Czy wiesz co to poród kleszczowy albo poród pośladkowy? Poznaj różne typy porodów

Poród kleszczowy, poród pośladkowy, poród próżniowy - te określenia nie brzmią przyjemnie. Zamiast zdawać się na mgliste wyobrażenia, poznaj szczegóły różnych typów porodów i przygotuj się wszelkie ewentualności.

poród kleszczowy, pośladkowy i inne rodzaje porodów

„Jakoś to będzie!” – niejedna ciężarna została uraczona takimi słowami, które w skrócie oznaczają „może być różnie, ale jakimś sposobem w końcu urodzisz”. Za tym „jakimś sposobem” nie stoi nie innego, jak różne rodzaje porodów - poród naturalny, poród kleszczowy, poród pośladkowy czy cesarskie cięcie. Zamiast zdawać się na mgliste wyobrażenia, poznaj szczegóły różnych typów porodów i przygotuj się wszelkie ewentualności.

Poród naturalny o czasie

Poród naturalny, czyli ten, w którym dziecko przychodzi na świat drogami rodnymi poprzez aktywne parcie mamy, to najczęściej występujący typ.

Porodem „o czasie” nazywamy ten między 38 a 42 tygodniem ciąży. Warto wyjaśnić, że chodzi tutaj o rozpoczęty 38 tydzień ciąży, czyli ciąża w terminie 37w0d jest już donoszona - oraz zakończony 42 tydzień ciąży (którego ostatni dzień to 41W6d). Przed tymi datami mówimy o porodzie przedwczesnym albo porodzie po czasie.

Warto wiedzieć!

Poród wspomagany gazem rozweselającym albo oksytocyną nadal określany jest jako poród naturalny – główne zadanie nadal leży bowiem „po stronie” rodzącej, a dziecko wydostaje się z brzucha bez interwencji lekarskiej.

Poród przedwczesny

Poród przedwczesny to poród, który odbywa się przed rozpoczęciem 38 tygodnia ciąży. Niezależnie od tego, w jakim stanie urodzi się malec, będzie on otoczony specjalną opieką. Niemniej, wyróżnia się kilka rodzajów porodu przedwczesnego. I tak, poród przed 28 tygodniem ciąży to skrajnie przedwczesny, między 28-31 tygodniem ciąży mamy poród bardzo przedwczesne, ten między 32-33 tygodniem ciąży nazywa się umiarkowanie przedwczesnym, a poród między 34-36 tygodniem ciąży – miernie przedwczesnym.

Warto wiedzieć!

Nieprawdą jest, że każdy wcześniak musi mierzyć się z problemami zdrowotnymi. Istnieją dzieci, które urodziły się w np. 35 tygodniu ciąży, ale w ogóle nie potrzebują pomocy lekarskiej i funkcjonują jak maluchy donoszone.

Nieprawdą jest także, że każdy tzw. „skrajny wcześniak” skazany jest na różnego rodzaju ograniczenia rozwojowe, niedosłuch, ślepotę czy upośledzenie umysłowe. Mnóstwo nawet tak wcześnie urodzonych dzieci w ciągu pierwszych lat życia dogania rówieśników pod kątem rozwoju.

Cesarskie cięcie

Czyli dobrze nam znamy zabieg przecięcia powłok brzusznych i wydobycia dziecka przez lekarza. Wykonywany najczęściej w sytuacji, gdy podczas porodu naturalnego występują komplikacje albo z przyczyn zdrowotnych u matki.

Warto wiedzieć!

Najnowsze badania dotyczące dzieci „z cesarek” wskazują na pewne zależności związane z układem oddechowym. Mianowicie, jeśli u rodzącej cesarskie cięcie jest poprzedzone akcją skurczową, to u jej dziecka istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń oddychania, niż u dzieci z planowanych, „nagłych” cesarek. To kolejny dowód na to, że cięcie cesarskie nie powinno być wykonywane na życzenie pacjentki.

Poród w wodzie

Poród w wodzie ma na celu złagodzenie bólu u rodzącej oraz ułatwienie „startu” maluszkowi poprzez wejście w środowisko podobne do macicznego. Istnieje kilka przeciwwskazań do porodu wodnego, dlatego nie każda mama może z niego skorzystać. Warto też podkreślić, że w Polsce nie jest to popularna metoda porodu, dlatego zdecydowane ciężarne muszą najpierw upewnić się, czy wybrany szpital może im to zaproponować.

To warto wiedzieć!

Ryzyko zachłyśnięcia się maluszka wodą z wanny nie jest mitem. Jak dowodzą naukowcy z American College of Obstetricians and Gynecologists i American Academy of Pediatrics, istnieje taka możliwość – zwłaszcza u słabszych noworodków z niewykształconym w pełni odruchami. Dlatego według najnowszych standardów, na sam moment wydostawania się dziecka z łona matki zaleca się wyjście rodzącej z wody.

Poród kleszczowy

Straszna nazwa i typ porodu, którego obawiają się niemal wszystkie przyszłe mamy. Poród kleszczowy to poród z użyciem kleszczy położniczych – specjalnego urządzenia, które zakłada się na główkę dziecka. Zabieg ten stosowany jest w sytuacji, gdy rodząca nie może albo już nie ma siły przeć lub/i pojawiają się zaburzenia rytmu serca dziecka. Porodu kleszczowego nie można zastąpić cesarskim cięciem – decyzja o użyciu kleszczy zapada wtedy, gdy główka maluszka jest już nisko w kanale rodnym. 

To warto wiedzieć!

Wokół porodu kleszczowego narosło mnóstwo mitów. Nieprawdą jest na przykład, że kleszcze mogą zmiażdżyć głowę noworodka. Przyrząd ten ma specjalną klamrę, która zapobiega zbyt mocnemu jego zaciśnięciu przez położnika lub lekarza. Nieprawdą jest także, że po użyciu kleszczy dzieci mają zawsze kłopoty zdrowotne – ewentualne komplikacje wskutek zabiegu należą do rzadkości.

Poród próżniowy

Poród próżniowy to – podobnie jak poród kleszczowy, poród zabiegowy z użyciem narzędzia pomagającego dziecku wysunąć się z kanału rodnego. Powody zastosowania próżnociągu są identyczne, jak w przypadku porodu kleszczowego. Próżnociąg to specjalne urządzenie, które działa na zasadzie podciśnienia. Jedną jego część przykłada się do główki dziecka, co umożliwia jego powolne przesuwanie w stronę pochwy.

To warto wiedzieć!

Prawdą jest, że zastosowanie próżnociągu oznacza mniejsze ryzyko powikłań dla dziecka. Stąd też jest to obecnie przyrząd wybierany o wiele częściej, niż kleszcze.

Poród pośladkowy

Poród pośladkowy to ten, w którym dziecko rodzi się… no cóż, pupą, a nie główką. Oczywiście istnieją różne rodzaje ułożenia dziecka: np. miednicowe zupełne albo stópkowe niezupełne. Obecnie uznaje się, że poród pośladkowy jest niebezpieczny dla dziecka i matki, więc gdy malec jest niewłaściwie ułożone, przeprowadza się cesarskie cięcie.

To warto wiedzieć!

Gdy podczas porodu okazuje się, że dziecko ułożone jest pośladkowo, panika jest niewskazana! W niektórych przypadkach lekarze nawet wiedząc o nietypowym ułożeniu maluszka zalecają poród naturalny (oczywiście pod pewnymi warunkami)! Jeśli dziecko nie jest bardzo duże, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszystko skończy się dobrze. Niektórzy lekarze zalecają zabieg ręcznego odwracania dziecka w brzuchu – przed porodem. Skuteczność tej metody oceniana jest na około 50%. 

Autor
Karolina Wojtaś
fot.
Fotolia