Tu jesteś: Strona główna Ciąża Poród Poród Przeciw cięciu cesarskiemu na życzenie
ramka
fotolia 47032932

PORADNIK PREZENTOWY!

Potrzebujesz inspiracji, wybierz coś z propozycji naszego e-sklepu.

- prezent dla niemowlaka od 0-6 miesięcy
- prezent dla niemowlaka od 6-12 miesięcy
- prezent dla roczniaka 1+
- prezent dla dwulatka 2+
- prezent dla trzylatka 3+
ramka

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco
z oseskowymi nowościami
Następstwa obecności ojca przy porodziePrzeciwko wykonywaniu cięcia cesarskiego na życzenie, bez wskazań medycznych, opowiada się Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG), które opracowało właśnie po raz pierwszy rekomendacje dla lekarzy w sprawie tego zabiegu. Rekomendacje, określające szczegółowo wskazania, warunki i możliwe powikłania operacyjnego porodu stworzyła grupa blisko 30 najlepszych polskich ekspertów pod przewodnictwem kierownika Katedry Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prezesa-elekta PTG prof. Ryszarda Poręby.

Dokument powstał, bo liczba cięć cesarskich w Polsce rośnie, sięgając 25-30 proc. wszystkich porodów. "Szczególny niepokój ekspertów budzi wręcz moda na cesarskie cięcia. Pacjentki chcą tego zabiegu, bo boją się uciążliwości i bolesności porodu siłami natury. Często wynika to jednak z niewiedzy o samym cięciu i możliwych powikłaniach okołooperacyjnych, ze zgonem pacjentki włącznie. Poza tym cięcie cesarskie niweczy sztukę położniczą" - powiedział prof. Poręba.

Cięcie cesarskie jako operacja położnicza ma na celu zakończenie ciąży lub porodu, gdy dalsze oczekiwanie na ich naturalne zakończenie przedstawia znaczne niebezpieczeństwo dla matki i dziecka.

PTG, opierając się m.in. na stanowisku Departamentu Prawnego Ministerstwa Zdrowia, nie rekomenduje wykonywania cięć cesarskich na życzenie. W dokumencie podkreślono, że narzucenie przez pacjentkę sposobu leczenia nie zwalnia lekarza od odpowiedzialności za wybór tego sposobu przeprowadzenia porodu.

"Pogląd położników na kwestię cięcia cesarskiego na życzenie popierają też prawnicy i neonatolodzy. Wbrew obiegowej opinii, że cięcie jest bezpieczne dla dziecka, neonatolodzy są zgodni, że stan dzieci urodzonych po cesarskim cięciu jest gorszy - częściej mają problemy z układem oddechowym i gorzej adaptują się do warunków poza organizmem matki" - podkreślił prof. Poręba.

W rekomendacjach omówiono wskazania do cięcia, dzieląc je na: planowe - kiedy już wcześniej są znane czynniki uniemożliwiające poród siłami natury, pilne - istnieją potencjalne czynniki zagrażające życiu i zdrowiu, ale nie ma bezpośredniego zagrożenia, naglące - bezpośrednie zagrożenie życia może nastąpić w każdej chwili oraz natychmiastowe - życie matki lub dziecka jest zagrożone, operację trzeba wykonać natychmiast.

Wśród wskazań pozapołożniczych do cięcia opisano: kardiologiczne, pulmonologiczne, okulistyczne, ortopedyczne, neurologiczne oraz psychiatryczne. Te ostatnie - jak podkreślają autorzy rekomendacji - są rzadkimi, ale jednymi z najbardziej kontrowersyjnych. Najczęściej cięcie uzasadnia się brakiem akceptacji porodu siłami natury i nastawienie lękowe do porodu.

Eksperci podkreślają, że takie nastawienie może się zmienić w czasie skutecznej psychoterapii i farmakoterapii oraz nabywania wiedzy w szkole rodzenia. "Nie kwestionujemy, że sytuacja pacjentki może być na tyle poważna, że jest to wskazanie do cięcia. Skalę lęku powinien jednak ocenić psychiatra" - zaznaczył prof. Poręba.

Załącznikiem do rekomendacji PTG jest też formularz świadomej zgody pacjentki na cięcie cesarskie. Towarzyszy on rozmowie z lekarzem i zawiera informacje o następstwach i powikłaniach operacyjnego rozwiązania ciąży. Pacjentka powinna wypełnić ten formularz po rozmowie z lekarzem, wyjaśniającej wszystkie jej wątpliwości.

Dokument omawia też m.in. kierunki postępowania u rodzących po przebytym cięciu cesarskim. Naturalny poród jest w takiej sytuacji możliwy, jeśli istnieją dogodne warunki ze strony rodzącej i płodu, a zespół prowadzący poród jest gotowy do szybkiego wykonania cięcia w razie powikłań.

Rekomendacje publikują trzy branżowe pisma, docierające do zdecydowanej większości polskich ginekologów. "Dajemy je lekarzom, żeby im pomóc, ułatwić podjęcie decyzji, również ze względów etycznych. Rekomendacje są również przydatne w razie postępowań sądowych - jeśli lekarz postąpił zgodnie z nimi, sąd musi rozstrzygnąć sprawę na jego korzyść" - podsumował prof. Poręba. LUN

PAP - Nauka w Polsce / 2008-08-12


Warto przeczytać:
News image

Problemy z rozwojem mowy. Głoska K i G

Rozwój mowy

Wyznanie miłości przez nasze dziecko, nie zawsze brzmi tak jak byśmy chcieli i bardzo często za...

Czytaj >>
News image

Aktywny rodzic to aktywne dziecko

Rozwój dziecka

Wszyscy rodzice pragną by ich dzieci były zdrowe i szczęśliwe.  Aktywność fizyczna, zwłasz...

Czytaj >>
News image

Jak karmić i rozszerzać dietę wcześniaka

Rozszerzanie Diety Dziecka

Dziecko urodzone przedwcześnie jest niedojrzałe i potrzebuje więcej czasu na przystosowanie się...

Czytaj >>
News image

Tajemnice naturalnego pokarmu

Karmienie piersią.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prowadzi badania dotyczące specyficzny...

Czytaj >>
News image

Co kobieta w ciąży powinna wiedzieć o nowym wirusie grypy A/H1N1

Zdrowie i Badania w Ciąży

Grypa A/H1N1 jest chorobą spowodowaną przez wirusa, który został znaleziony u świń. Najczęściej...

Czytaj >>
News image

Specjaliści o potrzebie powszechnych szczepień przeciw pneumokokom

Szczepienia dziecka

Polska powinna jak najszybciej wprowadzić powszechne szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom -...

Czytaj >>
News image

Coraz więcej Polaków czyta swoim dzieciom książki

Wychowanie dziecka

37 proc. ankietowanych Polaków mających małe dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać, codzien...

Czytaj >>
News image

Herbata w diecie małego dziecka.

Rozszerzanie Diety Dziecka

Herbata podobnie jak kawa jest napojem o działaniu pobudzającym, ze względu na zawartą w niej t...

Czytaj >>

Komentarze (4)

... Napisane przez Beatka, styczeń 14, 2014
Ja osobiscie wywalczylam casarskie ciecie i to byla najlepsza decyzja mojego zycia. Widzac podejscie lekarzy do ciezarnych kobiet i ilosc niepelnosprawnych dzieci rodzacych sie przez porod "naturalny" zdecydowalam sie na cesarke. Moj lekarz prowadzacy juz po operacji zapytal mi sie, czy zdawalam sobie sprawe, ze dziecko jest duze!!!! Oczywiscie przed bylam zapewniana, ze dziecko miesci sie w normie.
To jest decyzja kobiety,jezeli tak czuje, to niech sie nie boi,tylko walczy o swoje. Pozdrawiam wszystkie cesarskie mamuski.
... Napisane przez irek, czerwiec 03, 2013
a sponsorował tą rekomendację NFZ?
... Napisane przez czepcie się swoich d.p, październik 27, 2011
Zajmijcie się swoimi d.pami porozrywanymi przy naturalnych porodach. Od mojej blizny na brzuchu z daleka! To mój wybór, a jak wy tacy "pro natura" to sobie wytnijcie wyrostek na żywca - c.ołki!!
... Napisane przez J, sierpień 08, 2011
Ja gdybym miała rodzić drugi raz to na pewno bym chciała cesarke. Moje dziecko wycierpiało się przez normalny poród miało niedotlenienie i krwotok ktory zamienil sie w torbiel i niestety nie zniknie.
Dziecko nie dość że miało kolki to jeszcze cierpiało z powodu bólu głowy!!!!!!
Opowiadają bzdury na temat cięcia cesarskiego!!!!!mam 4 koleżanki które miały cesarke...... i co??!! i dzieci lepiej się miały niż moje!!!! moja siostra miala cesarke i nie miala zadnych problemów z córeczką!!!a ja niestety i moje kochane dziecko wycierpieliśmy się strasznie.Do końca życia moje dziecko będzie miało to świństwo w głowie przez durny naturalny poród!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

security code
Ponizej Wpisz Kod bezpieczenstwa


busy