Jak wirus ptasiej grypy dotarł do Polski

Pierwsze sygnały o zbliżającym się do Polski wirusie ptasiej grypy pojawiły się pod koniec lutego 2003 roku. Wówczas wirus H5N1 zaatakował holenderskie fermy.

Pierwsze sygnały o zbliżającym się do Polski wirusie ptasiej grypy pojawiły się pod koniec lutego 2003 roku. Wówczas wirus H5N1 zaatakował holenderskie fermy. W tym czasie już prawie cała Azja zmagała się z tym problemem. 1 grudnia br. ptasia grypa dotarła na dwie polskie fermy drobiu. Cztery lata temu holenderscy hodowcy musieli wybić ponad 15 mln sztuk drobiu, czyli 15 proc. całej populacji. Podczas uboju 5 osób zaraziło się ptasią grypą, ale skończyło się na niegroźnej w skutkach infekcji oczu. W marcu 2003 r. epidemia przeniosła się do Belgii, a na początku maja wirusa wykryto w Niemczech w Nadrenii. W Holandii, Belgii i Niemczech zlikwidowano wtedy w sumie ponad 20 mln zagrożonych ptaków.

ROK 2004

Na świecie 2004 rok upłynął pod groźbą infekcji wirusem H5N1 mieszkańców nie tylko Azji Południowo-Wschodniej, ale także Europy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdzała kolejne przypadki zgonów i ostrzegała przed pandemią tej choroby; naukowcy prowadzili badania nad szczepionką. Według WHO, od końca 2003 r. do października 2007 r. wirus ptasiej grypy w swojej najgroźniejszej odmianie zabił na świecie 200 osób na 328 przypadków zachorowań.

Po pojawieniu się ptasiej grypy w Rumunii w połowie października 2004 r., w Polsce wprowadzono nakaz przetrzymywania drobiu w zamkniętych pomieszczeniach. Zabroniono organizowania targów, wystaw i pokazów ptaków.

ROK 2005

W sierpniu 2005 roku krajowy Rządowy Zespół Koordynacji Kryzysowej omówił działania na wypadek pojawienia się w Polsce przypadków ptasiej grypy. Jak powiedział wówczas minister spraw wewnętrznych i administracji Ryszard Kalisz, chorobę wykryto m.in. w rejonie Morza Kaspijskiego i było uzasadnione przypuszczenie, że będzie przesuwać się w kierunku zachodnim, a więc w stronę Polski. Zanotowano wówczas masowe padanie ptaków w europejskiej części Rosji.

Kalisz mówił wtedy, że Polska już w 2003 r. opracowała plan gotowości zwalczania choroby. Powołano krajowy komitet ds. pandemii grypy, monitorujący sytuację i określający procedury w przypadku wystąpienia choroby.

Gdy ptasia grypa zaatakowała trzy rosyjskie obwody na Syberii w sierpniu 2005 roku, na polsko-rosyjskiej granicy zaostrzono kontrole podróżnych przywożących produkty żywnościowe. Pierwsze badania 70 próbek na obecność wirusa H5N1 wykonano w Polsce w październiku 2005 r. Państwowy Instytut Weterynarii (PIWet) w Puławach nie wykrył w nich wirusa ptasiej grypy.

W połowie października 2005 r. ówczesny minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk podpisał rozporządzenie zakazujące trzymania drobiu na otwartej przestrzeni oraz handlu drobiem na targowiskach i bazarach, organizowania targów, wystaw i pokazów ptaków. Miało to związek z potwierdzeniem, że wykryty w Rumunii u drobiu wirus ptasiej grypy jest odmianą niebezpieczną dla człowieka.

Eksperci mówili wówczas, że stan podwyższonej gotowości, wynikający z obawy przed ptasią grypą, którą mogą do Polski przynieść migrujące ptaki, utrzyma się do około połowy listopada, kiedy skończą się migracje ptaków.

Pod koniec października z budżetowej rezerwy celowej przeznaczono 300,75 mln zł na zapobieganie i zwalczanie ptasiej grypy w Polsce. Pieniądze miały być przeznaczone przede wszystkim na zakup sprzętu, lekarstw oraz ewentualne odszkodowania dla hodowców ptactwa.

W grudniu minister rolnictwa złagodził przepisy dotyczące drobiu. Zezwolił na organizowanie wystaw i targów z udziałem ptaków.

ROK 2006

Toruń był pierwszym w Europie miastem, gdzie w centrum odkryto wirusa ptasiej grypy. 3 marca 2006 r. na przystani AZS przy Bulwarze Filadelfijskim znaleziono dwa martwe łabędzie zarażone wirusem H5N1. Stado liczące ponad sto ptaków zostało izolowane - w sumie wirusa znaleziono u 32 z nich. Zdrowe sztuki wypuszczono, a zarażone uśpiono tłumacząc to niebezpieczeństwem ze strony zbliżającej się do miasta fali powodziowej.

