Krwawienie dziąseł w ciąży - porady.

Nudności, wymioty, wahania nastroju, zgaga – większość z nas kojarzy te dolegliwości z ciążą. Krwawienie dziąseł jakoś nie pasuje do tego zestawienia… ale jest to częsta dolegliwość u kobiet w ciąży. Co gorsza, może być niebezpieczne. Dlaczego dziąsła przyszłej mamy puchną i krwawią i co można z tym zrobić?

krwawienie dziąseł w ciąży

Nudności, wymioty, wahania nastroju, zgaga – większość z nas kojarzy te dolegliwości z ciążą. Krwawienie dziąseł w ciąży jakoś nie pasuje do tego zestawienia… ale jest to częsta dolegliwość u kobiet w ciąży. Co gorsza, może być niebezpieczne. Dlaczego dziąsła przyszłej mamy puchną i krwawią i co można z tym zrobić?

Krwawienie dziąseł w ciąży – przyczyny

To, że w czasie ciąży dochodzi do puchnięcia i krwawienia dziąseł, nie jest niczym zaskakującym dla lekarzy. Wszystkiemu winne są hormony. To za ich sprawą naczynia krwionośne ciężarnej rozszerzają się i stają się bardziej kruche. Dziąsła, które są bardzo mocno ukrwione, szybko zatem stają się bardzo delikatne, zaczynają puchnąć, są bardzo wrażliwe na dotyk i sprawiają wiele bólu – nie wspominając już o intensywnym krwawieniu. Tego typu dolegliwość zazwyczaj pojawia się około czwartego miesiąca ciąży.

Krwawienie dziąseł w ciąży – niebezpieczeństwo dla dziecka

Krwawienia dziąseł w ciąży może wydawać się błahą dolegliwością, ale w rzeczywistości mogą doprowadzić nawet do wcześniejszego porodu. Wszystko dlatego, że zarówno choroby samych zębów, jak i przyzębia, zwiększają niebezpieczeństwo „złapania” infekcji. Organizm jest po prostu mniej odporny na bakterie i wirusy. Infekcja z kolei może rozwinąć się tak bardzo, że doprowadzi do rozpoczęcia akcji porodowej.

Dodatkowo należy podkreślić, że ignorowanie krwawienia dziąseł w ciąży i postępowanie wbrew zaleceniom lekarzy zwiększa ryzyko wcześniejszej utraty zębów. Nie jest to zatem „tylko krwawienie”, ale problem, którym trzeba się zająć na poważnie.

Krwawienie dziąseł w ciąży – co robić, a czego unikać?

Zacznijmy od tego, czego robić absolutnie nie wolno. Mianowicie, część ciężarnych, w reakcji na ból, szczypanie i krwawienie dziąseł, zmienia sposób mycia zębów – mycie jest krótsze i mniej dokładne. To wielki błąd – zbierające się resztki pokarmowe zwiększają ryzyko infekcji i zaogniają stan zapalny.

Jak zatem należy postępować? Oto lista wskazówek:

  • odwiedź stomatologa

Dentysta nie tylko udzieli ci kilku cennych wskazówek (np. poleci odpowiednią pastę), ale także dokładnie obejrzy twoje zęby i w razie potrzeby – rozpocznie leczenie. Absolutnie nie wierz w to, że w czasie ciąży nie można leczyć zębów! Nie tylko można, ale wręcz trzeba to robić.

  • odwiedź ginekologa

Zapytaj o dobre preparaty z rutyną. Wzmacnia ona działanie witaminy C, która z kolei świetnie działa na naczynia krwionośne.

  • jedz warzywa i owoce

Mają dużo witaminy C i innych składników odżywczych, a tych potrzebujesz. Jeśli ból dziąsła uniemożliwia ci jedzenie pomarańczy, sięgaj po „łagodniejsze” owoce – np. Jabłka czy borówki.

  • zmień pastę do zębów

Nie rób tego na własną rękę. Udaj się do apteki, opisz swoje problemy i poproś farmaceutę o taką pastę, która będzie łagodna i zadba o dziąsła.

  • korzystaj z nici i płynu do płukania ust

Idealna czystość zębów i całej jamy ustnej to w twoim przypadku bardzo ważna sprawa. Sama pasta i szczoteczka te zdecydowanie za mało. Oczyszczaj dokładnie przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici i po każdym myciu starannie płucz usta płynem.

  • zmień szczoteczkę

Zamiast myć zęby krócej i delikatniej, zmień szczoteczkę na miękką. Łagodniej obejdzie się z zębami, a ty bez trudu zadbasz o ich czystość.

  • głaszcz dziąsła

Kiedy odpoczywasz – oglądasz film czy czytasz książkę, delikatnie masuj dziąsła, starając się „przepychać” je w kierunku zębów.

  • stosuj rumianek

Jeżeli krwawienie dziąseł w ciąży mocno ci dokucza, rób sobie płukanki z rumianku. Ma on działanie łagodzące i przeciwzapalne. Stosuj je 2-3 razy dziennie.

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia