Jabłko po 6 miesiącu

Ojczyzną dzikich jabłoni są Chiny, stamtąd jabłka przywędrowały do Europy i znalazły idealne warunki do rozwoju, ponieważ  uwielbiają umiarkowany klimat. Są jedną z najstarszych roślin użytkowych i uprawnych.

Ojczyzną dzikich jabłoni są Chiny, stamtąd jabłka przywędrowały do Europy i znalazły idealne warunki do rozwoju, ponieważ  uwielbiają umiarkowany klimat. Są jedną z najstarszych roślin użytkowych i uprawnych.

Istnieje ponad 10 tys. odmian różniących się smakiem, aromatem, słodyczą, konsystencją, kształtem, barwą i rodzajem miąższu.

Dlaczego warto jeść jabłka ?

Jabłka są owocami niskokalorycznymi -100 g to tylko 30-50 kalorii. Najcenniejsze w jabłku jest to, że zawiera ponad dwadzieścia różnego rodzaju składników mineralnych i witamin takich, jak:
 
  • witamina C - która wspiera system odpornościowy,
  • witamina A,
  • magnez skutecznie wzmacniający układ nerwowy,
  • potas  obniżający ciśnienie,
  • wapń i krzem, które korzystnie wpływają na włosy i paznokcie.
  • błonnik w postaci pektyn, które działają jak miotła i wymiatają toksyny z naszego układu pokarmowego, regulują florę bakteryjną, neutralizują substancje toksyczne, pomagają obniżyć poziom „złego" cholesterolu i odgrywają istotną rolę w zapobieganiu i leczeniu miażdżycy
  • garbniki zawarte w jabłkach dezynfekują przewód pokarmowy, regulują trawienie i zapobiegają nadmiernej fermentacji w jelitach.

Jabłko także uważane jest za wielkiego przyjaciela serca, ponieważ działa wzmacniająco na jego mięsień.

Jedzenie jabłek zapobiega także wielu chorobom: nadciśnieniu tętniczemu, nowotworom jelita grubego, miażdżycy i sklerozie.

Rajski owoc także „myje zęby" i jeżeli nie mamy możliwości umycia zębów w danej chwili, zjedzmy wtedy jabłko, a pektyny na pewno nie dopuszczą do rozwoju bakterii w jamie ustnej.         

Spożywa się je na surowo, suszone oraz w postaci soku, dżemów i kompotów. Dodaje się je do ciast, puddingów, naleśników, omletów, tart, sałatek, lodów i galaretek, smaży w cieście, piecze i gotuje. Pieczone jabłka mogą wchodzić w skład lekkostrawnych diet i wykorzystywane są przy leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Znajdują zastosowanie w żywieniu osób chorych na reumatyzm, artretyzm i cukrzycę.

Twarde, soczyste, słodkie - nazywane deserowymi (lobo, delikates, spartan, jonagold, koksa pomarańczowa, ligol, rubin, gala, golden delicious, idared, mekintosz) jada się głównie na surowo. Rozgotowują się powoli, dlatego można dodawać je do takich potraw, w których powinny pozostać w postaci twardych kawałków, np. do gotowanej kapusty.

Do pieczenia, gotowania i na przetwory najlepiej nadają się jabłka kwaśne (antonówka, reneta,  james grieve), gdyż szybko się rozgotowują. Można też dodawać je do potraw, które wymagają zakwaszenia. Zastąpią ocet np. w barszczu czy kapuśniaku, podniosą smak jarzyny z buraków.

Największe zastosowanie mają jabłka o pośrednich właściwościach, tzw. stołowe (beforest, landsberska, linda, red wealthy, bankroft, boiken, cortland, jonathan). Jadamy je na surowo, dodajemy do potraw i przetwarzamy 

Na kompoty najlepsze są owoce kwaśne, aromatyczne, o białym lub kremowym miąższu i małej zawartości garbników. Takie są odmiany beforets, wealthy i spartan.

Do suszenia - mięsiste, np. idared albo jonatan.

Jabłka bywają nieodpowiednio przechowywane, dlatego wiosną parcieją i gniją. Nie róbmy przetworów z zepsutych jabłek. Brązowe plamy to trucizna - rakotwórczy alkaloid zwany patuliną. Przenika cały miąższ, więc nie wystarczy wykrojenie zgniłego kawałka.