Po tygodniu stwierdzono kolejne przypadki zainfekowania wirusami tej choroby łabędzi w Kostrzynie (Lubuskie) i Bydgoszczy oraz u nurogęsi w Świnoujściu (Zachodniopomorskie).

Od 11 marca do 6 kwietnia w Bydgoszczy stwierdzono 19 przypadków choroby u łabędzi, w tym 13 zakażeń groźną dla ludzi odmianą wirusa.

W maju 2006 r. wirusa H5N1 wykryto u martwego łabędzia znalezionego na podmokłych terenach w pobliżu zbiornika Jeziorsko w okolicach miejscowości Warta (Łódzkie).

Gdy w Toruniu pojawiła się ptasia grypa, ówczesny premier Kazimierz Marcinkiewicz zapewniał, że z rezerwy budżetowej na odszkodowania może zostać przeznaczone 166 mln zł, ponadto komisja ds. rybołówstwa i rolnictwa UE może przeznaczyć dodatkowe środki z budżetu Unii.

ROK 2007

Od początku tego roku ogniska ptasiej grypy wykryto m.in. w Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w pobliżu Moskwy.

Gdy w czerwcu br. ptasia grypa pojawiła się w Czechach i na terenie Saksonii, polskie służby weterynaryjne informowały, że zagrożenie dla Polski jest duże. Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk wydał rozporządzenie zakazujące trzymania drobiu na otwartej przestrzeni.

W listopadzie dwa ogniska ptasiej grypy zlokalizowano na fermach w Wielkiej Brytanii.

1 grudnia br. ptasia grypa dotarła na polskie fermy drobiowe. Dwa ogniska tej choroby wykryto na terenie gminy Brudzeń pod Płockiem (Mazowieckie). Służby sanitarne zapewniają, że wirus nie jest groźny dla ludzi, mimo że jest to odmiana H5N1. Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział, że straty hodowców będą minimalizowane. Zapewnił, że wszyscy poszkodowani dostaną odszkodowania; nie podał jednak ich wysokości. W Płocku powołano Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Płocku.
Źródło: PAP Nauka w Polsce
 
--------------------------------------------------------------------------------------------
Ptasia grypa: lista hurtowni i sklepów...
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Olsztynie przekazuje listę hurtowni i sklepów, które posiadały w obrocie mięso indycze podejrzane o skażenie wirusem grypy ptaków. Służby sanitarno-epidemiologiczne województwa warmińsko-mazurskiego skontrolowały wszystkie podmioty dystrybuujące mięso podejrzane o skażenie. Od 1 grudnia od godz. 12 opisanego mięsa nie ma już w obrocie - zostało one wycofane i zutylizowane.


Mięso pochodzące z hurtowni drobiu "OLDROB"; ul. Dąbrowskiego 4A; 10-179 Olsztyn :

* Sklep Mięsny Hanna Kliniewska; ul. Rataj 58; Olsztyn - dostawa 29.11.2007 r. (mięso z indyka)
* Sklep Spożywczo - Przemysłowy Jolanta Wardzyńska; Pl. Wolności 2; Biskupiec - dostawa 29.11.2007 r. (żołądki z indyka)
* "Viol - Jan" PPUH Osiedle Słoneczne 2c; Barczewo - dostawa 29.11.2007 r. (żołądki z indyka)
* Firma Handlowa Mariola Iwanowska; ul. Profesorska 15; Olsztyn - dostawa 29.11.2007 r. (żołądki z indyka)
* PHU "Familia" s.c.; ul. Dworcowa 4/14; Olsztyn - dostawa 29.11.2007r. - Sklep ul. Grota (żołądki z indyka)
* Nakonieczny Dariusz; Pl. Konstytucji 3 Maja 3/3; Olsztyn (Hala Zatorzanka) - dostawa 29.11.2007 r. (żołądki z indyka)

Powiat Braniewo

* Sklep Spożywczo - Przemysłowy Jan Słota Spędy; Wilczęta - dostawa w dniu 24.11.2007 r. (podroby z indyka)

Powiat Elbląg

* Sklep Spożywczy w Łępinie, Łępin - dostawa w dniu 24.11.2007 r. (podroby z indyka)

Powiat Lidzbark Warmiński

* PSS "Społem" Sklep Spożywczy Nr 5; Orneta, Pl. Wolności - dostawa 28.11.2007 r. i 29.11.2007 r. (podroby)
* Sklep spożywczy Nr 7; Orneta, ul. 1-go Maja 50 - dostawa 28.11.2007 r. i 29.11.2007 r. (podroby i mięso z indyka)
* Sklep Spożywczy Nr 8; Orneta, Pl. Wolności 37 - dostawa 29.11.2007 r. i 30.11.2007 r. (podroby)
* Hurt i Detal Artykułów Spożywczych Mikołaj Nazar; Orneta; Pl. Wolności 5 - dostawa 29.11.2007 r. (podroby i mięso drobne)
* Sklep "ARRAS" Jadwiga Odzimkowska; Orneta; ul. 1-go Maja 5A - dostawa 29.11.2007 r. (podroby i mięso z indyka)

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie