Podstawy gotowania

Podstawy przygotowywania jedzenia dla dziecka.

podstawy gotowania

Podstawy przygotowywania jedzenia dla dziecka.

Warzywa i owoce

Przed podaniem dziecku owocu czy przed przygotowywaniem dania, zawsze dokładnie je umyj pod bieżącą ciepłą wodą. Szczególnie dokładnie myj owoce cytrusowe, są one spryskiwane środkami konserwującymi. Szypułki usuń po opłukaniu. Warzywa liściaste jak sałata czy szpinak po umyciu dokładnie odsącz na sicie, w ściereczkę lub w specjalnej suszarce. Używaj noży i tarek ze stali nierdzewnej.

Potrawy z surowych warzyw i owoców (soki, surówki) przygotowuj bezpośrednio przed podaniem.

Do surówek, dodawaj oliwę z oliwek lub olej z pestek winogron. Zapobiega to stratom witamin, w szczególności witaminy C, oraz poprawia przyswajalność witaminy A.

Warzywa gotuj na parze. Użyj do tego garnka ze specjalną wkładką lub metalowego koszyczka. Taki koszyczek umieść nad wrzątkiem, bez zanurzania w wodzie. Garnek musi być przykryty. Ten sposób przygotowania pozwala na zachowanie większych wartości odżywczych, poza tym warzywa mają lepszy smak i nie trzema ich przyprawiać. Jeśli wolisz gotować w tradycyjny sposób lub gotujesz np. zupę, wkładaj warzywa do wrzątku, dodawaj niewiele soli i krótko gotuj pod przykryciem - powinny pozostać lekko twardawe.

Niemowlęta mogą jeść warzywa i owoce w postaci papek i przecierów z gotowanych lub surowych warzyw i owoców. Miksować możesz przy użyciu blendera lub miksera. Miękkie owoce możesz przetrzeć przez gęste sitko.


Mięso i Ryby

Najmłodsze dzieci powinny jeść mięso gotowane w wywarze warzywnym lub wodzie, można też mięso gotować na parze. Do gotowania najlepiej używać garnków ze stali nierdzewnej.

Mięso myj w całości pod bieżącą wodą i gotuj w jak największym kawałku. Mięso włożone do zimnej wody oddaje do niej duże ilości składników odżywczych.

Na powierzchni mięsa włożonego do wrzątku, tworzy się coś w rodzaju ochronnej warstewki ze ściętych białek, zapobiega ona wypłukiwaniu witamin i soli mineralnych.  

Starsze dzieci mogą jeść mięso i ryby grillowane i czasami smażone - najlepiej na patelni teflonowej lub tytanowej. Mięso dla dziecka przeznaczone do grilowania skrop oliwą i zawiń w folie aluminiową.

Gotowanie mięsa zwiększa przyswajalność białka. Mięso smażone jest ciężkostrawne, a oddziaływanie wysokiej temperatury powoduje rozpad białka.

 

fot.
Fotolia