Bąbelkowa kąpiel - czy to bezpieczne?

Kąpiel małego dziecka bywa problematyczna. Pociecha nie zawsze ma na nią ochotę i nieustannie próbujemy wymyślać dla niej nowe zachęty. Kłopotem jest również to, że nie do końca wiemy, jakich kosmetyków wolno nam użyć, żeby było zdrowo i bezpiecznie.

Bąbelkowa kąpiel - czy to bezpieczne?

Kąpiel małego dziecka bywa problematyczna. Pociecha nie zawsze ma na nią ochotę i nieustannie próbujemy wymyślać dla niej nowe zachęty. Kłopotem jest również to, że nie do końca wiemy, jakich kosmetyków wolno nam użyć, żeby było zdrowo i bezpiecznie. Rozwiej z nami swoje wątpliwości raz na zawsze.

Substancje pożądane

Wszystkie specyfiki, po które sięgasz, powinny być testowane dermatologicznie, a idealnie, gdy posiadają również odpowiednie certyfikaty. Im bardziej ekologiczny i bezinwazyjny produkt, tym lepiej. Jeśli z kolei masz w domu małego alergika, to preparaty naturalne są po prostu koniecznością.

Środki do kąpieli dziecka powinny być bogate w substancje uzupełniające lipidy i troszczące się o delikatny naskórek. Dzięki temu na ciele powstaje ochronna warstwa, która hamuje szkodliwy wpływ podrażniających czynników zewnętrznych. Wybór kosmetyków jest obecnie ogromny: płyny, żele, olejki, pianki, galaretki, musujące tabletki czy sole. Co wybrać?

Gdy zależy Ci na zdrowym rozwiązaniu, świetnie sprawdzi się np. delikatny płyn do mycia ciała i włosów I Love My Baby Wash polskiej marki Make Me Bio. W jego składzie znajdziesz m.in. wygładzająco-regenerujący ekstrakt z orzecha kokosowego, nawilżający olejek z awokado, kojące olejek z lawendy i wyciąg z rumianku oraz odżywczy owies. Większość ingrediencji jest pochodzenia organicznego, dzięki czemu stan skóry pociechy się poprawia. Podobne właściwości wykazuje też emulsja do kąpieli Nacomi Baby, która bazuje na dobroczynnym pantenolu.

A co dla dzieci, które uwielbiają piękne zapachy i kolorową pianę? Możesz się pokusić o płynne mydła do kąpieli o aromacie coli, gumy balonowej czy lodów ciasteczkowo-waniliowych. Słodka woń z pewnością zachęci malucha do pozostania w wodzie na dłużej i umycia się z radością. Jeszcze większą frajdę zapewni preparat o magicznym działaniu zmieniającym barwę wody. Tęczową zabawę zagwarantuje np. płyn Ziaja Hokus-pokus. A gdy Twoje dziecko uwielbia bajki, zafunduj mu żel z podobiznami ulubionych bohaterów – lalką Barbie czy samochodami Hot Wheels. Sprawdź jednak, czy ich skład jest odpowiedni i czy zawierają łagodne substancje pielęgnujące, np. olejek ze słodkich migdałów.

Czego unikać?

Skóra malucha jest bardziej wrażliwa niż dorosłego, dlatego wszelkie środki myjące o nieco bardziej inwazyjnej formule powinny być stosowane co najmniej od 3. roku życia i zawsze pod okiem rodzica. Specjaliści zgodnie twierdzą, że w produktach dla dzieci powinno się unikać takich substancji, jak:

  • sztuczne barwniki,
  • silikony,
  • alkaliczne mydło,
  • oleje mineralne,
  • SLS i SLSA,
  • PEG,
  • glikol propylenowy.

Niestety okazuje się, że surfaktanty, czyli substancje powierzchniowo czynne, mogą podrażniać błonę śluzową i wysuszać bądź powodować uczulenia. Z kolei emulgatory często rozpulchniają skórę i ją osłabiają, przez co szkodliwe substancje z łatwością przedostają się do wnętrza organizmu.

Co ciekawe, ośrodki certyfikujące zatwierdziły obecność w kosmetykach dla dzieci benzoesanu sodu, który jest uważany za bezpieczny ze względu na zdolność do hamowania rozwoju grzybów i drobnoustrojów.

Gdzie kupować?

Przy małym dziecku nie masz zbyt wiele czasu na chodzenie po sklepach. Najwygodniej będzie, gdy zrobisz zakupy przez internet. Odwiedź drogerię online MakeUp.pl! Dużo zaoszczędzisz, ponieważ preparaty do kąpieli dla dzieci mają tu konkurencyjne ceny, a dostawa jest zawsze darmowa, niezależnie od wartości zamówienia.

Autor
Dagmara Deska
fot.
materiały partnera/art sponsorowany