Wirus opryszczki związany z powikłaniami ciąży

Wirus opryszczki oraz wirusy z nim spokrewnione mogą mieć związek z nadciśnieniem ciążowym, które grozi przedwczesnym porodem i innymi powikłaniami - wynika z najnowszych badań australijskich.
 

opryszczka a problemy w ciąży
Wirus opryszczki oraz wirusy z nim spokrewnione mogą mieć związek z nadciśnieniem ciążowym, które grozi przedwczesnym porodem i innymi powikłaniami - wynika z najnowszych badań australijskich. Informację na ten temat zamieszcza pismo "British Journal of Obstetrics and Gynaecology".

Nadciśnienie ciążowe diagnozuje się po 20 tygodniu ciąży u kobiet, które przed poczęciem miały prawidłowe ciśnienie krwi. Występuje ono u ok. 5-10 proc. ciężarnych i jest związane z dużym ryzykiem komplikacji ciąży. W krajach rozwiniętych powikłania te stanowią jedną z głównych przyczyn śmiertelności matek i płodów.

Nadciśnienie jest szczególnie groźne, gdy towarzyszy mu białkomocz i obrzęki. Mówimy wówczas o tzw. stanie przedrzucawkowym, który może prowadzić do wystąpienia drgawek i śpiączki, czyli rzucawki.

Przyczyny rozwoju nadciśnienia ciążowego nie zostały do dziś dobrze poznane. Z badań wynika, że u kobiet zdrowych ryzyko tego zaburzenia zwiększają: wiek po 35 roku życia, pierwsza ciąża i ciąża mnoga. Wiadomo też, że może się ono ujawnić w ciąży u tych kobiet, które są obciążone rodzinnym ryzykiem nadciśnienia.

Naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie w swoich wcześniejszych badaniach wykazali, że kilka dziedzicznych mutacji genetycznych predysponuje do nadciśnienia ciążowego. Są to mutacje w genach kodujących białka odpowiedzialne za stan zapalny i krzepnięcie. Ich obecność może powodować zaburzenia funkcji i obkurczanie naczyń krwionośnych w mózgu oraz w łożysku, przez co prowadzi do rozwoju nadciśnienia.

Teraz ci sami badacze zaobserwowali, że zakażenie wirusowe, zwłaszcza herpeswirusami, do których należy wirus opryszczki, też może być przyczyną nadciśnienia w ciąży oraz związanych z nim powikłań, jak stan przedrzucawkowy i przedwczesny poród.

Przeanalizowano dane dotyczące 717 ciąż przebiegających z komplikacjami oraz 609 ciąż prawidłowych. Próbki krwi noworodków przetestowano pod kątem obecności materiału genetycznego różnych wirusów, takich jak enterowirusy (wywołujące zakażenia układu pokarmowego i nerwowego, np. wirus polio) oraz herpeswirusy. Do herpeswirusów należą wirus opryszczki typu 1 i typu 2, wirus cytomegalii, wirus ospy wietrznej i półpaśca, wirus Epsteina-Barra oraz wirus wywołujący mięsaka Kaposi'ego.

Okazało się, że zakażenie herpeswirusem w trakcie ciąży podnosiło ryzyko nadciśnienia i przedwczesnego porodu.

Autorzy pracy zamierzają zweryfikować te wyniki w przyszłych badaniach. Planują też sprawdzić, jaki związek zachodzi między zakażeniem herpeswirusem a genetycznymi predyspozycjami do nadciśnienia w ciąży. JJJ

PAP - Nauak w Polsce / 2008-02-23

 

fot.
Fotolia