Informacje podstawowe o rozwoju i diecie dziecka do 6 miesiąca

W tym okresie dziecko zacznie ciekawić się otaczającym światem i spróbuje innego pokarmu niż mleko.

dieta i rozwój niemowlęcia pomiędzy 3-6 miesiącem

Pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia dziecko zacznie ciekawić się otaczającym światem i spróbuje innego pokarmu niż mleko.

ŚREDNIA MASA i DŁUGOŚĆ CIAŁA

Chłopcy

Waga w 4 miesiącu: 6,6 kg

Długość ciała w 4 miesiącu: 64 cm

Waga w 6 miesiącu: 7,8 kg

Długość ciała w 6 miesiącu: 68 cm
Dziewczynki

Waga w 4 miesiącu: 6,0 kg

Długość ciała w 4 miesiącu: 62 cm

Waga w 6 miesiącu: 7,2 kg

Długość ciała w 6 miesiącu: 66 cm
 

Przeciętny przyrost masy ciała wynosi 150 - 200 g na tydzień.

ROZWÓJ

 • Trzyma główkę w górze zanim ukończy 6 miesiąc.
 • Rozpoczyna się ząbkowanie.
 • Potrafi utrzymać grzechotkę.
 • Próbuje gaworzyć.
 • Około 6 miesiąca pojawiają się ruchy żucia, nawet, jeśli nie ma jeszcze ząbków.
 • Mleko przestaje już zaspokajać potrzeby energetyczne, więc czas wprowadzić pokarmy stałe.

DIETA

 • Nadal dziecko jest karmione mlekiem z piersi lub mieszanką mleczną i te pokarmy stanowią główny składnik diety.
 • Dietę dziecka karmionego mieszanką rozszerzamy po ukończeniu 5 miesiąca.
 • Dietę dziecka karmionego mlekiem z piersi rozszerzamy po ukończeniu 6 miesiąca.
 • Nie ma żadnego naukowego uzasadnienia, co jako pierwsze powinno być podane dziecku. Przyjęło się, że jako pierwsze podaje się kleik ryżowy lub starte jabłko.
 • Nowe pokarmy wprowadzamy w małych ilościach, pojedynczo w kilkudniowych odstępach czasu obserwując reakcje organizmu, nieprawidłowe stolce, wysypki mogą sugerować alergię lub alergie pokarmową związaną z niedojrzałością układu trawiennego.

STOPIEŃ ROZDROBNIENIA

Początkowo podajemy wszystko w postaci papki. Następnie ugniecione widelcem, nawet, jeżeli dziecko nie ma ząbków. Dziecko karmimy małą łyżeczką.

 

fot.
Fotolia

Przeczytaj więcej, bo warto

Informacje podstawowe o rozwoju i diecie dziecka do 6 miesiąca - komentarze

nat2012-10-27 03:39:01

a moj synek ma 5 miesiecy i sam czyta i pisze :P widze, ze takich omnibusow tu nie ma :P

Edyta2010-06-21 17:08:02

mój synek ma 6 miesięcy a jeszcze nie próbuje sam siedzieć ? czy tak może być ! kto może niech odpisze!

ewelinas2009-10-26 18:02:57

Drogie mamy, naprawde nie spieszcie sie tak z z podawaniem dziecku pierwszego deserku. Moj synek pierwsza marchewke (oczywiscie ze sloiczka) dostał mając 4,5 msc. Teraz ma 6 miesiecy i już sam siedzi, widziałam siedmiomiesięczne dziecko które już raczkuje, a inne siedmiomiesięczne dziecko jeszcze samo nie siedzi. Jeśli macie jakieś wątpliwości co do rozwoju swojego dziecka to skonsultujcie sie z pediatra!

