Baby blues i depresja poporodowa – przyczyny, objawy i leczenie depresji poporodowej

Młodzi rodzice, mimo iż przez 9 miesięcy szykowali się na przyjęcie nowego członka rodziny, często są zaskoczeni ilością nowych obowiązków i koniecznością zmiany dotychczasowego trybu życia.

depresja poporodowa rodziców

Narodziny dziecka to wielka zmiana w życiu całej rodziny. Młodzi rodzice, mimo iż przez 9 miesięcy szykowali się na przyjęcie nowego członka rodziny, często są zaskoczeni ilością nowych obowiązków, koniecznością zmiany dotychczasowego trybu życia i nieopuszczającym poczuciem odpowiedzialności. Zmiany i nowe uczucia mogą prowadzić do zaburzeń emocjonalnych - dotyczy to obojga rodziców. Najczęściej występujące zaburzenia emocjonalne w okresie po porodowym to baby blues i depresja poporodowa.

Baby blues

Jest to krótki okres, w którym możesz odczuwać prawdziwą emocjonalną huśtawkę od radości i euforii do zagubienia, lęku i strachu. Jest to bardzo powszechne zjawisko, baby blues dotyka ok. 80% młodych mam. Pojawia się między 3 a 5 dniem po porodzie i mija w ciągu kilkunastu dni. W tym okresie możesz być bardzo rozdrażniona, płaczliwa, poirytowana, rozkojarzona i rozbita wewnętrznie.

Przyczyny baby blues

  • nagłe zachwianie równowagi hormonalnej po porodzie. Organizm kobiety w ciągu ok. 2 tygodni dochodzi do równowagi hormonalnej a baby blues przemija
  • psychika młodej mamy - zamartwianie się o zdrowie dziecka, poczucie odpowiedzialności
  • zmęczenie - również ma wpływ na obniżenie nastroju.

Rady na baby blues

  • Na pierwsze tygodnie po porodzie zapewnij sobie pomoc, jeżeli to możliwe warto by Twój partner wziął urlop i pomógł pielęgnować dziecko, mamę poproś by ugotowała dla Was obiad
  • Odpoczywaj, kiedy to tylko możliwe. Stosuj, zasadę moje dziecko śpi śpię i ja.

Baby blues nie jest chorobą a tylko przejściowym stanem emocjonalnym. Ważne by otoczenie młodej mamy miało świadomość istnienia tej dolegliwości i pomogło kobiecie ją przetrwać.

Depresja poporodowa

Ten rodzaj depresji dotyka ok. 15% młodych mam. Depresja poporodowa najczęściej rozwija się w trakcie pierwszego miesiąca po porodzie, ale może też pojawić się nawet po kilkunastu miesiącach od dnia porodu.  Depresja poporodowa może dotknąć kobiety, które przed urodzeniem dziecka i po porodzie nie odczuwały żadnych poważniejszych problemów emocjonalnych.

Wpływ na pojawienie się depresji poporodowej mają czynniki o charakterze społecznym: utrata pracy, pogorszenie sytuacji materialnej, kłótnie lub rozstanie partnerem, brak wsparcia ze strony najbliższych. Najbardziej obciążone ryzykiem zachorowania na depresję poporodową są kobiety, które wcześniej cierpiały na zaburzenia emocjonalne lub miały tendencję do reakcji depresyjnych na trudne sytuacje życiowe.

Objawy depresji poporodowej

  • brak pewności siebie
  • unikanie kontaktów towarzyskich, izolowanie się
  • niska samoocena
  • uczucie przygnębienia
  • zaburzenia snu, najczęściej bezsenność
  • nadmierna opiekuńczość w stosunku do dziecka lub obojętność na jego potrzeby

Kobiety często ukrywają lub nie dopuszczają do siebie myśli, że dzieje się coś złego, dlatego tak ważna jest pomoc rodziny.

Depresja poporodowa jest chorobą, którą można i trzeba leczyć.

Depresja poporodowa taty

Warto mieć świadomość, że również młody tata może zachorować na depresja poporodową. Ten rodzaj depresji dotyka ok. 10% młodych ojców. Na wystąpienie depresji u mężczyzn mają wpływ te same czynniki, co u kobiet, dodatkowo pogłębia je odczuwanie przez tatusiów zepchnięcia na drugi plan.

Jeżeli podejrzewacie u siebie objawy depresji poporodowej koniecznie skorzystajcie z porady psychologa.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia