Bierne palenie nasila zaburzenia snu u kobiet ciężarnych

Ciężarne kobiety narażone na wdychanie dymu z papierosów mają wyższe ryzyko zaburzeń snu - wynika z pracy zamieszczonej na łamach pisma "Sleep". 

bierne palnie w ciąży zaburza sen

Ciężarne kobiety narażone na wdychanie dymu z papierosów mają wyższe ryzyko zaburzeń snu - wynika z pracy zamieszczonej na łamach pisma "Sleep". Wśród cytowanych zaburzeń, autorzy artykułu wymienili trudności w zasypianiu, zbyt krótki sen i niewysypianie się oraz chrapanie i trudności z oddychaniem we śnie.

Praca naukowców z Uniwersytetu Nihon w Tokio jest efektem analizy danych zebranych w dwóch dużych grupach ciężarnych. Jedna, ankietowana w 2002 roku, liczyła 16396 kobiet, a druga - ankietowana cztery lata później - 19386 kobiet.

Badacze wykazali, że podobne zaburzenia snu dotyczą zarówno kobiet, które palą w ciąży, jak i kobiet narażonych na bierne wdychanie dymu papierosowego. Efektem tego było wczesne wstawanie i zwiększona senność w ciągu dnia.

"Z naszych badań wynika, że niekorzystny wpływ biernego palenia na zdrowie kobiet w ciąży może po części wynikać z tego, że silnie zakłóca ono sen" - komentuje prowadzący badania dr Takashi Ohida. Badacz podkreśla, że głównym źródłem dymu papierosowego dla 80 proc. ankietowanych ciężarnych był współmałżonek.

Zdaniem dra Ohidy, programy edukacyjne informujące o negatywnym wpływie biernego palenia na ciężarne mogłyby poprawić higienę snu w tej grupie kobiet oraz zapobiec wielu zgubnym skutkom zaburzeń snu dla ich zdrowia.

Jak podkreślają naukowcy, w czasie ciąży, jak i po porodzie, w organizmie kobiety zachodzi wiele gwałtownych zmian - fizycznych, hormonalnych czy emocjonalnych, które same z siebie mogą prowadzić do zaburzeń snu. Palenie, tak czynne, jak i bierne, może stanowić dodatkowy czynnik negatywnie wpływający na sen kobiety w ciąży.

Większość ciężarnych doświadcza zmęczenia w ciągu dnia, nawet jeśli w nocy przesypiają więcej godzin. Jest to związane z gorszą jakością snu w ciąży - kobiety odczuwają większy dyskomfort fizyczny i częściej się wybudzają. Okresem, kiedy kobiecie ciężarnej najtrudniej jest się dobrze wyspać, jest trzeci trymestr.

Badania dowodzą też, że w czasie ciąży nasilają się często objawy bezdechu sennego, którego najbardziej znanym objawem jest chrapanie. To poważne zaburzenie oddychania w czasie snu może się też rozwinąć w trakcie ciąży. Najbardziej są na nie narażone kobiety z dużym wskaźnikiem masy ciała przed ciążą. Bezdech może się też objawiać ciężkim oddechem, sapaniem, odgłosem dławienia i przerwami w oddychaniu.

Do dwóch innych zaburzeń snu, których częstość wzrasta w ciąży, zalicza się też zespół niespokojnych nóg oraz nocne skurcze nóg. Zespół niespokojnych nóg dotyka 25 proc. ciężarnych i może mieć związek z niedoborami żelaza. Z kolei problem nocnych skurczów występuje u ok. 40 proc. kobiet w ciąży i przeważnie mija po urodzeniu dziecka.

Zgodnie z zaleceniami lekarzy, kobiety ciężarne powinny przesypiać w nocy przynajmniej tyle samo czasu, ile zaleca się przeciętnej dorosłej osobie - tj. od 7 do 8 godzin. JJJ

Źródło: PAP - Nauka w Polsce 2007-09-06

fot.
Fotolia