Zapalenie spojówek u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie spojówek zdarza się u dzieci stosunkowo często i jest dość bolesne, ponieważ spojówka jest mocno unerwiona.

zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek zdarza się u dzieci stosunkowo często i jest dość bolesne, ponieważ spojówka jest mocno unerwiona. Choroba nie jest groźna, a odpowiednio leczona mija po kilku dniach.

Zapalenie spojówek - przyczyny

Zapalenie spojówek można podzielić na zakaźne i niezakaźne. Oba stany mogą mieć różne przyczyny.

Do zapalenia spojówek spowodowanego zakażeniem dochodzi z powodu bakterii, które przenoszone są poprzez ręce do oczu. U niemowląt bakteryjne zapalenie spojówek może być następstwem niedrożności kanału nosowo-łzowego. Stan zapalny spojówek może być również wywołany przez chlamydie, drobnoustroje, które są przenoszone przez kontakt bezpośredni lub wodę w basenie kąpielowym, czyli tzw. kąpielowe zapalenie spojówek. Objawem bakteryjnego zapalenia spojówek jest ropienie oczu i sklejanie rzęs oraz powiek po przebudzeniu.

Epidemiczne zapalenie spojówek i rogówki jest chorobą zakaźną, występuje często u dzieci w wieku przedszkolnym, wywołują ją adenowirusyObjawem tej choroby są dolegliwości oczne takie jak silne przekrwienie i bolesność oczu oraz obrzęk spojówek, mogą wystąpić też objawy grypowe, jak ból głowy, gorączka i obrzęk przyusznych węzłów chłonnych. Zapalenie spojówek może też towarzyszyć innym chorobom wirusowym, przede wszystkim odrze.

Stany zapalne spojówek mogą też mieć charakter nieinfekcyjny. Do ich podrażnienia może dojść z powodu dymu, wody chlorowanej na basenie lub ostrego światła. U dzieci częstym powodem zapalenia spojówek są ciała obce w oku, np. ziarenka piasku. Jeszcze innym powodem może być alergia, której jednak towarzyszą inne dolegliwości typu alergicznego.

Objawy zapalenia spojówek

  • pieczenie, swędzenie i łzawienie oczu związane z uczuciem ciała obcego pod powiekami,
  • spojówki, a niekiedy również powieki są zaczerwienione i spuchnięte,
  • światłowstręt,
  • czasem po przebudzeniu oczy są zaropiałe, a rzęsy i powieki sklejone.

Kiedy do lekarza, gdy podejrzewasz zapalenie spojówek

  • dziecko żali się na swędzenie oczu i trwa to co najmniej 2 dni,
  • dziecko ma zaczerwienione i ropiejące oczy,
  • natychmiast, jeżeli podejrzewasz, że dolegliwości spowodowane są przez ciało obce lub uraz oka,
  • dziecko gorzej widzi lub poruszanie gałką oczną sprawia mu ból.

Jak pomóc dziecku, które ma zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek nie jest zazwyczaj groźne, ale może być bolesne. Swędzenie i pieczenie najlepiej łagodzić, przemywając oczy letnia przegotowaną wodą lub przykładając chłodne kompresy. Napary ziołowe, a zwłaszcza rumianek mogą dodatkowo podrażnić spojówkę.

Po ustąpieniu stanu zapalnego oczy są jeszcze przez kilka dni wrażliwe na światło, dlatego dobrze jest nosić na dworze okulary przeciwsłoneczne, a w domu zasłaniać okna.

Jeżeli oko dziecka zostało podrażnione przez ciało obce, np. muszkę lub rzęsę, możemy spróbować usunąć je za pomocą chusteczki do nosa. Powiekę należy odciągnąć w dół i kazać dziecku poruszać gałką oczną, a ciało obce powinno przesunąć się w pole naszego widzenia i wtedy będziemy mogli je wyjąć. Jeżeli natomiast ciało obce przykleiło się do gałki ocznej możemy spróbować namówić dziecko do zanurzenia buzi w napełnionej wodą umywalce i spróbować pod wodą pomrugać okiem, a ciało obce odklei się od gałki ocznej.

Musimy przypilnować, aby dziecko nie tarło oczu, ponieważ powoduje to jeszcze większe podrażnienie spojówki i przenoszenie bakterii.

fot.
Fotolia