Różyczka - objawy i leczenie

Różyczka to choroba zakaźna przenoszona przez wirus drogą kropelkową.

Różyczka to choroba zakaźna przenoszona przez wirus różyczki drogą kropelkową. Na różyczkę chorują przeważnie dzieci między 5 a 14 rokiem życia. Przebieg tej choroby u dzieci jest zazwyczaj łagodny, a około dwóch trzecich zarażonych nie wie nawet, że jest chora, ponieważ nie ma typowej dla tej choroby wysypki. Mimo braku objawów, chorzy mogą być nosicielami różyczki. Okres wylęgania różyczki trwa około 2-3 tygodnie, a okres zarażania od tygodnia do 10 dni po wystąpieniu wysypki. Powikłania po przebytej różyczce zdarzają się rzadko, mają łagodny przebieg i są to najczęściej dolegliwości ze strony stawów, zapalenie opon mózgowych lub mózgu.

Różyczka a ciąża

Najpoważniejsze zagrożenie różyczka stanowi dla nienarodzonych dzieci. Najbardziej niebezpieczny jest pierwszy semestr ciąży. Dziecko przebywające w macicy zaraża się przez krew matki, przy czym kobieta może nie odczuwać żadnych dolegliwości. Aż 50% dzieci zarażonych różyczką w łonie matki, rodzi się z poważnymi wadami wrodzonymi, czyli niedorozwojem umysłowym, niedosłuchem lub głuchotą, zaburzeniami wzroku lub wadami serca.

Po wprowadzeniu szczepień przeciwko różyczce zakażenia ciężarnych są coraz rzadsze. Kobieta ciężarna, która nie ma dostatecznej odporności, a miała kontakt z osobą chorą, może przyjąć immunoglobulinę w zastrzyku i w ten sposób zabezpieczyć dziecko przed chorobą. Oprócz tego lekarz sprawdza, czy dziecko się nie zaraziło na podstawie badań krwi i wód płodowych.

Szczepienie na różyczkę 

Szczepionkę przeciw różyczce wykonuje się między 13 - 14 miesiącem życia, a później dawkę przypominającą w 10 roku życia.

Objawy różyczki

  • około połowa dzieci nie ma żadnych objawów choroby,
  • w pozostałych przypadkach może występować przeziębienie,
  • możliwa niewysoka gorączka,
  • powiększenie węzłów chłonnych, głównie zausznych, karkowych i podpotylicznych,
  • różowa wysypka plamkowo-grudkowa, najpierw za uszami, a następnie rozchodząca się na całe ciało, ale nie łączące się,
  • po około tygodniu wysypka zaczyna znikać w odwrotnej kolejności.

Kiedy do lekarza

  • jeżeli podejrzewasz u dziecka różyczkę,
  • jeżeli u dziecka występują silne bóle głowy, sztywnienie karku, drgawki lub staje się apatyczne (natychmiast).

Jak pomoc dziecku choremu na różyczkę

Przebieg choroby jest łagodny albo wcale nie odczuwalny, dlatego chory nie wymaga specjalnej opieki. Tylko w przypadku gorączki lub złego samopoczucia, dziecko powinno pozostać w łóżku. Ból węzłów chłonnych, który zdarza się sporadycznie, można łagodzić ciepłymi okładami. 

fot.
.