Dziewczynki odnoszą więcej korzyści z karmienia piersią

Czy z karmienia piersią więcej korzyści odnoszą dziewczynki?

karmienie piersią korzystne dla dziewczynek

Karmienie piersią zapewnia dzieciom ochronę przed infekcjami dróg oddechowych. Ale więcej korzyści odnoszą z niego dziewczynki - wynika z najnowszych amerykańskich badań, o których informuje pismo "Pediatrics".

Naukowcy z Johns Hopkins Medical Institutions śledzili stan zdrowia 119 wcześniaków urodzonych w Buenos Aires.

Okazało się, że karmienie piersią lepiej chroniło dziewczynki przed ostrymi infekcjami dróg oddechowych, niż chłopców. Te które otrzymywały matczyne mleko były najmniej narażone na pobyt w szpitalu z powodu pierwszego zakażenia.

Najwyższe ryzyko poważnej infekcji układu oddechowego i związanej z nią hospitalizacji dotyczyło dziewczynek karmionych po urodzeniu mieszankami mlecznymi. Ryzyko to było 8 razy większe, niż w przypadku córeczek karmionych piersią.

Nie odnotowano natomiast różnic w częstości hospitalizacji z powodu pierwszej infekcji w przypadku chłopców, bez względu na to czy byli karmieni mlekiem matki czy modyfikowanym.
 
Zdaniem badaczy, praca ta podważa dotychczasową teorię, że mleko matczyne chroni niemowlęta przed infekcjami dzięki zawartości białek odpornościowych. Gdyby tak było, karmienie piersią chroniłoby w równym stopniu chłopców i dziewczynki.

Naukowcy zaobserwowali poza tym, że karmienie piersią nie wpływało na ogólną liczbę infekcji w pierwszym roku życia dziecka, ale raczej na ich przebieg i objawy. Oznacza to, że rola matczynego mleka nie polega na ochronie przed infekcjami, ale na pomocy w ich zwalczaniu.

"Na podstawie tych badań można podejrzewać, że mleko nie przenosi związków bezpośrednio chroniących przed zakażeniami płuc, ale uruchamia pewne uniwersalne mechanizmu obronne u dzieci i z jakichś powodów robi to skuteczniej u dziewczynek" - wyjaśnia biorący udział w badaniach Fernando Polack.

Autorzy pracy podkreślają zarazem, że pomimo zaobserwowanych różnic między dziewczynkami i chłopcami, mleko matki jest najbardziej wartościowym pokarmem zarówno dla dzieci urodzonych w terminie, jak i dla wcześniaków, niezależnie od płci. Dotychczasowe badania jasno dowodzą, że karmienie piersią korzystnie wpływa na rozwój mózgu oraz na ogólne zdrowie potomstwa, przypominają naukowcy. JJJ

PAP - Nauka w Polsce / 2008-06-07

fot.
Fotolia