Borelioza objawy i leczenie

Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze i wywoływana przez krętek, bakterię w kształcie spirali.

borelioza

Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze i wywoływana przez krętek, bakterię w kształcie spirali. Bakteria ta żyje przede wszystkim na dużych zwierzętach np. sarnach, ale też na psach, kotach, myszach i wsysana jest przez kleszcze wraz z krwią tych zwierząt, a następnie przenoszona w trakcie ukąszenia na człowieka. Bakteria przedostaje się do skóry i może, ale nie musi wywołać rumień. Po przedostaniu się do krwi, u ok. 10-20% ukąszonych powoduje różne dolegliwości, przede wszystkim w układzie nerwowym i stawach. Okres wylęgania trwa od 1 do 4 tygodni, do momentu wystąpienia rumienia przewlekłego (który nie musi się pojawić). Boreliozą nie można się zarazić od drugiej osoby, choroba przenoszona jest tylko przez kleszcze.

Objawy boreliozy

  • ok. 1-4 tygodni po ukąszeniu przez kleszcza pojawiają się zmiany skórne: rumień w miejscu ukąszenia, z tendencją do powiększania się i jednoczesnego blednięcia, a czasami złuszczenia od wewnątrz (rumień przewlekły pełzający). Z czasem rumień się rozszerza, mogą występować nietypowe dolegliwości: zmęczenie, pobolewanie mięśni lub stan podgorączkowy. Po około 2-3 tygodniach dolegliwości znikają, a rumień stopniowo zanika,
  • ok. 4 tygodnia po ukąszeniu pojawiają się zmiany ze strony układu nerwowego, bóle głowy, objawy zapalenia opon mózgowych lub mózgu oraz porażenia nerwów twarzowych, dochodzi do stanów zapalnych stawów, przede wszystkim stawów kolanowych i skokowych, przeważnie jednostronnych,
  • u młodzieży może dojść do wtórnego zajęcia serca z zaburzeniami rytmu serca lub zapaleniem mięśnia sercowego.

Kiedy do lekarza, gdy podejrzewasz boreliozę 

  • wokół ukąszenia pojawiło się zaczerwienienie,
  • natychmiast, gdy dziecko nie może poruszać mięśniami połowy twarzy,
  • natychmiast, gdy dziecko ma silne bóle głowy i sztywny kark, jest apatyczne i odurzone lub straciło przytomność,
  • natychmiast, gdy u dziecka wystąpił cwałowy rytm serca lub przyspieszenie bicia serca.

Jak uniknąć zarażenia boreliozą 

Kleszcze zarażone bakterią boreliozy pojawiają się przeważnie latem oraz wczesną jesienią i żyją przeważnie w lasach, ale także w parkach i krzewach ogrodowych. Dlatego chodząc w miejsca, gdzie jest ryzyko kontaktu z kleszczem, należy zakładać na głowę kapelusz lub czapkę, ubranie z długimi rękawami, długie spodnie, a także wkładać nogawki spodni do skarpetek. Dla dorosłych i dzieci powyżej 3 roku życia można zakupić specjalny środek odstraszający. Po powrocie do domu należy obejrzeć dziecko od stóp do głów. Kleszcze lubią kryć się w ciepłych miejscach, np. pod pachami, w dołach podkolanowych, w pachwinach, w bruździe pośladkowej, na karku lub w owłosionej skórze. Zwierzętom domowym powinno się zakładać specjalną obrożę przeciwkleszczową i dokładnie przeszukiwać sierść.

Jak pomóc dziecku, gdy ukąsi kleszcz

Najpierw należy jak najprędzej usunąć kleszcza ze skóry za pomocą specjalnej pęsety.  Następnie należy obserwować, czy w miejscu ukąszenia nie pojawia się rumień. Jeżeli tak, to należy jeszcze tego samego dnia iść do lekarza. W tym stadium chorobę można bez problemu wyleczyć podając antybiotyk. Jeżeli po kilku tygodniach lub miesiącach od ukąszenia przez kleszcza pojawiają się różne dolegliwości np. obrzmienie stawów, należy poinformować lekarza o ukąszeniu.

fot.
Fotolia