Tu jesteś: Strona główna Zdrowie Pielęgnacja Dziecięce choroby Czy moje dziecko ma ADHD?
ramka
fotolia 47032932

PORADNIK PREZENTOWY!

Potrzebujesz inspiracji, wybierz coś z propozycji naszego e-sklepu.

- prezent dla niemowlaka od 0-6 miesięcy
- prezent dla niemowlaka od 6-12 miesięcy
- prezent dla roczniaka 1+
- prezent dla dwulatka 2+
- prezent dla trzylatka 3+
ramka

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco
z oseskowymi nowościami 

Określenie ADHD pojawia się w ostatnich czasach dosyć często, równie często dochodzi do sytuacji, kiedy to nasze dziecko otrzymuje taką łatkę. Słyszymy, że jest nadpobudliwe, głośne i na pewno ma ADHD. W rzeczywistości okazuje się jednak, że nadużywamy tego określenia, a nawet nie mamy prawa stosować go, ponieważ to czy dziecko ma zespół nadpobudliwości ruchowej może stwierdzić po wnikliwej diagnozie lekarz psychiatra.

 

adhd_450

 

Co to jest ADHD?

Określenie ADHD, czyli Attention Deficyt Hyperactivity Disorder oznacza deficyt uwagi z nadpobudliwością (amerykańska klasyfikacja zaburzeń psychicznych DSM 4), według międzynarodowej klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych ICD 10, jest to zespół hiperkinetyczny. Obie wymienione powyżej klasyfikacje, mają swoje kryteria wg, których określa się, czy dany pacjent ma zespół nadpobudliwości ruchowej, czy też nie. Lekarz psychiatra potrzebuje kilku spotkań z dzieckiem, aby prawidłowo ocenić jego zachowanie, pomocne mogą być również badania pediatryczne, psychologiczne i neurologiczne, a także wnikliwe wywiady przeprowadzone z rodziną oraz nauczycielami.


Badania wykazują, że częstość występowania ADHD u dziewcząt i chłopców jest taka sama, dziewczynki jednak częściej mają typ ADD, czyli zaburzenia koncentracji uwagi, bez nadpobudliwości i zachowań impulsywnych.

 

Objawy ADHD.

Chociaż już u niemowląt można zaobserwować pewne cechy ADHD (problemy ze snem, z łaknieniem, nadaktywność, brak zdecydowania), to jednak najwyraźniej objawy deficytu uwagi widać, kiedy dziecko wchodzi w grupę społeczną.

Objawy ADHD nie mogą pojawić się później niż w 7 roku życia. Jeśli objawy pojawiły się u dziecka po 7 roku życia, to nie jest to już ADHD. Warto wówczas zbadać sytuację i historię rodzinną, być może miało miejsce jakieś wydarzenie, które spowodowało zmiany w zachowaniu u dziecka.

Zgodnie z obowiązującą w Polsce klasyfikacją ICD 10, o zaburzeniach nadpobudliwości ruchowej możemy mówić, kiedy dziecko ma kłopoty z zaburzeniami uwagi, impulsywnością i nadruchliwością.

 

Zaburzenia uwagi

Zaburzenia uwagi, to trudności w skupieniu się, dziecko rozprasza się nawet pod wpływem delikatnych bodźców. Dziecko wykazuje brak uwagi, który jest nieprawidłowy w stosunku do wieku dziecka i stan ten utrzymuje się co najmniej 6 miesięcy. Istnieje kilka objawów braku uwagi i przynajmniej sześć z nich musi wystąpić, wśród nich są:

 • częste gubienie rzeczy, np. przybory szkolne,
 • problemy z utrzymaniem koncentracji na zadaniach związanych z zabawą,
 • wyłączanie się, dziecko zdaje się nie słyszeć tego, co do niego mówimy,
 • częste rozpraszanie się przez różne bodźce,
 • unikanie zadań wymagających pracy umysłowej.

Nadruchliwość

Nadruchliwość to nadmierna aktywność ruchowa, w porównaniu z dziećmi na tym samym poziomie rozwoju. Dziecko ma bardzo dużą potrzebę ruchu, nie potrafi przez dłuższą chwilę pozostać w miejscu. O zaburzeniach nadpobudliwości ruchowej możemy mówić, gdy dziecko wykazuje nadmierną aktywność i co najmniej trzy z objawów, muszą utrzymywać się minimum 6 miesięcy, w tym:

 • wstaje np. w klasie, kiedy wszyscy siedzą,
 • wierci się na krześle, macha kończynami,
 • często się wtrąca,
 • jest hałaśliwe.

Impulsywność

Dziecko jest impulsywne, nie może powstrzymać się przed działaniem. Co najmniej trzy objawy impulsywności muszą utrzymywać się minimum 6 miesięcy.
Do zachowań impulsywnych zaliczamy między innymi:

 • problemy z oczekiwaniem na swoją kolej,
 • podawanie odpowiedzi, nawet wtedy, gdy pytanie jest niedokończone,
 • przeszkadzanie innym,
 • przerywanie innym wypowiedzi, gier, czynności.

 

Powyższe objawy występują zarówno w przedszkolu, szkole, w domu, jak i w innych sytuacjach, również w trakcie obserwacji klinicznej.

 

Jak widać ADHD to zaburzenie, które ma jasno określone kryteria klasyfikacji, dlatego też nie można nadużywać go w stosunku do dzieci, bez wcześniejszego badania.

 


Tekst dla osesek.pl: Marta Baj
Logopeda specjalista wczesnej interwencji, terapeuta ręki
Warto przeczytać:
News image

Przechowywanie pokarmu

Karmienie piersią.

Pokarm kobiecy można przechowywać bez strat jego wartości odżywczych, ważne jednak abyś znała z...

Czytaj >>
News image

Jak wybrać wózek dla dziecka?

Pielęgnacja dziecka

Dziecko spędza w wózku przez pierwsze lata swojego życia sporo czasu, dlatego ważne by wózek by...

Czytaj >>
News image

Nie chce jeść mięsa, czym je zastąpić, jak przemycać?

Rozszerzanie Diety Dziecka

Mięso jest dobrym źródłem wysokowartościowego białka, a także żelaza, cynku oraz witamin z grup...

Czytaj >>
News image

Typowe dolegliwości noworodkowe

Noworodek

Dolegliwości u nowonarodzonego maluszka wzbudzają u rodziców niepokój - kolka, czkawka, pleśnia...

Czytaj >>
News image

Gry i zabawy na ADHD-sprawy

W co się bawić

Frajdy dostarczyć mogą proste zabawy, które oprócz zapewnienia rozrywki pomagają wypracować cec...

Czytaj >>
News image

Niemowlę, mama karmiąca, ciężarna przy wigilijnym stole, co jeść a czego unikać.

Rozszerzanie Diety Dziecka

Wigilijna kolacja, kojarzy się nam z unikalnymi aromatami, potrawami i smakami. Jeśli niedawno...

Czytaj >>
News image

Otulanie noworodków, po co i jak?

Noworodek

Otulanie: uspokaja, ułatwia sen i zmniejsza objawy kolki u noworodków, jest niezastąpiony w pie...

Czytaj >>
News image

Cholestaza ciężarnych

Zdrowie i Badania w Ciąży

Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (WWC) jest chorobą wątroby, pojawiającą się tylko u kob...

Czytaj >>

Komentarze (10)

... Napisane przez Do Gabi, wrzesień 26, 2011
moje dziecko zazywa wlasnie medikinet, poniewaz absolutnie wszytkie inne formy terapii zaewiodly. Tzn w polaczeniu z farmakoterapia dzialaja cuda, ale same niestety nie daja takich rezultatow jak powinny
... Napisane przez GABI, lipiec 19, 2011
przepraszam,w ostatnim komentarzu wpisalam nazwe leku zamiast imienia ,pomylilam sie
... Napisane przez medikinet, lipiec 19, 2011
z tego co wiem to decyzja o podaniu tego leku to powinna byc juz ostatecznosc ,kiedy wszystkie inne pröby pomocy dziecku zawioda,wiem tez ,ze powinna to byc terapia skojarzona polaczona z psychoterapia,ja sosuje dodatkowo homeopatie,neuro-feedback i suplementacje diety jest taki preparat z aminokwasami proponowany przez organizacje PONAD ,nazywa sie Adhd2*200 ale tylko dlugofalowe i systematyczne stosowanie tych polaczonych ze soba metod moze przyniesc jakies rezultaty ,ja jeszcze wstrzymuje sie przed podanie tego leku pomimo ,ze szkola naciska
... Napisane przez natalia, czerwiec 29, 2011
Do lili
od pol roku moje dziecko bierze ten lek, i jest naprawde dobry. JAk na razie zadnych skutkow ubocznych nie widac. Poprawila mu sie koncentracja, co w szkole jest dla niego bardzo wazne.
... Napisane przez lili, czerwiec 29, 2011
a czy zauwazylyscie jakies skutki uboczne stosowania tego leku > naprawde nie wiem czy zdecydowac sie na jego stosowanie. prosze o odpowiedzi
... Napisane przez Zosia, kwiecień 27, 2011
Gabi, oczywiscie ze wszystkie leki maja swoje wady i zalety, ale moje dziecko przetestowalo juz chyba wszystkie mozliwe formy pomocy w tej chorobie i rzeczywiscie dopiero medikinet mu pomogl. Z reszta to nie jest odosobniona teza, mojej przyjaciolki dziecko tez go zazywa i pomaga.
... Napisane przez gabi, marzec 06, 2011
wszyscy chwala "zalety "tego leku a nikt nie möwi o "wadach" czyli skutkach ubocznych dzialania tego preparatu szczegölnie tych odleglych i o ewentualnych trwalych uszkodzeniach w rozwijajacym sie mözgu malego dziecka ,sama jestem mama dziecka chorego na adhd i boje sie podjac taka decyzje
... Napisane przez Karolina, luty 22, 2011
Beth, ostatnio coraz czesciej spotykam sie z tym lekiem. Medikinet jest naprawde skuteczny nie wiem czemu wszyscy poruszaja sie znanymi sciezkami, skoro warto probowac z nowosciami
... Napisane przez Beth, luty 14, 2011
Zgadzam sie z toba Luthien, moje dziecko korzysta ze wszelkich dobrodziejstw, ktore daje nam medycyna w walce z ADHD. Dodatkowo stosujemy Medikinet - to stosunkowo nowy lek, ale refundowany i o przedluzonym dzialaniu i to dla mojemu synowi naprawde pomaga.
... Napisane przez Luthien, styczeń 21, 2011
Jeśli już stwierdzi się ADHD, nie należy załamywać rąk. Mało kto wie, że stosując odpowiednią dietę, tzw. eliminacyjno-rotacyjną, można uzyskać poprawę w ponad 80% przypadków. Czytałam o tym w przewodniku pacjenta kliniki Vimed, zajmują się oni dostosowywaniem takich diet do fenotypu danego pacjenta.

Napisz Komentarz
mniejsze | większe

security code
Ponizej Wpisz Kod bezpieczenstwa


busy