4 zalety tradycyjnych zabawek dla dzieci

Drewniane klocki, bączek, sorter czy stuku-puku to zabawki tradycyjne, którymi powinno bawić się każde małe dziecko.

zabawki tradycyjne

Drewniane klocki, bączek, sorter, przebijanka, budzący wspomnienia kalejdoskop, stuku – puku, memo, domino, prosty pchacz, skakanka, jo-jo, gra we wpasowywanie kulek, kołatka – to tylko niektóre z tradycyjnych zabawek, które powinny znaleźć się w pokoju każdego dziecka. Nie tylko dlatego, że są ładne albo budzą wspomnienia. Także dlatego, że mają naprawdę wiele zalet! 

1. wpływają na rozwój dziecka

Zabawki tradycyjne są również edukacyjnymi – i były nimi już wtedy, zanim to określenie stało się modne. Najmłodsze dzieci uczą się dzięki nim zależności przyczynowo – skutkowych (bączek, sorter, pchacz, kołatka) – innymi słowy, jeśli popchnę, przekręcę, pociągnę, to coś się stanie. Jednocześnie wszystkie te zabawki poprawiają zdolności motoryczne. Już samo nakręcanie bączka wymaga od dziecka sporego wysiłku i doprecyzowania ruchów rąk!

Niemal każdej z tych zabawek możemy użyć do poznawania kolorów, kształtów albo nauki liczenia.

Niektóre z tradycyjnych zabawek w prosty i zarazem genialny sposób dbają o rozwój motoryki małej – przykładem jest gra we wpasowywanie kulek. Małe pudełko, w środku pięć otworków i błąkające się metalowe kuleczki – któż z nas nie spędził całych godzin, sterując pudełkiem tak, by wszystkie kulki wpadły do otworków! Zabawa ta ćwiczy zręczność, cierpliwość i wytrwałość dziecka.

Podobny wpływ na rozwój zręczności ma zapomniane już jo – jo czy domino. Skakanka z pewnością „zadba” o kondycję dziecka i rozwój motoryki dużej, a o pamięć zadba memo.

2. są bardzo trwałe

W wielu domach pośród zabawek dzieci znajduje się ta jedna, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Trwała, prosta, bardzo mocna. W tych samych domach każdego roku wyrzuca się całą masę zabawek, które śmiało można nazwać „chwilówkami” – tandetne, plastikowe, rozpadające się po chwili kontaktu z dziecięcymi rączkami. Szkoda pieniędzy i szkoda emocji dziecka, które taką utratę najczęściej mocno przeżywa.

3. są zdrowe

Do zabawek z drewna nie dodawane są toksyczne substancje, które znajdują się w tanim plastiku. O ile wybierzemy produkty, które mają stosowne atesty (głównie ze względu na używane farby), to mamy gwarancję wyboru zabawki, która w żadnym stopniu nie zaszkodzi malcowi.

4. rozwijają wyobraźnię

Od magicznego kalejdoskopu, przez klocki, po pchacz – wiele tradycyjnych zabawek pobudza wyobraźnię dziecka. Warto zauważyć, że wiele oferowanych dzisiaj zabawek to te, które wiele dają, ale nie wymagają niczego. Zabawka powie, pokaże, poinformuje – bez miejsca na wyobraźnię. Klasyczne zabawki pozostawiają dziecku pole do popisu.

Jak kupować?

Wybierając wspaniałą zabawkę dla dziecka, musimy kierować się oczywiście nie tylko tym, aby budziła nasze wspomnienia czy była prosta. Możemy znaleźć przecież zarówno plastikowe bączki beznadziejnej jakości, które rozpadną się po jednym dniu, jak i te mocne, solidne, służące lata. Podobnie z wszystkimi innymi zabawkami, wymienionymi powyżej. Ponadto, aby zabawka cieszyła, musi być dobrana do wieku dziecka. Jak zatem wybierać dobrze?

  • szukaj zabawek z atestami

Wybrany produkt powinien zawierać znak atestu CE – to deklaracja producenta, że zabawka spełnia wymogi postawione przez Unię Europejską w zakresie ekologii i bezpieczeństwa. Ponadto, warto szukać tych zabawek, które oznaczone są symbolem „Safe Toys”.

  • postaw na naturalne materiały

Wyklucz z kryteriów poszukiwań słowo: plastik. Drewno, tkaniny – to materiały, które zapewnią zabawce długą żywotność. Nawet gry typu memory mogą być wykonane nie z papierowych, a z drewnianych elementów!

Drobna rada: bogactwo tego typu zabawek znajdziesz nie w hipermarkecie, a w Internecie. I wcale nie są to produkty bardzo drogie!

  • dopasuj zabawkę do wieku dziecka.

Uważaj, by z konkretną zabawką nie pospieszyć się za bardzo… lub nie spóźnić. Wszelkie bardzo proste zabawki, typu sorter, przebijanka, pchacz czy kołatka to idealne prezenty dla maluszków do trzeciego roku życia. Dla starszych smyków będą już zwyczajnie nudne!

Przedszkolaki z pewnością zachwycą się bardziej skomplikowanymi prezentami. Wymagające memo, domino, gra we wpasowywanie kulek czy jo – jo lub skakanka - będą idealne dla starszaków.

fot.
Fotolia