Rodzinne podróże

Znalezienie przestronnego, bezpiecznego i wygodne samochodu rodzinnego wcale nie jest prostą sprawą. Na co więc przede wszystkim zwracać uwagę podczas żmudnych wizyty u pobliskich dilerów samochodów?

rodzinne podróże

Znalezienie przestronnego, bezpiecznego i wygodne samochodu rodzinnego wcale nie jest prostą sprawą. Zwłaszcza jeśli zależy nam zarówno na wygodzie naszych bliskich, ich bezpieczeństwu a także nienagannej prezencji naszego pojazdu. Już nawet pobieżny przegląd oferty najbardziej popularnych marek samochodowych dostępnych na polskim rynku uświadamia nam, że kupno idealnego samochodu, spełniającego wymogi całej rodziny a w dodatku takiego, który sprawdzi się w każdych warunkach, łatwe nie będzie. Na co więc przede wszystkim zwracać uwagę podczas żmudnych wizyty u pobliskich dilerów samochodów?

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Bez względu na to, czy szykujemy się do kupna pierwszego z naszej motoryzacyjnej karierze samochodu rodzinnego, czy też może będzie to już kolejny egzemplarz kupowany z myślą o naszej rodzinie, pewne jest jedno – za każdym razem wyboru należy dokonać z najwyższa starannością, zwłaszcza, że chodzi tu, przede wszystkim, o bezpieczeństwo naszych bliskich.

I to właśnie bezpieczeństwo powinno stać na pierwszym miejscu cech pożądanych w nowym rodzinnym samochodzie. Najbezpieczniejsze samochody to te, które spełniają kilka cech.

Po pierwsze – wiodą prym w testach zderzeniowych, czyli symulacjach wypadków przeprowadzanych w warunkach laboratoryjnych (doskonale w takich testach wypada choćby Skoda Octavia). Drugim istotnym kryterium jakie są szanse na dachowanie samochodu podczas wypadku drogowego (te najbardziej bezpieczne mają poniżej 10 % szans na dachowanie, te z najgorszymi wynikami ponad 40%).

Równie ważnym czynnikiem determinując bezpieczeństwo jazdy całej rodziny jest jakość i mechanizm działania poduszek powietrznych w samochodzie. Przede wszytkom poduszki te muszą spełniać określone wymogi, tutaj nie ma miejsca na oszczędność, kiepską jakość komponentów lub nie sprawne mechanizmy – niewłaściwie działające lub wadliwe poduszki powietrzne mogą przyczynić się do wielu tragedii (znane są przypadki, gdy odpalona w złym momencie poduszka doprowadziła do śmierci dziecka).

Dla rodzin z małymi dziećmi istotny może się także okazać mechanizm pozwalający na odłączenie poduszek powietrznych znajdujących się z przodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w razie nagłej konieczności, możemy na przednim siedzeniu umieścić dziecięcy fotelik bez obaw o zdrowie i życie naszej pociechy.
Szukających samochodu idealnego rodziny może także zaskoczyć fakt, że nie wszystkie pojazdy zaopatrzone są w pas bezpieczeństwa na tylnym środkowym siedzeniu pasażera. O ile w przypadku małych rodzin fakt ten może nie mieć większego znaczenia, o tyle nabiera on istotności w momencie gdy stajemy przed koniecznością posadzenia na tym miejscu dziecka. Dobrze, aby pas ten był 3-punktowy - większość samochodów oferuje jedynie pas biodrowy, który w razie wypadku lub nagłego hamowania może okazać się nie wystarczającym zabezpieczeniem.

Wygoda i „twarde” wnętrze

Wybierając samochód, który będzie woził całą rodzinę trzeba mieć na uwadze także komfort jazdy każdego z jej członków. Taki samochód powinien być przestronny, wygodny i pozwalający na spędzanie sporej ilości godzin w trasie (te cechy możemy znaleźć np. w samochodach spod znaku Skody: http://www.skoda-auto.pl/modele/octavia/octavia). Wygoda jazdy jest tutaj nie do przecenienia – podróż ciasnym, mało wygodnym autem razem z dziećmi może okazać się prawdziwą droga przez mękę.

Rodzinne wypady w znane i nieznane to najczęściej podróże z dziećmi. Nie ukrywajmy – wiąże się to z gigantycznymi wręcz ilościami bagażu. Bez bagażnika sporej wielkości ani rusz – jest to więc kolejna cecha, która ze zwykłego samochodu czyni samochód idealny dla rodzin małymi (i dużymi dziećmi).
Równie istotne jest samo wnętrze samochodu. Tapicerka powinna być wykonana z łatwo czyszczących się i wytrzymałych materiałów. Poszczególne elementy wyposażenia wnętrza powinny być trwałe i odporne na dziecięce pomysły (w słynnej reklamie Skody Octavii „Nie musisz chować jej przed dziećmi” nie było ani odrobiny przesady).

Zakup samochodu dla całej rodziny dla niektórych może wydawać się sprawa trywialną – jednak odpowiedzialni kierowcy wiedzą, że takiego zakupu nie wolno zostawić przypadkowi. Wszak od dzisiejszych decyzji zależy jutrzejsze bezpieczeństwo i wygoda naszych bliskich.

fot.
materiały partnera/art sponsorowany

Artykuły wybrane dla Ciebie

Rodzinne podróże - komentarze