Obrzęki wogół kostek i dłoni w ciąży.

Obrzęki to jeden z wielu „efektów ubocznych” ciąży. Czasami jednak są oznaką bardzo niebezpiecznej gestozy, zwanej także stanem przedrzucawkowym. Jeśli jesteś w ciąży, koniecznie przeczytaj i dowiedz się, na co zwrócić uwagę, gdy zaczynają ci dokuczać obrzęki w ciąży.

obrzęki kostek i dłoni w ciąży

Obrzęki w ciąży to jeden z wielu „efektów ubocznych” ciąży. W większości przypadków nie oznaczają nic złego i jedynie pogarszają przyszłej mamie humor. Czasami jednak są oznaką bardzo niebezpiecznej gestozy, zwanej także stanem przedrzucawkowym. Jeśli jesteś w ciąży, koniecznie przeczytaj i dowiedz się, na co zwrócić uwagę, gdy zaczynają ci dokuczać.

Dlaczego ciało ciężarnej… puchnie?

Obrzęki w ciąży najczęściej pojawiają się tuż przed porodem i jest to oznaka, że organizm przygotowuje się do tego wielkiego wyzwania. Woda gromadzi się dlatego, że podczas porodu kobieta traci sporo krwi. Kiedy już będzie po wszystkim, część nagromadzonego płynu zostanie wchłonięta do naczyń krwionośnych. Istnieje także drugi powód powstawania obrzęków w ciąży – mianowicie, w trakcie siedzenia duża macica uciska żyły biodrowe, przez co krew nie może powrócić z nóg, a część wody z tej krwi wchłaniana jest przez tkanki.

Obrzękom w ciąży sprzyja także niewłaściwy styl życia (siedząco – leżący) oraz nadmierny przyrost wagi.

Jak zapobiegać obrzękom w ciąży?

Obrzęki w ciąży to bardzo przykra dolegliwość – pogarsza samopoczucie, odbiera chęć ruchu, sprawia, że przyszła mama czuje się ciężko i źle. Dlatego jak najbardziej warto im zapobiegać – oto skuteczne metody:

  • ruszaj się

Jeśli tylko lekarz nie widzi przeciwwskazań, prowadź aktywny styl życia. Przyszłym mamom zaleca się uczęszczanie na basen, aerobik dla ciężarnych czy choćby spacery. Rozsądny ruch jest bardzo wskazany. Jeśli pracujesz przy biurku, raz na 30 minut wstań, przejdź się po pokoju, rozciągnij mięśnie.

  • nogi wyżej

Kiedy odpoczywasz, dbaj o to, aby umieszczać swoje stopy wyżej niż resztę ciała – inaczej mówiąc, włóż pod stopy poduszkę albo koc. Dzięki temu poprawia się ukrwienie.

  • dobrze wybieraj skarpetki

Unikaj tych z mocnym ściągaczem – tylko pogorszy sytuację.

  • noś odpowiednie buty

Zapomnij o szpilkach! Noś płaskie buty, w których jest ci wygodnie.

Jeśli jednak obrzęki już się pojawiają, możesz moczyć stopy w chłodnej wodzie (przynosi to wielką ulgę), okładać całe nogi lub okolice nadgarstków zmoczonymi ręcznikami albo nakładać żel chłodzący.

Jak odróżnić niegroźne obrzęki w ciąży od gestozy?

Tak, jak wspomnieliśmy, czasami obrzęki mogą być zwiastunem poważnego zagrożenia, jakim jest zatrucie ciążowe (to inna nazwa gestozy). W przebiegu gestozy stwierdza się obrzęki, białko w moczu oraz podwyższone ciśnienie tętnicze. Niestety, konsekwencje późnego rozpoznania gestozy mogą być tragiczne i oznaczać nawet śmierć dziecka. Jak zatem rozpoznać, czy mamy do czynienia ze „zwykłymi” ciążowymi obrzękami czy może już z objawami zatrucia ciążowego?

  • etap ciąży

„Zwykłe” obrzęki występują dopiero pod koniec ciąży, zazwyczaj po 36 tygodniu jej trwania. Jeśli zauważamy je wcześniej, jest to niepokojący objaw.

  • miejsce występowania obrzęków w ciąży

Jeśli obrzęki pojawiają się w okolicach kostek u nóg, nadgarstków czy palców, raczej nie ma powodu do niepokoju. Warto jednak udać się do lekarza, gdy zauważamy je na twarzy.

  • ustępowanie obrzęków

Niegroźne obrzęki powinny ustępować po odpoczynku. Zazwyczaj pojawiają się wieczorem, po całym dniu „na nogach”, a rano niemal nie ma po nich śladu. Jeśli jest inaczej – należy wykonać niezbędne badania.

  • wielkość obrzęków w ciąży

Obrzęki, które nie powodują niepokoju lekarzy, to te niewielkie. Jeśli widać je gołym okiem, jesteś dosłownie „spuchnięta” – czas na wizytę u lekarza.

Ponadto, „zwykłym” obrzękom, typowym dla końcówki ciąży, nie towarzyszą inne objawy – złe samopoczucie, wysokie ciśnienie, zaburzenia widzenia. Ich obecność zawsze powinna być dla ciężarnej „czerwoną lampką”.

Podejrzenie i potwierdzenie gestozy

Jeśli lekarz stwierdzi, że istnieje podejrzenie zatrucia ciążowego, skieruje przyszłą mamę na badania. Pierwszym jest sprawdzenie ilości białka w moczu – zbyt duże jego ilości to powyżej 0,3 g/l lub 0,5 g na dobę. Ponadto, konieczne jest skontrolowanie ciśnienia – powyżej 140/90 mmHg mówimy już o nadciśnieniu.

Jeśli zatrucie ciążowe zostanie potwierdzone, przyszła mama musi trafić do szpitala, gdzie zostanie poddana dokładniejszym badaniom. W wielu przypadkach kolejny krok to przepisanie leków obniżających ciśnienie, regulujących gospodarkę wodno - elektrolitową oraz zapobiegających skurczom. Jeśli stan zdrowia przyszłej mamy poprawi się, może wrócić do domu. Jeśli tak się nie stanie, zalecana jest dalsza hospitalizacja, a gdy ciąża jest już zaawansowana – przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia