Tu jesteś: Strona główna Wychowanie Rozwój Rozwój dziecka Rozwój mowy Rozwój mowy dziecka od narodzin do 7 roku życia.
ramka

 sprawdź PROMOCJE

 wysyłka GRATIS już od 200 zł!

fotolia 47032932

PORADNIK PREZENTOWY!

Potrzebujesz inspiracji, wybierz coś z propozycji naszego e-sklepu.

- prezent dla niemowlaka od 0-6 miesięcy
- prezent dla niemowlaka od 6-12 miesięcy
- prezent dla roczniaka 1+
- prezent dla dwulatka 2+
- prezent dla trzylatka 3+
ramka

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco
z oseskowymi nowościami
Dziecko poznaje świat, dzięki rozumieniu mowy, a umiejętność mówienia pozwala mu wyrazić swoje spostrzeżenia, pragnienia i uczucia. Podstawową wiedzę o tym, jak rozwija się mowa dziecka powinien posiadać każdy rodzic, aby umiejętnie kierować jej rozwojem. Bez tej wiedzy możesz dziecku zaszkodzić, wymagając tego, czemu sprostać nie może, czy też lekceważąc, przeoczając niepokojące sygnały. 

Nadawanie mowy i jej odbiór zależne są od czynności:
  • mózgu, z których najważniejsze są zjawiska powstające w strukturach korowych, ale ważne są także zjawiska zachodzące w układzie pozapiramidowym i drogach nerwowych;
  • narządów mownych (oddechowych, fonacyjnych i artykulacyjnych); kierowanych przez struktury korowe i zależnych także od działania nerwów obwodowych oraz od budowy anatomicznej wymienionych narządów;
  • narządu słuchu i od jego właściwości, warunkujących słyszenie i rozumienie mowy innych osób, a także kontrolę mowy własnej (w percepcji mowy bierze udział w pewnym stopniu także narząd wzroku, umożliwiający odczytywanie mowy z ruchów ust) 

 

Etapy rozwoju mowy.

Rozwój mowy dziecka od narodzin do 7 roku życia dzielimy na cztery okresy: okres melodii, okres wyrazu, okres zdania i okres swoistej mowy dziecięcej.

OKRES MELODII - OD URODZENIA DO 1 ROKU ŻYCIA


Początkowo dziecko komunikuje się z otoczeniem za pomocą krzyku, po którym można rozpoznać jego potrzeby.


Około 7-8 miesiąca życia dziecko zaczyna reagować na mowę, doskonale rozróżnia melodię mowy, tzn. na podniesiony tom reaguje płaczem, a na mowę cichą, pieszczotliwą reaguje uśmiechem, jest zadowolone.

Około 10 miesiąca życia pojawiają się echolalie. W okresie tym dziecko zaczyna przejawiać tendencję do powtarzania własnych i zasłyszanych słów. Dziecko zaczyna kojarzyć wielokrotnie powtarzane dźwięki ze wskazywaniem odpowiedniej osoby lub przedmiotu.

Około 12 miesiąca życia dziecko zaczyna rozumieć, co do niego mówimy, reaguje na swoje imię, jest w stanie zrozumieć więcej niż samo potrafi powiedzieć. Pojawiają się pierwsze wyrazy wypowiadane ze zrozumieniem.

Co ciekawe rozwój mowy w okresie melodii postępuje zazwyczaj równolegle z rozwojem fizycznym:
- fazie głużenia odpowiada umiejętność unoszenia głowy;
- gaworzeniu - umiejętność siadania,
- pierwszym wyrazom - pozycja pionowa, stawanie na nóżki.
 

OKRES WYRAZU - OD 1 DO 2 ROKU ŻYCIA


Maluch rozumie o wiele więcej słów, wyrażeń i zdań, niż jest w stanie samodzielnie wypowiedzieć. W słowniku dziecka pojawiają się samogłoski, takie jak: a, u, i, e, zazwyczaj oraz spółgłoski: p, b, m, t, d, n, ś, ć, czasem ź, dź.

Pojawiają się też onomatopeje, np. mu, chał-chał, miał, itp.

Pojawiają się wyrazy takie jak: mama, tata, papa, papu. Dziecko początkowo upraszcza budowę słów wymawiając pierwszą sylabę lub końcówkę wyrazu, np. miś-mi, daj-da, jeszcze-eszcze, zabacz-ać.

Między 14-15 miesiącem życia dziecka, następuje rozkwit wymawianych przez dziecko pojedynczych wyrazów. Jest to spowodowane burzliwym rozwojem ruchowym, jak i umysłowym dziecka. Dziecko zaczyna chodzić, następuje rozwój spostrzegania i pamięci dziecka, a także intensywne poznawanie otaczającego świata i nazywanie przez dziecko interesujących go przedmiotów, a także odgrywanie ich cech.


OKRES ZDANIA - OD 2 DO 3 ROKU ŻYCIA.


Między 2 a 3 rokiem życia następuje rozkwit mowy dziecka. Dziecko zaczyna budować zdania, początkowo są to zdania proste, które są złożone z dwóch, trzech wyrazów, następnie przechodzi w wypowiedzi dłuższe, cztero - pięcio wyrazowe. Pierwsze zdania są twierdzące, a następnie pojawiają się zdania pytające i rozkazujące. Dziecko używa przede wszystkim rzeczowników, czasowniki początkowo używane są w formie bezokolicznika. Przypadki są używane często niepoprawnie. Dziecko nie potrafi jeszcze wypowiadać poprawnie wszystkich głosek - głoski trudne, są zastępowane głoską łatwiejszą.

Dziecko słyszy błędnie wypowiedziane słowa i poprawia je. Świadczy to o różnicowaniu słuchowym prawidłowej, jak i nieprawidłowej wymowy słów. Na tym etapie mowa dziecka jest zrozumiała nie tylko dla najbliższych, ale także dla otoczenia.

W tym okresie dziecko wypowiada prawidłowo spółgłoski: p, b, m, f, w, k, g, h, t, d, n, l, oraz samogłoski ustne: a, o, u, e, y, i, a, czasem nosowe: ą, ę. Pod konie tego okresu pojawia się: s, z, c, dz, które wcześniej było zastępowane przez dziecko: ś, ź, ć, dź.

<< Początek < Poprzednia strona 1 2 Następna strona > Ostatnie >>
(Strona 1 z 2)Warto przeczytać:
News image

Kłopoty z rozszerzaniem diety niemowlaka.

Rozszerzanie Diety Dziecka

Co robić by przekonać niemowlę do innych pokarmów poza mlekiem z piersi mamy?

Czytaj >>
News image

Karmienie łyżeczką a rozwój mowy

Rozszerzanie Diety Dziecka

Karmienie łyżeczką to zmiana konsystencji i sposobu podania pokarmu. Czy wiesz że zmiany te maj...

Czytaj >>
News image

Niemowlę, mama karmiąca, ciężarna przy wigilijnym stole, co jeść a czego unikać.

Rozszerzanie Diety Dziecka

Wigilijna kolacja, kojarzy się nam z unikalnymi aromatami, potrawami i smakami. Jeśli niedawno...

Czytaj >>
News image

Czy mogę to dać do jedzenia dziecku?

Rozszerzanie Diety Dziecka

Często zadajesz sobie pytanie czy dany produkt nadaje się dla twojego dziecka. Oto odpowiedzi n...

Czytaj >>
News image

Kryzys laktacyjny

Karmienie piersią.

Wydaje ci się że nagle straciłaś pokarm, chcesz sięgnąć po mieszankę, bo Twoje dziecko jest wci...

Czytaj >>
News image

Spokojnie to tylko leworęczność..

Rozwój dziecka

Twoje dziecko częściej sięga po zabawki lewą ręką? Chce jeść, czesać się, rysować tylko nią? Ni...

Czytaj >>
News image

Ból pleców i kręgosłupa w drugiej połowie ciąży.

Ciążowe dolegliwości

Ból kręgosłupa pojawia się najczęściej w drugiej połowie ciąży, dolegliwość ta dotyka wiele prz...

Czytaj >>
News image

Mycie rąk lepiej zapobiega przeziębieniom niż witaminy

Dziecięce choroby

Coraz więcej badań dowodzi, że łykanie witamin nie zapewnia tak dobrej ochrony przed przeziębie...

Czytaj >>

Komentarze (16)

... Napisane przez ASIA, lipiec 03, 2013
Niesamowite ;]
... Napisane przez Mama bez sił, lipiec 11, 2012
A mój trzylatek bardzo ładnie mówi, buzia mu się nie zamyka. Konstruuje sensowne wypowiedzi i niby jest ok. Ale strasznie "przezywa" budując rymowanki np. misiu-kisiu, mama-kama, królik-srulik (którym doprowadza mnie do szaleństwa i rozpaczy) itp. Czy to norma rozwojowa? Czy to bunt?
... Napisane przez She, marzec 16, 2012
jasne, wszystkie tutaj chwalicie jak to szybko wasze dzieci zaczeły mówić a potem jak słucham wypowiedzi w szkole jako nauczycielka to szkoda słów
... Napisane przez tatuś, październik 20, 2011
Mój synek ma 10 tyg. i już pięknie mówi a-g, a jak się do niego mówi to chętnie odpowiada, zaczyna głużyć.
... Napisane przez Wiola, sierpień 09, 2011
moj synek jak mial 10 miesiecy juz chodzil, teraz ma trzy latka a jeszcze zbyt dobrze nie mowi tylko to co jest mu potrzebne, jak chce by powtorzyl jakis wyraz to mowi "nie" i wypina jezyk. czy powinnam isc z nim do lekarza??
... Napisane przez ewelina, sierpień 05, 2011
Mój synek zacząl siedziec jak mial 5 miesięcy, teraz ma 2,5 roku i dopiero zaczyna mówić pojedyncze wyrazy do tej pory było tylko mama i tata.Kazde dziecko samo decydeuje na co jest gotowe i wtedy podejmuje próbe nie naciskajmy.
... Napisane przez Monika, czerwiec 22, 2011
DO ---magda, styczeń 06, 2009

Dziewczyno, polecam dr Grodner, Dziekanów Leśny, mam nadzieję że to odczytasz
... Napisane przez Misia, grudzień 31, 2010
"Nie gaworzą dzieci niesłyszące."
Wierzyć temu????? Dziecko reaguje na swoje imię, na dzień dobry -=- wyciąga rączkę,na halas marszczy sie lub płacze itd...---- ale nie gaworzy... czy to znaczy ,że jest niesłyszące????
Ma 6 m-cy i tylko wydaje dźwieki aaaa jeśli ma w buzi palec ...podczas zasypiania ,kiedy kończe nucic kołysanke zaczyna samo "nucić"aaaaaa i zasypia...
sporadycznie wydaje jakies dźwięki na pewno nie głoski... ale często jak jest niezadowolone "trzeszczy" czyli wydaje twardze mruczenie....
Czy te objawy wskazuja na konieczność szukania pomocy u specjalisty? Jakiego>
... Napisane przez Ewa, grudzień 16, 2010
Tu jest napisane , ze ekspert jest neurologopedą, a na nastepnej stronie nazywana jest pania doktor,nie znalazlam informacji, ze obronila prace doktorska i ma tytul doktora...bo logopeda lekarzem nie jest
... Napisane przez Marysia, styczeń 23, 2009
No właśnie za głowę się złapałam jak przeczytałam, ze konsultacja merytoryczna do tego artykułu odbyła się z neurologopedą - i to jeszcze nazwisko podane!:)
To oczywiście bzdura, że głoski "p,b,d,t,n" sa głoskami tylnojęzykowymi!!! Zastanawiam się w ilu jeszcze artykułach autorzy wypisują takie bzdury... a nieświadomi niczego rodzice zapoznają się nimi.
... Napisane przez magda, styczeń 06, 2009
a moja Julianka ma 2,5roku nie mówi, nie siedzi i co mam zrobic żyły sobie wypruc, jak żadna rehabilitacja nie przynosi efektów nie wiem do jakiego lekarza juz jechać. moja wina że mam niepełnosprawne dziecko i wszyscy nim gradzą i traktuja jak jakiegoś wyrzutka :cry
... Napisane przez marcela, listopad 02, 2008
bardzo proszę o podanie literatury z której korzystano podzas pisania tego artykułu szczególnie jeśli chodzi o Nadawanie mowy i jej odbiór zależne są od czynności... potrzebne mi to do pracy lic!
... Napisane przez DARO, październik 05, 2008
:grin MOJA ROKULKA MOWI GU-GU :)
... Napisane przez sylwia, październik 04, 2008
moja niunia ma już prawie 6mc i z jej ustek wydobywa się : mama , od wczoraj papa natomiast jeszcze nie siedzi ale bardzo się rwie do siadania :)
... Napisane przez gosik, sierpień 29, 2008
moje maleństwo ma 9,5 m-ca nie siedzi i nie wstaje, a mówi : mama, tata,baba, da, am
... Napisane przez Aga, sierpień 16, 2008
"tylnojęzykowe - p, b, t, d, k, g, n"
Spośród podanych spółgłosek tylko [k] i [g] są tylnojęzykowe.

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

security code
Ponizej Wpisz Kod bezpieczenstwa


busy