Tłuszcze

Tłuszcze są głównym składnikiem energetycznym żywności, mającym dużą wartość kaloryczną.
Tłuszcze są głównym składnikiem energetycznym żywności, mającym dużą wartość kaloryczną.
Do czego są potrzebne naszemu organizmowi
Tłuszcze to jeden z elementów pożywienia, dostarczający takich składników odżywczych, jak niezbędne kwasy tłuszczowe oraz witaminy A , D i E potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tłuszcze są głównym składnikiem energetycznym żywności, mającym dużą wartość kaloryczną.

Źródła Tłuszczy


Wyróżniamy tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.

Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego znajdują się w:

  • mięsie
  • rybach
  • smalcu
  • słoninie
  • maśle - powinno być podawane niemowlęta i małym dzieciom ponieważ ma cenne składniki, takie jak witaminy A,D3, E, F, C, z grupy B
  • jajkach

Tłuszcze pochodzenia roślinnego występują w:
  • olejach ( najcenniejsze sojowy i słonecznikowy)
  • oliwie z pierwszego tłoczenia
  • margarynie
  • orzechach
  • migdałach

Rodzaje tłuszczów


Każdy produkt żywnościowy zawiera różne rodzaje tłuszczów w różnych proporcjach i o różnej kompozycji kwasów tłuszczowych. Tłuszcze różnią się między sobą pod względem zawartości kwasów tłuszczowych korzystnych oraz niekorzystnych dla zdrowia człowieka.
Nie ma pożywienia, które zawierałoby tylko jeden rodzaj kwasu tłuszczowego. Istotna jest natomiast równowaga, jaką w codziennym jadłospisie uzyskuje się pomiędzy łączną ilością spożywanego tłuszczu a jego rodzajami. Od tej równowagi zależy poziom cholesterolu we krwi, który jest jednym z czynników powodujących choroby serca.

Tłuszcze nasycone

Tłuszcze nasycone podnoszą poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi. Tego rodzaju tłuszcze występują przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza w mięsie, maśle, serze i śmietanie, oraz w olejach roślinnych takich jak palmowy i kokosowy.

Tłuszcze trans


Tłuszcze trans mają podobny wpływ na organizm, co tłuszcze nasycone, a więc podnoszą poziom 'złego' cholesterolu (LDL) we krwi. Tłuszcze 'trans' i tłuszcze nasycone powinny dostarczać łącznie nie więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania organizmu na energię. Tłuszcze 'trans', powstające w wyniku procesu utwardzania płynnych olejów spożywczych, znajdują się w ciastach i wyrobach piekarskich, a także w większości tłuszczów do smarowania pieczywa, czyli w margarynach.

Tłuszcze wielonienasycone


Głównym źródłem tłuszczów wielonienasyconych są oleje roślinne, takie jak olej słonecznikowy, sojowy czy kukurydziany. Tłuszcze z tej grupy w znacznych ilościach znajdują się również w niektórych margarynach do smarowania pieczywa, a także w rybach morskich. Tłuszcze wielonienasycone obniżają poziom tzw. 'złego' cholesterolu (LDL), zmniejszając tym samym ryzyko miażdżycy i zawału serca.

Tłuszcze jednonienasycone

Tłuszcze te występują w znacznych ilościach w oleju rzepakowym bezerukowym oraz w oliwie z oliwek. Roślinne tłuszcze jednonienasycone w niewielkim stopniu podnoszą poziom 'dobrego' cholesterolu (HDL) we krwi.