie, maluchy mogą także obejrzeć widowisko multimedialne „Wakacje z Duchami” oraz zobaczyć historyczny park rozrywki. Zanim pojedziecie, podpytajcie o terminy wspomnianych atrakcji.

Zamek Królewski na Wawelu.

To jedna z największych atrakcji turystycznych Krakowa, wpisana na listę UNESCO. Zamek pełni rolę muzeum. Wraz z dzieckiem możecie tutaj zobaczyć wiele militariów, rzeźb czy obrazów. Ciekawostką są cykle edukacyjne dla dzieci – warto odwiedzić to miejsce właśnie wtedy, kiedy są organizowane.

Zamek Książ – okolice Wałbrzycha.

To wyjątkowe miejsce, szczególnie polecane rodzinom z dziećmi. Przede wszystkim, zamek otoczony jest przepięknym parkiem krajobrazowym – przed lub po zwiedzaniu zamku możemy zatem udać się na przyjemny spacer. Po drugie – w zamku jest palmiarmia – to miła odmiana w zwiedzaniu. Po trzecie – w ofercie edukacyjnej zamku jest między innymi zwiedzanie nocą połączone ze… straszeniem. Jest to co prawda oferta dla dorosłych, ale na własną odpowiedzialność można zabrać odważniejsze i starsze dzieci.

Zamek w Malborku.

Jeden z największych i najpiękniejszych zamków w Europie, co roku przyciąga turystów z całego świata.
Na zwiedzaniu zamku w Malborku najlepiej jest wybrać się podczas Festiwalu Kultury Średniowiecznej „Oblężenie Malborka”. Tylko w te dni będziecie mogli zobaczyć pokazy konne, kaskaderskie i rycerskie pojedynki, wieczorami z kolei odbywają się tutaj inscenizacje bitwy z 1410 roku. Innymi słowy – zamek zmienia się w te dni w prawdziwe, średniowieczne miasteczko. To prawdziwa gratka dla całych rodzin – nie możecie tego przegapić.

Królewski Zamek Boblice.

Zbudowany w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego Zamek jest jednym z bardziej atrakcyjnych w Polsce. Oprócz zwykłego zwiedzania, które może nieco znużyć najmłodszych, możecie tu zobaczyć rozbudzające rycerskie potyczki – każdy może wziąć w nich udział. Dodatkowo w okolicy znajduje się urzekająca stadnina, do której warto zajrzeć.

Zamek Pieskowa Skała.

Zamek w Pieskowej Skale był wielokrotnie rekonstruowany – i właśnie z uwagi na aktualny, świetny stan warto go odwiedzić. Tutaj dzieci mają możliwość zobaczenia nie tyle pozostałości, co prawdziwych, pięknie wykończonych skał. Atrakcją jest także rzeźba terenu – zamek stoi bowiem na wysuniętej skale, a otaczają go przepaście.

Zamek Olsztyn k. Częstochowy.

Rodzinne zwiedzanie zamku koło Częstochowy możecie rozpocząć od opowieści o legendarnych, podziemnych tunelach łączących jego ruiny z jasnogórskim klasztorem. Dodatkowo, jeśli wybierzecie się na wycieczkę w odpowiedni dni, będziecie mogli pokazać dziecku paradę rycerzy, pokazy konne, turnieje łucznicze i szermiercze czy inscenizację bitwy o zamek.

Zamek Moszna (opolskie).

Zamek ten słynie ze swojej wielkości – ma aż 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek. Jako, że w zamku jest także hotel, z całą rodziną możecie wynająć pokój i spędzić noc w prawdziwym zamku – nie ma większej frajdy dla kilkulatka. Ponadto, jest tu też Hrabiolandia – sala zabaw dla dzieci, możecie także zobaczyć zamkowe strychy albo przeżyć Wieczór Strachów (ta atrakcja przeznaczona jest jednak tylko dla pełnoletnich).

Zamek Czocha, Sucha, Leśna.

Miejsce to zasługuje na szczególne wyróżnienie – zostało bowiem docenione przez National Geographic Traveler jako jeden z „7 nowych cudów Polski”. Zamek ma osobliwy wygląd i mieści w sobie hotel. To zatem kolejne miejsce, w którym możecie spędzić ciekawą noc.

fot.
Fotolia

Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka

Subskrybuj Kanał strony głównej