Jak sprawdzić, czy karmiony piersią noworodek się najada?

Pierwszy miesiąc życia dziecka jest trudny dla młodych mam, zwłaszcza pod kątem karmienia piersią. Noworodek „żąda” ciągłego dostępu do piersi, ale i masz wątpliwości, czy aby na pewno się najada. Jak sprawdzić czy noworodek nie  jest głodny?

czy dziecko się najada

Dlaczego noworodek ciągle chce być przy piersi?

Na początku od razu wyjaśnijmy zasadniczą kwestię – to, że dziecko pragnie być przy piersi, wcale nie oznacza, że dziecko przez cały czas jest głodne.

Noworodki pragną przede wszystkim bliskości. Przebywanie przy piersi mamy nie tylko zaspokaja silną potrzebę ssania, ale też umożliwia odczuwanie zapachu, ciepła i dotyku mamy. Póki świat jest "groźny i nieznany", to właśnie czas przy piersi, daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dlatego nie martw się, że dziecko jest głodne. Na pewno zauważyłaś, że twój noworodek najchętniej spałby z piersią w ustach, co wcale nie oznacza, że cały czas z niej pije.

Ile mleka powinien jeść noworodek?

To oczywiście dość indywidualna kwestia, ale być może uspokoisz się, jeśli poznasz standardowe wytyczne. Z reguły noworodek w pierwszych trzech dniach życia jednorazowo wypija około 20 ml mleka. W siódmej dobie to już około 60-70 ml, w czternastej około 100 ml. Pod koniec miesiąca niemowlę wypija do 800 ml mleka na dobę.

Jeśli więc czujesz się niespokojna, spróbuj kilka razy ściągnąć mleko laktatorem. Jeśli udaje ci się ściągnąć takie ilości, to głowa go góry – na pewno wszystko jest w porządku. Oczywiście nie wylewaj tego mleka, ale zamroź je na później.

Waga dziecka – najlepszy wyznacznik jego apetytu

Jeszcze lepsza metoda na sprawdzenie, czy dziecko najada się matczynym mlekiem, to jego regularne ważenie w przychodni. Przez pierwsze trzy miesiące waga maluszka powinna wzrastać o od 600 do 700 g na miesiąc. Jeśli tak jest, to nie masz powodów do niepokoju – twój noworodek na pewno ma pełny brzuszek przez większą część dnia.

Inne wyznaczniki zaspokojonego apetytu przy karmieniu piersią

Poza wyżej wymienionymi są jeszcze inne sposoby na sprawdzenie, czy dziecko nie czuje głodu. Oto, kiedy masz prawo być całkowicie spokojna:

  • Gdy dziecko karmione jest na żądanie, a do tego nie je rzadziej jednak niż 8 razy na dobę (najdłuższa przerwa w dzień nie powinna przekraczać 3 godzin, a w nocy 4 godzin)
  • Jeśli nie masz problemu z przystawianiem dziecka do piersi – malec ssie aktywnie, a przez 5-10 minut słychać połykanie
  • Gdy dziecko samo budzi się na karmienie, a po jego zakończeniu jest wyraźnie zadowolone i uspokojone. Poza tym coraz częściej zdarzają mu się okresy aktywności i obserwowania świata bez jednoczesnego jedzenia.
  • Jeśli dziecko moczy około 6-7 pieluszek na dobę i 2-3 razy dziennie robi kupkę. Kupek początkowo może być znacznie więcej)
  • Jeśli piersi wyraźnie reagują na pory karmienia – bywają przepełnione przed nakarmieniem malca, mrowią/szczypią, a przy opóźnieniu robią się twarde.

Wszystko to brzmi znajomo, a w dodatku twoje dziecko nabiera słodkich fałdek? Nie martw się zatem – nawet jeśli czasami płacze, to na pewno nie z powodu głodu. Karm dalej bez obaw.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia