Mięśniaki macicy, czy mogą zagrozić ciąży?

Każda przyszła mama, u której stwierdzono obecność mięśniaków macicy, zadaje sobie pytanie – „czy to może zagrozić mojemu dziecku”?
mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy – czym są i jak powstają?

Występowanie mięśniaków macicy to dość powszechny problem – szacuje się, że od 50-80% kobiet (w ogóle) ma w macicy minimum jednego mięśniaka, u kobiet ciężarnych guzy na macicy występują u co dziesiątej, do nawet co trzeciej pacjentki.

Mięśniaki macicy - objawy

Mięśniaki macicy to nic innego, jak łagodne guzy na macicy o różnych rozmiarach (mogą mieć zaledwie 2 centymetry, jak i być wielkości sporej pomarańczy). Występują w różnych miejscach macicy i najczęściej – zwłaszcza, gdy są niewielkie, nie dają żadnych objawów. Gdy mówimy o już sporych guzach (choć należy podkreślić, że i one mogą być „dyskretne” i nie powodować żadnych dolegliwości), symptomami mogą być bóle miednicy i uczucie nacisku, bóle podczas stosunku czy przedłużające się, obfite miesiączki.

Mięśniaki macicy - przyczyny

Przyczyny występowania mięśniaków macicy nie są dobrze znane – lekarze wysnuwają tylko pewne przypuszczenia. Jedno z nich dotyczy skłonności genetycznych, inne działania hormonów.

Mięśniaki macicy a ciąża

Odpowiedź na pytanie, czy mięśniaki macicy mogą zagrozić bezpieczeństwu dziecka w dużej mierze zależy od tego, o jakich rozmiarach guzów na macicy mówimy. Małe mięśniaki stanowią bardzo niskie zagrożenie dla przebiegu ciąży – tylko naprawdę nieznacznie zwiększają ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu. Oczywiście nie zmienia to faktu, że wciąż jest to ciąża wyższego ryzyka, którą należy kontrolować częściej, niż inne.

W przypadku dużych mięśniaków macicy może już dojść do poważnych komplikacji, ze zniekształceniem ciała dziecka włącznie. W takich przypadkach lekarze mogą zadecydować o wcześniejszym zakończeniu ciąży przez cesarskie cięcie.

Poza rozmiarami mięśniaków macicy, niezwykle ważne jest także ich usytuowanie. Ryzyko przedstawia się następująco:

  • Najwięcej obaw rodzą mięśniaki usytuowane podśluzówkowo, czyli te, które rosną wewnątrz macicy, w kierunku błony śluzowej. To właśnie te mięśniaki zajmują miejsce potrzebne dziecku do prawidłowego rozwoju.
    Sam fakt wystąpienia tego typu guzów nie oznacza jeszcze, że komplikacje na pewno wystąpią, niemniej w tym wypadku istnieje większe ryzyko poronienia albo porodu przedwczesnego.
  • Z o wiele mniejszym ryzykiem wiążą się mięśniaki podsurowicówkowe (rosnące na zewnątrz trzonu macicy) oraz śródścienne, rozwijające się w ścianie macicy. Dopóki nie zmienią lokalizacji, nie ma większego ryzyka dla płodu. Niestety, ich obecność może oznaczać bóle odbytnicy oraz poważne trudności z wypróżnianiem się.
  • Żadnego ryzyka dla ciąży nie stanowią z kolei mięśniaki uszypułowane, połączone z trzonem macicy tylko cienkim paskiem tkanki. Mogą one natomiast być poważnym przeciwwskazaniem do porodu naturalnego.

Mięśniaki macicy a poród

Zakładając, że ciąża rozwija się świetnie, maluch czuje się dobrze, w końcu zbliża się dzień rozwiązania – czy mięśniaki mogą utrudnić poród naturalny?

Jeśli mówimy o małych guzach, to najczęściej lekarze nie widzą przeciwwskazań (oprócz, jak już wspomnieliśmy, mięśniaków uszypułowanych). W przypadku większych zmian zaleca się cesarskie cięcie – jest bezpieczniejsze dla dziecka. W tym przypadku warto porzucić plany związane z porodem naturalnym (nawet, jeśli do tej pory to właśnie tak wyobrażałaś sobie przyjście swojego dziecka na świat) i zaufać specjalistom.

Mięśniaki macicy a kolejna ciąża

Na koniec ważna uwaga – jeśli planujesz kolejną ciążę, w miarę możliwości jak najszybciej zdecyduj się na usunięcie mięśniaków macicy. Jest to możliwe już nawet 6 tygodni po porodzie i nie warto przekładać zabiegu na wieczne „później” – nie wiadomo przecież, jak bardzo urosną i czy nie przeszkodzą rozwijać się drugiej ciąży.

Autor
Karolina Wojtaś
fot.
Fotolia