Kinga2009-01-06 01:56:39

Adrian! Nie słuchaj Lidki. Mój szkrab podobnie jak Twój układał w tym czasie nóżki. W tej chwili ma 7 miesięcy i samodzielnie potrafi wstać z pozycji siedzącej do stojącej i przejść się przytrzymując się jedną rączką mebli, aktualnie kombinuje jak chodzić nie przytrzymując się czegokolwiek. nie nauczył się raczkować. Nie robiliśmy nic na siłę, nie sadzaliśmy go i nie przystawialiśmy do kanapy, żeby sobie postał. nauczył się tego sam. Życzę Twojemu Szkrabowi podobnej pomysłowości!

Zuza2009-01-05 02:23:55

Moja córeczka ma sześć miesięcy i dwa tygodnie, siedzi samodzelnie ale najczęściej staram się ją sadzać w pozycji pół leżącej i nie buntuje się. A jej kręgosłup napewno z tego powodu nie cierpi, bo ma silne mięśnie pleców. Głowę sztywno trzymała już w czwartym miesiącu życia. W spacerówce jeżdzi od 6 mieisąca, więc dlaczego nie może siedzieć, skoro bardzo ją interesuje świat. A na brzuszku leżała często od urodzenia , nawet potrafiła usnąć w tej pozycj, ale zawsze pozostawała w tej pozycji pod moją kontrolą i tylko w ciągu dnia.Podobnie jest z chodzeniem jedne dzieci zaczynają chodzić jak mają 10 miesięcy a inne w 12-14 m-c życi . Jest to sprawa osobnicz i zależy od rozwoju dziecka.

Lidka2008-12-01 02:46:02

Adrian powinieneś iść z Małym do pediatry. To nie jest normalne bo proste nóżki trzymają tylko noworodki a maluch w tym okresie powinien mieć ugięte. A co do siadania to jeszcze za wcześnie!!!Nie rozwalaj dziecku kręgosłupa. Najlepiej kładź go często na brzuchu. A sadzać małego będziesz mógł tylko wtedy kiedy zgodzi się na to pediatra bo głębszych oględzinach. Moja córa ma już 6 miesięcy a dopiero od kilku dni uczymy ją siedzieć z podparciem. A co do tych nóżek to moja mała miała to samo i teraz 3 razy w tygodniu jeździmy na rehabilitacje.

ania2008-11-30 02:52:15

Moja córcia gdy skończyła 3,5 miesiąca dostawała już jabłuszko i różne soczki, a trochę później kaszkę. Oczywiście na początku wszystko w małych ilościach. Dodam, że jest karmiona piersią. No i jak narazie nic jej nie zaszkodziło.

adrian2008-11-21 16:06:49

mój mały ma 3 miesiące w pozycji pół lezącej sam siada czymany pod pachy wie jak sie układa nózki do chodzenia czy to jest normalne u tak małego nimowlaka :grin :roll :)

beata2008-01-31 03:01:37

moje dziecko nie ma jeszcze 4 m-cy[bedzie mialo 3lutego]ponieważ robi stolce co 10 a ostatnio po14 dniach[zaznaczam ze o zwyklej konsystencji]lekarka poleciła mi wprowadzić już jabłuszko.Podałam mu przez 3 dni ale odstawiłam bo boję się o jego układ trawienny.A trzeba dodać że jadł ze smakiem i domagał sie płaczem jeszcze.Jest duzy,karmiony tylko piersią i waży ponad 7 kg.Poraddzcie proszę :)

karolina2008-01-28 00:45:30

moje dziecko jest ma 3 miesioce i tydzien czy juz powinien cos brac do roczki prosze o porade :?

Najnowsze na osesku

były mąż będzie miał dziecko
Nowy
Artykuł

Twój tata będzie miał dziecko

Przygotowanie dziecka do roli brata czy siostry nie jest łatwym zadaniem,  stopień trudności wzrasta,  gdy rodzice się rozstali i jedno z nich będzie miało dziecko z nowym partnerem. 

Subskrybuj Kanał strony głównej