Poród w wodzie

Rodzenie w wodzie nie jest już ekstrawagancją, ale wciąż bywa kontrowersyjne, gdy podsumuje się listę strat i zysków.

poród w wodzie

Rodzenie w wodzie nie jest już ekstrawagancją, ale wciąż bywa kontrowersyjne, gdy podsumuje się listę strat i zysków. Chociaż miliony kobiet na całym świecie chwalą sobie wydawanie potomka w wannie, w marcu 2014 r. liderzy amerykańskiej ginekologii wydali oficjalne wytyczne, które negują korzyści płynące z rodzenia w wodzie.

Zalety porodu w wodzie

Głównym argumentem zwolenników rodzenia w wodzie jest ulga dla mamy – ciepła kąpiel pozwala faktycznie łatwiej znieść ból i odpręża kobietę. Mówi się o skróceniu pierwszej fazy porodu, polepszeniu krążenia, poprawie samopoczucia, ograniczeniu konieczności nacinania oraz naturalnej alternatywie dla środków przeciwbólowych. I faktycznie, do pewnego momentu przebywanie w wodzie niesie ze sobą olbrzymią pomoc dla zmęczonej i zestresowanej mamy. Kontrowersje pojawiają się przy drugiej fazie porodu…

Entuzjaści wskazują też na rzekome ograniczenie stresu dla dziecka, które z środowiska wody płodowej przedostaje się najpierw do wody, a dopiero potem na powietrze. Ponoć noworodki takie mniej płaczą i są spokojniejsze.

Możliwe niebezpieczeństwa rodzenia w wodzie

Niestety, mało jest jeszcze solidnych badań nad konsekwencjami porodów w wodzie, a niektóre raporty są niepokojące. Noworodki „z wody” podlegają rzadkiemu, ale poważnemu ryzyku śmiertelnej infekcji, wynikającej z nieczystości wanny lub samej wody płodowej. Czasami dziecko stłoczone w kanale rodnym po wydostaniu główki mechanicznie wykonuje pierwszy oddech, który może skończyć się utopieniem, uszkodzeniem mózgu lub zaburzeniami oddychania. Zdarzają się również problemy ze spontanicznym przerwaniem pępowiny, które naraża noworodka na poważną utratę krwi.

Przeciwskazania do porodu w wodzie

O rodzeniu w wodzie powinny zapomnieć mamy, które:

  • Mają ciążę z komplikacjami, zwłaszcza infekcjami (m.in. opryszczką), krwawieniami z dróg rodnych oraz preeklampsją.
  • Mają przenoszoną ciążę ze spodziewaną smółką (pierwszą kupką oddaną do wody płodowej).
  • Spodziewają się bliźniaków lub większej ilości dzieci.
  • Mają płód w położeniu nóżkowym lub pośladkowym.
  • Chorują na cukrzycę lub nadciśnienie.

O czym należy pamiętać przy porodzie w wodzie?

Jeśli zdecydujemy się na poród w wodzie, w pierwszej jego fazie lub w całości, zróbmy dokładny rekonesans odnośnie danego szpitala i jego personelu - jakie panują tam warunki, jakie są opinie rodzących. Czystość wody jest oczywiście najważniejsza, ale pamiętać trzeba też o temperaturze (35-37 stopni C) – w zbyt wysokiej dziecku i matce grozi przegrzanie oraz odwodnienie. Poród w wodzie w warunkach domowych jest procedurą o wysokim stopniu ryzyka.

 

Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia