Czy dieta wegetariańska jest odpowiednia dla dzieci i niemowląt?

Czy wegetariańska dieta jest odpowiednia dla niemowląt i dzieci do 3 roku życia. O czym powinno się pamiętać, czego w diecie dziecka nie może zabraknąć.

dieta wegetariańska dla dzieci

Dieta wegetariańska a karmienie piersią

Jeśli karmiąca piersią mama stosuje restrykcyjną dietę wegańską lub makrobiotyczną, to rozwój psychoruchowy i wzrastanie jej dziecka będzie prawdopodobnie upośledzone z powodu niedoboru energii, białka, witaminy B12 i D, wapnia i ryboflawiny (wit. B2) w wytworzonym przez nią mleku. Rozwój dzieci karmionych przez matki pozostające na mniej restrykcyjnych dietach wegetariańskich, u których nie występują niedobory żywieniowe rozwijają się prawidłowo.

Mleko modyfikowane w diecie dziecka

Jeśli niemowlę jest karmione sztucznie, można wprowadzać mieszanki na bazie białka sojowego. Jednak muszą to być specjalne preparaty do żywienia niemowląt, w których niedobory składu aminokwasowego soi zostały uzupełnione przez producenta. Inne „mleka sojowe" nie powinny być podawane małym dzieciom. Warto również dodać, ze zbyt wczesne wprowadzanie mieszanek na bazie soi może predysponować do rozwoju alergii pokarmowej na ten produkt.

Czy wegetariańska dieta jest odpowiednia dla niemowląt i dzieci do 3 roku życia. 

Dieta wegetariańska i inne diety niekonwencjonalne nie są rekomendowane dla niemowląt i małych dzieci (1-3 lata). Dieta wegańska i makrobiotyczna powinny być surowo zakazane dla niemowląt i mały dzieci.

Jednak takie odmiany wegetarianizmu jak: lakto-ovo-wegetarianizm (dopuszcza spożycie nabiału i jaj) czy semiwegetarianizm (dopuszcza spożycie białego mięsa i ryb) mogą być stosowane u dzieci, pod warunkiem, że są prawidłowo skomponowane.

Dieta wegetariańska a niedobory u dzieci

Mali wegetarianie najbardziej zagrożeni są niedoborami energii, białka, żelaza, cynku i witaminy B12.
Dlatego w ich diecie codziennie powinny znaleźć się następujące produkty: pieczywo, kasze i makarony, warzywa strączkowe lub ich przetwory, owoce i warzywa, mleko i produkty mleczne, a także umiarkowane ilości orzechów, nasion i olejów roślinnych.
Ryby powinny pojawić się na talerzu dziecka trzy razy w tygodniu lub codziennie w niewielkich ilościach. 2-3-latek na diecie wegetariańskiej powinien dostawać jajko trzy razy w tygodniu lub codziennie pół sztuki a starszym dzieciom można podać całe jajko. Słodycze mogą być spożywane tylko sporadycznie.

Należy również pamiętać, że duża zawartość błonnika w pożywieniu może zaburzać wchłanianie cynku, manganu i selenu. Jednak bardzo ostrożnie należy podchodzić do podawania preparatów witamin i minerałów. Nadmierna suplementcja cynku może obniżyć wchłanianie żelaza, zaś jednoczesne podanie żelaza i kwasu foliowego może upośledzić wchłanianie cynku. Mimo, iż prawidłowo skomponowana dieta małego wegetarianina jest bardzo zróżnicowana, mogą pojawić się niedobory witaminy B12, dlatego trzeba liczyć się z koniecznością jej suplementacji.

Zaakceptowano przez eksperta

tekst dla osesek.pl: Ewa Ceborska, dietetyk
fot.
Fotolia