Operacje na płodzie w łonie matki

Szybka diagnoza jest ważna, bo dziś operować można jeszcze przed porodem…

operacje płodu w czasie ciąży

Na kontrolnym ciążowym USG lub w pogłębionych badaniach prenatalnych lekarze wyłowić mogą groźne wady płodu. Szybka diagnoza jest ważna, bo dziś operować można jeszcze przed porodem. Operacja w łonie matki może nie tylko uratować życie dziecka, ale też znacznie polepszyć jego rokowania w zakresie normalnego funkcjonowania. Ponad 30 lat doświadczeń w tej dziedzinie daje bardzo wysoką skuteczność, nawet przy bardzo skomplikowanych schorzeniach.

Wskazania do przeprowadzenia operacji w łonie matki

  • Operacje na płodzie wykonuje się obecnie z dużym sukcesem po stwierdzeniu następujących wad wrodzonych:
  • Rozszczep kręgosłupa – mogący skutkować całkowitym porażeniem i unieruchomieniem dziecka.
  • Potworniak krzyżowo-ogonowy – nowotwór mogący powodować zaburzenia hormonalne a także złośliwe guzy.
  • Wrodzona przepuklina przeponowa – zaburzająca rozwój płuc.
  • Wrodzona torbielowatość gruczolakowata płuc – mogąca zahamować rozwój płodu lub powodować zaburzenia oddychania u noworodka.
  • Rozstrzelenie oskrzeli – prowadzące do chorób oskrzeli, a nawet sinicy i wyniszczenia.
  • Uropatia zaporowa – grożąca niewydolnością nerek.
  • Zespół transfuzji międzypłodowej – niebezpieczna sytuacja, gdy dwa płody połączone są jednym łożyskiem.
  • Wady wrodzone serca – nierzadko prowadzące do śmierci w łonie matki lub tuż po narodzeniu.
  • Zespół pasm owodniowych – wynik pęknięcia worka owodniowego skutkujący niedokrwieniem dziecka, a nawet ucięciem kończyny wewnątrz macicy przez zaciskającą się tkankę łączną.

Techniki wykorzystywane w operacjach płodu w łonie matki

W najpoważniejszych przypadkach prowadzi się operacje otwarte, przypominające nieco cesarskie cięcie. Matka jest uśpiona, a chirurdzy rozcinają podbrzusze i częściowo wyjmują płód z macicy, aby dokonać niezbędnej interwencji. Po takiej procedurze mama powinna zostać ok. tygodnia w szpitalu i musi rodzić przez cesarskie cięcie.

Inna opcja, dla wad, które można korygować miejscowo, to użycie tzw. fetoskopu, który wprowadza się do macicy przez niewielkie nacięcie, a potem ustami płodu w problematyczny obszar. W taki sposób operuje się także problemy z łożyskiem. Istnieją też jeszcze mniej inwazyjne metody wykorzystujące cewniki, laser oraz ultradźwięki – wszystko w zależności od zakresu działań niezbędnych do przeprowadzenia.

Operacje płodu w łonie matki – szczęśliwe zakończenia

W Tennessee, w USA, zoperowano wodogłowie na 24-tygodniowym chłopcu w łonie matki – dziecko przyszło na świat całkiem zdrowe. W Colorado uratowano życie dziewczynki w fazie płodowej usuwając cystę z jej płuca. W Hiszpanii, w 21 tygodniu ciąży, odblokowano tchawicę maluszka pozwalając mu urodzić się w pełnym zdrowiu. Dzieci z rozszczepem kręgosłupa uratowano dzięki chirurgii prenatalnej już na świecie setki…

Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia