Fotelik samochodowy, czym się kierować w czasie wyboru

Zanim kupisz fotelik samochodowy albo wymienisz na wyższy model, przeczytaj nasz poradnik jak dobierać fotelik samochodowy do dziecka.

 

fotelik samochodowy

Zakup fotelika samochodowego

Istnieje spora część rodziców (przyszłych lub już doświadczonych), którzy znacznie większą wagę przykładają do wyboru wózka, niż fotelika samochodowego. Lekceważenie znaczenia tego ostatniego jest błędem, który może kosztować dziecko nawet życie. Dlatego zanim kupisz albo wymienisz na nowy model – koniecznie przeczytaj.

Fotelik samochodowy a przepisy

Od maja 2015 roku obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w  fotelikach samochodowych. Oto najważniejsze informacje:

  • Nie ma już limitu wieku, który określa obowiązek przewożenia dziecka w foteliku samochodowym. Aktualnie ważny jest wzrost – dziecko do 150cm musi jeździć w foteliku samochodowym. Od tej reguły istnieje wyjątek – jeśli dziecko ma już 135cm i waży więcej, niż 36 kilogramów (czyli przekracza dopuszczalną wagę dostępnych fotelików), to może jechać na tylnym siedzeniu tylko przypięte pasami.
  • Jeśli na tylnym siedzeniu samochodu chcemy przewieźć trójkę dzieci, a mieszczą się tylko dwa foteliki samochodowe, to trzecie dziecko mające minimum 3 lata, można umieścić w pośrodku bez fotelika i zapiąć pasami.
  • Za przewożenie dziecka bez fotelika samochodowego grozi mandat w wysokości 150zł oraz 6 punktów karnych.

Jaki fotelik samochodowy wybrać

Ilość fotelików samochodowych na rynku może przyprawić o zawrót głowy – jest w czym wybierać! Najpierw jednak zajmijmy się podstawowym kryterium. Kupując fotelik samochodowy, należy kierować się przede wszystkim wagą dziecka – wzrost jest mniej istotny. I tak, mamy trzy dostępne opcje:

Grupy „0+”, czyli foteliki samochodowe dla dzieci do 13 kilogramów (od narodzin do około 12 - 15 miesiąca życia). 

Grupa „1”, czyli foteliki samochodowe dla dzieci od 9-18 kilogramów (od około 9 miesiąca do około 4 roku życia). 

Grupa „2-3”, czyli foteliki samochodowe od 15-36 kilogramów (od 4 do około 12 roku życia). 

Na rynku są także dostępne foteliki samochodowe „ekonomiczne”, czyli np. 0-36 kg. Specjaliści odradzają jednak zakup tego typu produktów. Nie zapewniają one bezpieczeństwa na tak wysokim poziomie, jak te dopasowane do różnych etapów rozwoju dziecka.

Kiedy wymienić fotelik samochodowy na większy model?

Fotelik samochodowy zmieniamy, kiedy dziecko przekroczy dopuszczalną wagę albo gdy w foteliku z grupy „0” głowa zacznie wystawać poza oparcie. Uwaga – to, że nóżki dziecka w foteliku 0-13kg wystają poza fotelik, nie ma żadnego znaczenia i nie jest to podstawą do zmiany na większy model!

W przypadku fotelika z grupy „1” zmieniamy wtedy, jeśli dziecko przekroczy dopuszczalną wagę, a w nowym foteliku samochodowym siedzi stabilnie, pewnie, nie „tonie” i jest mocno opięte pasami (nie są one luźne przy maksymalnym ściągnięciu).

Fotelik samochodowy - Na co zwracać uwagę przy wyborze

Wiesz już, jaki rodzaj fotelika samochodowego będzie odpowiedni dla twojej pociechy. Teraz czas na szczegóły. Oto, na co musisz zwrócić uwagę podczas zakupu:

  • Ocena w testach oraz certyfikat homologacyjny

Fotelik samochodowy powinien posiadać certyfikat homologacyjny – najlepiej normę ECE R129 (I-SIZE), ponieważ jest najbardziej aktualna i fotelik z takim certyfikatem musi przejść pozytywnie np. test zderzenia bocznego.

Ponadto, warto sprawdzić, jak fotelik wypadł w testach ADAC – czyli testach uderzeniowych. Wyniki testów z 2015 roku są już w sieci, wystarczy tylko znaleźć wybrany model i sprawdzić, ile gwiazdek otrzymał. Zasada jest prosta – im więcej, tym lepiej. Specjaliści podkreślają także, że cztery gwiazdki to minimum, jeśli zależy nam na dobrym foteliku.

  • Stabilność

Dobry fotelik samochodowy musi być stabilny. Jeśli po zamontowaniu go w samochodzie (warto sprawdzić przed zakupem!) fotelik kiwa się na boki, oznacza to, że nie jest bezpieczny. Fotelik nie może też przesuwać się do przodu.

Uwaga! Warto poszukać fotelików z bazą Isofix (i upewnić się, czy nasz samochód ma odpowiednie mocowania). Takie foteliki są bezpieczniejsze, niż te mocowane przy pomocy pasów.

  • Regulacja

Fotelik samochodowy dla niemowlęcia powinien być ustawiony niemal w pozycji leżącej. Niemniej, większy fotelik także powinien być regulowany chociaż w takim stopniu, by śpiącemu malcowi głowa nie „uciekała” do przodu.

  • Boczne zabezpieczenia

Czy wiesz, że obecność dodatkowych, bocznych zabezpieczeń w foteliku samochodowym zwiększa bezpieczeństwo twojego dziecka aż o 25%?  Ponadto, ważne jest to także dla zwykłego komfortu – zmęczone podróżą dziecko może swobodnie oprzeć głowę.

  • 5-punktowe pasy bezpieczeństwa

W sprzedaży są także te 3-punktowe, ale z pewnością nie są one już tak bezpieczne. Pasy muszą być regulowane i szerokie, muszą mieć także ochraniacze na ramionka.

Dobry fotelik samochodowy jest znacznie ważniejszy, niż najmodniejszy wózek z bajerami, elektroniczna kołyska czy siedmioczęściowa pościel do łóżeczka. Jeśli musisz z czegoś zrezygnować, to zrezygnuj właśnie z tego typu bajerów, nie z porządnego fotelika samochodowego.

fot.
Fotolia