Tu jesteś: Strona główna Wychowanie Rozwój Rozwój dziecka 5 miesiąc życia dziecka - mały akrobata
ramka

 sprawdź PROMOCJE

 wysyłka GRATIS już od 200 zł!

fotolia 47032932

PORADNIK PREZENTOWY!

Potrzebujesz inspiracji, wybierz coś z propozycji naszego e-sklepu.

- prezent dla niemowlaka od 0-6 miesięcy
- prezent dla niemowlaka od 6-12 miesięcy
- prezent dla roczniaka 1+
- prezent dla dwulatka 2+
- prezent dla trzylatka 3+
ramka

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco
z oseskowymi nowościami 

W piątym miesiącu niemowlę zachowuje się tak, jakby nie miało kości. Gdy leży na plecach, przyciąga stópki do twarzy i wkłada paluchy do buzi, leżąc na brzuchu potrafi podnieść wysoko klatkę piersiową i przyjąć pozycje zwaną „foką”

 

5 miesiąc zycia dziecka

 

Na pleckach

5 miesięczny malec leżąc na plecach czuje się już na tyle stabilnie, iż wodzenie wzrokiem za przedmiotem nie sprawia mu najmniejszych trudności, zarówno po łuku jak i w pionie oraz w poziomie.

Stabilny tułów w leżeniu na plecach pozwala na dalszy rozwój stabilizacji obręczy barkowej, co z kolei daje dziecku możliwość swobodnego wyciągania rąk do zabawek, dotykania ich, ale jeszcze maluch sam zazwyczaj nie chwyta przedmiotów. W tym okresie uwielbia bawić się swoimi nogami, chwyta za kolanka, łydki a także stópki. Chwytanie za stópki szczególnie za paluchy i krawędzie zewnętrzne ma swoje znaczenie w rozwoju stopy, bowiem dziecko samo ćwiczy w ten sposób ruch odwracania i nawracania stóp (supinację i pronację stóp). Maluch aktywnie kopie nóżkami, potrafi już prostować nogi w kolanach mając jednocześnie zgięte, bioderka co znaczy, że rozwijają się u niego prawidłowo ruchy selektywne.


Dzieci w tym wieku już nie bardzo lubią leżeć na plecach, za wszelką cenę starają się ogarnąć wzrokiem jak najwięcej otoczenia. Wielka ciekawość świata powoduje że zazwyczaj w piątym miesiącu (czasem w 6 m-cu) dziecko po raz pierwszy przewraca się  samo na brzuszek. Często przez pewien czas maluch używa do przewrotu tylko jedną stronę, musimy wtedy poobserwować czy taka aktywność nie utrwala się. Możemy pokazać malcowi, że druga strona też istnieje, przez kilkakrotne przewrócenie go przez ten nieużywany bok, a malec zazwyczaj szybko zacznie używać obu stron równomiernie. Pamiętajmy, że na tym etapie nie wolno nam zostawić malca samego na łóżku czy kanapie, najbezpieczniejszym terenem dla niego jest podłoga.


Leżenie na brzuszku jest super

Dla większości dzieci pozycja leżenia na brzuszku jest szalenie atrakcyjna w tym wieku. Z wielkim zapałem sięgają po leżące przed nim zabawki, choć zdarza się jeszcze, że traci równowagę. Sięgając raz jedną raz druga ręką, wydłuża jedną bądź drugą stronę ciała, a to powoduje przenoszenie ciężaru ciała, które potem będzie malcowi potrzebne w pełzaniu, raczkowaniu i wreszcie chodzeniu.

Charakterystyczną aktywnością malca (wzorcem ruchowym) w 5 miesiącu jest pływanie (pozycja „foki”). Malec prezentuje aktywny podpór, czyli podpiera się już wysoko na swoich rękach, po czym unosi ręce przed siebie albo na boki, wysoko unosi głowę, odrywa nóżki od podłoża prężąc je tak mocno, że możemy zaobserwować baletowe ustawienie stóp, wypręża cały tułów i kołysze się do przodu i do tyłu oraz na boki. Potem znów wraca do podporu na podłożu. To zupełnie normalna i niezwykle ważna aktywność w tym wieku. Dzięki pływaniu maluch poznaje swoje ciało, – czyli buduje schemat swojego ciała, poprzez bujanie całym ciałem, uzyskuje wyprost we wszystkich częściach ciała,

Czasem zdarza się, że dziecko leżąc na brzuszku, obciąża całkowicie jedna stronę tułowia, podpierając się na jednej ręce i tak mocno się przechyla, że w końcu upada na plecki. Ale nie jest to świadomy, aktywny obrót z brzucha na plecy, na taki przyjdzie czas dopiero w 7 miesiącu.

W 5 miesiącu kręgosłup dziecka wciąż nie jest gotowy do pozycji siedzącej. Staraj się spędzać czas z maluchem na zabawach na macie, na dywanie, tak, aby leżał jak najwięcej na brzuszku ta pozycja wzmacnia mięśnie grzbietu.


 

Zabawa z niemowlęciem

Pięciomiesięczne niemowlę zaczyna interesować się zabawkami, chętnie sięga po grzechotki, dzwoniące piłeczki czy pluszowe przytulanki. Ciekawią go różne przedmioty codziennego użytku, które pod czujnym okiem opiekuna może oglądać i poznawać. Niemowlę staje się też coraz bardziej spostrzegawcze, dlatego z miejsc, w których przebywa usuń drobne przedmioty, które niepostrzeżenie mogłyby trafić do jego buzi jak koraliki, guziki czy monety, którymi mógłby się udławić.

W co się bawić z pięciomiesięcznym niemowlakiem >>

<< Początek < Poprzednia strona 1 2 Następna strona > Ostatnie >>
(Strona 1 z 2)Warto przeczytać:
News image

Jak stymulować rozwój słuchu i wzroku dziecka

Rozwój dziecka

Rozwój wzroku i słuchu, można stymulować od pierwszych dni życia. Pamiętajmy jednak, żeby nie w...

Czytaj >>
News image

Produkty spożywcze w diecie dziecka, które ukończyło 10 miesiąc życia.

Co, kiedy w diecie dziecka

Rozszerzanie diety niemowlęcia po 10 miesiącu. Tabela przedstawia zbiorcze zesta...

Czytaj >>
News image

Jak prawidłowo karmić piersią?

Karmienie piersią.

Wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest przez WHO. Zap...

Czytaj >>
News image

Zaburzenia słuchu u dzieci

Dziecięce choroby

Obecne czasy pokazują nam jak bardzo medycyna poszła naprzód, jak wiele jest w stanie zrobić dl...

Czytaj >>
News image

USG zbyt często stwierdza zespół Downa

Zdrowie i Badania w Ciąży

Wartość przypisywana wykonywanej podczas położniczego badania USG ocenie przezierności karku w ...

Czytaj >>
News image

Odruchy noworodkowe są ważne w rozwoju dziecka

Noworodek

Gdy okazuje się, że niemowlę potrzebuje wsparcia rehabilitanta, słyszymy w wygaszaniu czy hamow...

Czytaj >>
News image

Terapia indywidualna w ADHD

Rozwój dziecka

W ostatnich latach jednym z najczęściej badanych schorzeń stały się ADHD (Attention Deficit Hyp...

Czytaj >>
News image

Zalety karmienia piersią.

Karmienie piersią.

Karmienie piersią jest jedynym naturalnym sposobem żywienia niemowlęcia, pokrywającym w pełni j...

Czytaj >>

Komentarze (0)


Napisz Komentarz
mniejsze | większe

security code
Ponizej Wpisz Kod bezpieczenstwa


busy