Uwaga na ftalany - Lakier do włosów może zwiększać ryzyko wad u chłopców

Chłopcy matek, które w miejscu pracy były narażone na lakier do włosów, częściej mają wrodzone wady narządów płciowych.

uwaga na ftalany w ciąży

Chłopcy matek, które w miejscu pracy były narażone na lakier do włosów, częściej mają wrodzone wady narządów płciowych - informuje pismo "Environmental Health Perspectives".

Naukowcy z Imperial College w Londynie przeprowadzili badania w grupie 471 kobiet, które urodziły chłopców ze spodziectwem, tj. wrodzoną wadą prącia. Polega ona głównie na tym, że ujście cewki moczowej znajduje się po dolnej stronie członka. Wada może mieć różne stopnie ciężkości - od niewielkich kosmetycznych zmian po wady utrudniające oddawanie moczu; powodujące zaburzenia seksualne i psychiczne.

Dla porównania przebadano też 471 kobiet, które urodziły zdrowych chłopców.

Analiza wykazała, że dwukrotnie więcej matek dzieci ze spodziectwem było narażonych na działanie większych ilości lakieru do włosów w związku z wykonywaną pracą, jak np. fryzjerstwo czy wymyślanie wizażu.

Jak przypominają naukowcy, w ostatnich latach liczba przypadków spodziectwa u dzieci znacznie wzrosła. Niektórzy specjaliści winę za to przypisują związkom chemicznym o nazwie ftalany. Są one stosowane w produkcji tworzyw sztucznych, substancji ułatwiających smarowanie, w stabilizatorach zapachów, rozpuszczalnikach oraz w farbach i lakierach. Można je znaleźć praktyczne wszędzie - w zabawkach; sprzęcie medycznym; w kosmetykach, również dziecięcych; folii do pakowania żywności.

Badania wskazują, że ftalany mogą zaburzać gospodarkę hormonalną ludzkiego organizmu, dlatego w krajach Unii Europejskiej zakazano używania ich w zabawkach dla dzieci.

Zdaniem kierującego badaniami prof. Paula Elliota, praca jego zespołu nie dowodzi jednak, że lakiery do włosów oraz zawarte w nich ftalany są przyczyną spodziectwa. Aby potwierdzić ten związek konieczne są dalsze badania. "Na razie kobiety muszą same decydować czy unikać ekspozycji na lakiery do włosów" - podkreśla badacz.

Najnowsza praca potwierdziła też, jak ważną rolę w prewencji różnych wad wrodzonych u dzieci (w tym spodziectwa) odgrywa stosowanie przez ciężarne kobiety suplementów z kwasem foliowym. JJJ

PAP - Nauka w Polsce 2008-11-26

fot.
Fotolia