5 skutecznych babcinych sposobów na odparzenia pupy u niemowlaka

Chusteczki i kremy mogą zawierać drażniące substancje, dlatego warto przeprosić się z naturalnymi sposobami sprzed lat na odparzenia pupy.

odparzenia pupy u niemowlaka

Bolesne, uciążliwe i wzbudzające u rodziców wyrzuty sumienia – tak w skrócie można opisać niemowlęce odparzenia pupy. Niestety, nawet codzienna i staranna pielęgnacja może im nie zapobiec – wystarczy bowiem chwila nieuwagi i na pośladkach maluszka pojawiają się brzydkie zmiany. Co robić, by się ich pozbyć?

Domowe sposoby na odparzenia, czyli skorzystaj z babcinej mądrości

O ile wiele babcinych sposobów na różne dolegliwości spotyka się z krytyką, o tyle w przypadku odparzeń warto bliżej poznać te domowe techniki. Pamiętajmy, że nasze babcie i mamy używały pieluszek tetrowych, w których łatwiej o odparzenia. Aby nie dopuścić do bakteryjnych zakażeń skóry, panie te musiały próbować przeróżnych sposobów na likwidowanie zmian na dziecięcej skórze. Wiele z nich okazywało się naprawdę niezwykle skutecznymi.

Jeśli nadal masz mieszane uczucia co do domowych sposobów pozbywania się odparzeń, to pamiętaj, że dzisiejsze chusteczki i kremy często pełne są drażniących substancji zapachowych. Może się zatem okazać, że maluszkowi szkodzi właśnie to, co „na czasie”. Warto więc przeprosić się ze sposobami sprzed lat – sposobami jak najbardziej naturalnymi.

  • roztwór rumianku na odparzenia

Na czas odparzeń odłóż nawilżane chusteczki na bok i traktuj je jak największe zło – nawet, jeśli kupiłaś produkt super-hiper-antyalergiczny, bezzapachowy i bez barwników. Chusteczki po prostu odkładamy.

Aby wyleczyć skórę malca, na początek możesz przemywać ją wodą z rumiankiem. Rumianek ma właściwości przeciwzapalne, lecznicze oraz przeciwświądowe, jest więc idealny do tego typu uszkodzeń naskórka. Z drugiej jednak strony, pamiętaj, że jest to roślina, która może uczulać – stosuj więc dobre proporcje naparu. Wystarczy 1/3 kubka naparu (z jednej torebki) wlana do większej miski z wodą. Takim roztworem przemywaj pupę dziecka po każdej zmianie pieluszki.

  • roztwór nadmanganianu potasu na odparzoną pupę

Nadmanganian potasu działa grzybo- i bakteriobójczo. W wielu przypadkach zalecany jest także przez lekarzy – jest to zatem ceniona metoda walki ze zmianami na skórze maluszka.

Podobnie jak w przypadku rumianku, roztworem nadmanganianu potasu przemywamy skórę dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że roztwór powinien mieć kolor delikatnie różowy. Większe stężenie nadmanganianu może spowodować wysuszenie skóry niemowlęcia i w konsekwencji zaostrzenie się odparzeń.

  • kąpiel z krochmalem 

Aby przygotować krochmal w odpowiednich proporcjach, należy wymieszać dwie łyżki krochmalu w połowie szklanki zimnej wody, a następnie wlać ten roztwór do połowy litra wrzątku. Po wymieszaniu powstanie nam właściwy krochmal, który dodajemy do wanienki. I w takiej właśnie miksturze kąpiemy malca.

Krochmal działa łagodząco na podrażnienia oraz zaczerwienienia, będzie więc idealny przy pielęgnacji odparzonej skóry.

  • mąka ziemniaczana zamiast zasypki

Specjalna zasypka dla niemowląt? Nasze babcie wiedzą doskonale, że nie jest potrzebna – w roli środka wysuszającego, wchłaniającego pot i zmniejszającego swędzenie znacznie lepiej sprawdzi się mąka ziemniaczana. I nie chodzi tutaj nawet o oszczędność (chociaż jest bez wątpliwości tańsza, niż kosmetyki z drogerii) – jest po prostu skuteczniejsza! Dlatego zalecamy używanie jej po każdej zmianie pieluszki.

  • wietrzenie niemowlęcej pupy

Metoda stara jak świat i tak skuteczna, że polecają ją wszyscy pediatrzy. Wietrzenie skóry dziecka działa cudownie na wszelkie odparzenia i chociaż bywa dla rodziców kłopotliwe – warto je stosować. Gdy skóra jest odparzona, kładź maluszka na nieprzemakalnej macie minimum trzy razy dziennie i przez około 20 minut pozwól mu poleżeć bez pieluszki. Niech świeże powietrze robi swoje.

Odparzenia pupy - kiedy do lekarza?

Próbowałaś wszystkiego – kąpieli, mączki, wietrzenia, specjalistycznych środków i wszystko na nic, bo skóra dziecka wygląda coraz gorzej? W takim przypadku najwyraźniej czas już na wizytę u lekarza. Udaj się do pediatry także wtedy, gdy:

  • odparzenia nie zmniejszają się przez 2-3 dni
  • zmiany stale się powiększają
  • na skórze maluszka pojawiają się pęcherze
  • skóra wygląda jak oparzona, łuszczy się
  • dziecko gorączkuje

Objawy te mogą wskazywać na ostre pieluszkowe zapalenie skóry. Jest ono niebezpieczne i wymaga podawania środków z antybiotykiem. Ponadto, dla samego dziecka jest to wyjątkowo bolesny problem.

Jak zapobiegać odparzeniom niemowlęcej pupy 

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia odparzeń, pamiętaj, że:

  • pieluszkę należy zmieniać co dwie godziny i od razu, kiedy pojawi się w niej kupka nie dopuszczaj, by przemoczony pampers znajdował się niemal w kolanach dziecka i nie przedłużaj momentu usunięcia kupki
  • przy każdej pobudce zarówno w dzień i w nocy sprawdź zawartość pieluchy
  • w okresie antybiotykoterapii oraz ząbkowania częściej "zaglądaj" do pieluszki malca - kupa może mieć nieco zmieniony odczyn i nie będzie aż tak wyczuwalna, dodatkowo może pojawiać się znacznie częściej, niż zwykle.
  • nie utrzymuj zbyt wysokiej temperatury w mieszkaniu - przegrzana skóra dziecka to dużo potu – także na pośladkach
  • kiedy to tylko możliwe, "wietrz" niemowlęcą pupę - to darmowy i skuteczny sposób na zdrową skórę pupy niemowlaka
Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia