Tu jesteś: Strona główna Żywienie Dziecka Warzywa Marchew po 5 miesiącu


Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco
z oseskowymi nowościami


Marchew pochodzi z Persji w Europie rozpowszechniła się dopiero w XIX w. Obecna marchew jadalna to produkt końcowy długiego procesu selekcji mutantów. Od ok. 100 lat wiadomo, że marchew zawdzięcza swą charakterystyczną barwę karotenowi, czyli prowitaminie A, w którą jest niezwykle bogata.

Warzywo to bogate jest także w inne witaminy, m.in.: B1, B2, PP, K i C. Posiada również związki mineralne, takie jak: wapń, żelazo, fosfor, miedź, cynk, molibden, magnez, jod i przede wszystkim potas, którym ludzie dbający o urodę i sylwetkę zawdzięczają jędrne ciało, piękną cerę i karnację skóry. Francuzki twierdzą, że marchew to jeden z najtańszych i najlepszych kosmetyków.

marchewka


Zawiera duże ilości błonnika, który reguluje pracę przewodu pokarmowego, zapobiega zaparciom i nadmiernej fermentacji w jelitach. Sprzyja wydalaniu z organizmu produktów odpadowych przemiany materii, obniża poziom cholesterolu we krwi, ma działanie antymiażdżycowe.

Korzeń marchwi jest cennym środkiem przy leczeniu cukrzycy, chorób związanych z niedoborem witaminy A.

Ugotowana na papkę marchew wspomaga leczenie biegunek.

Prowitamina A zawarta w marchwi zostaje bardzo szybko zamieniana w wątrobie na witaminę A, ta z kolei wspaniale działa na wzrok, szczególnie na widzenie w ciemnościach, zalecana jest także osobom pracującym przed monitorami.

Prof. Dontewill z Hamburga, odkrył, że witamina A blokuje również działalność benzyprenu (związku rakotwórczego z dymu tytoniowego), przekształcając go w substancje nieszkodliwe dla zdrowia. Dlatego palacze powinni jadać marchewkę codziennie i to z nadwyżką.

Lekarze ponadto zalecają picie soku z marchewki, ponieważ „przemywa" naczynia krwionośne, reguluje pracę żołądka, utrzymuje w zdrowiu wątrobę, wzmacnia paznokcie i włosy.    

Marchew to jeden z pierwszych po mleku pokarmów dla niemowlaków - ze względu na lekkostrawność i łatwe przyswajanie przez organizm. Warto też dodać, że marchew nie powoduje alergii.


Przygotowanie
- Warto wiedzieć, że najwięcej składników odżywczych znajduje się tuż pod skórką. Dlatego, o ile to możliwe, najlepiej wcale marchewki nie obierać, tylko umyć starannie pod bieżącą, letnią wodą lub wyszorować szczoteczką. Jeśli musisz marchewkę obrać, staraj się robić to jak najcieniej nożem ze stali nierdzewnej. Po obraniu przepłucz je wodą, by zmyć zanieczyszczenia np. resztki ziemi, jaja pasożytów lub środki ochrony roślin. Przed pokrojeniem marchewki warto polać ją jeszcze wrzątkiem. W żadnym wypadku nie powinno stosować się długiego namaczania, gdyż spowoduje to straty witamin.

Uwaga.

Marchew to warzywo, które szybko i łatwo wchłania różnego rodzaje toksyny z gleby.
Dlatego trzeba zwracać uwagę, gdzie się marchewkę kupuje.
Ponadto, jeśli do górnej części korzenia dochodziło światło słoneczne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wytworzyła się tam substancja toksyczna, solanina.
Dlatego górną część marchewki zawsze obcinamy, zwłaszcza, gdy jest koloru zielonego.



Zobacz wybrane przepisy z marchewką w roli głównej:


Papka Marchewkowa - Marchwianka po 6 miesiącu
Deser mocno pomarańczowy po 6 miesiącu
Sok marchewkowo-jabłkowy po 6 miesiącu
Marchwianka z ryżem po 11 miesiącu






Przeczytaj. Osesek poleca:



News image

Krwawienie w ciąży - poznaj przyczyny

Czytaj >>
News image

Morfologia w ciąży

Czytaj >>
Komentarze (5)

... Napisane przez aga, listopad 21, 2008
tak ale lekarze mówia że marchewkę mozna podać dziecku po ukończeniu 4 miesiecy, i ja gotuje zupkę z marchewki i mój synus smacznie ja zjada
... Napisane przez marcin zalewski truskolasy ślą, listopad 12, 2008
:) :grin ;) 8) :p :roll :eek :upset :zzz :sigh :? :cry :( :x
... Napisane przez magda, październik 09, 2008
hej, moja coreczka skonczyla w niedziele trzy miesiace;-)
Dzis wypila poraz pierwszy sok z marchwi (15ml)
Dodam, ze bardzo jej smakowal i wypila cala porcyjke:-)
... Napisane przez sylwia, maj 18, 2008
czy moge dac dziecku troszke soku z marchwi od 5 miesiaca??
... Napisane przez Magdalena, marzec 26, 2008
ciekawo opisane tylko co to sa te potasy i inne ponoc witaminy niech mi ktos pomoze !!! :? :upset :grin null

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

security code
Ponizej Wpisz Kod bezpieczenstwa


busy