Jak przygotować się na pierwsze spacery z noworodkiem

Pierwszy spacer z dzieckiem to powód nie tylko do dumy, ale także do niepokoju. Bo co, gdy będziemy oddalone od domu, a ono ...

pierwszy spacer z noworodkiem

Pierwszy spacer z dzieckiem to powód nie tylko do dumy, ale także do pewnego niepokoju. Bo co, gdy będziemy oddalone od domu, a ono zacznie bardzo płakać? Albo zrobi kupkę, gdy będziemy spacerować jesienią w parku daleko od domu? Lub nagle stanie się głodne? Warto zabezpieczyć się przed różnymi tego typu problemami i dobrze przemyśleć kilka ważnych kwestii.

Jak zabezpieczyć się na wypadek kupy niemowlaka podczas spaceru?

Zacznijmy od najbardziej skomplikowanej opcji, jaką jest zrobienie przez niemowlę kupy w dość niedogodnych okolicznościach – np. wtedy, gdy na dworze jest zimno i nie możesz przewinąć dziecka chociażby w gondoli.

Jedno jest pewne – pieluszka musi zostać zmieniona dość szybko, w przeciwnym razie dziecku grozi odparzenie skóry. Opcji jest kilka. Pierwsza to wybieranie miejsc spacerowych znajdujących się niedaleko domu – jeśli wrócisz w ciągu 10 minut, nic złego się nie stanie. Druga możliwość to wybieranie miejsc w pobliżu np. galerii handlowych – w większości z nich są pokoje przyjazne dzieciom i mamie. 

Co robić, kiedy podczas spaceru twoje dziecko zrobi się głodne?

Przede wszystkim – musisz znaleźć jakieś miejsce, w którym będziesz mogła usiąść. Wydaje się to banalne, ale jeśli wybierzesz się na spacer w lesie, możesz mieć z tym kłopot. Na początek zatem lepszym pomysłem są parkowe alejki. Miej przy sobie pieluszkę tetrową albo specjalną osłonkę do karmienia. Dzięki temu, nawet, jeśli nie jesteś przekonana do publicznego karmienia piersią, będziesz czuła się swobodnie.

Nagły płacz podczas spaceru

No cóż, zdarza się – nagle, czasem bez ostrzeżenia twoja pociecha daje ci wyraźnie do zrozumienia, że nie ma ochoty kontynuować beztroskiego spacerowania.

Jedynym sensownym wyjściem jest albo wyjęcie maluszka z wózka – to bardzo często pomaga, albo jak najszybszy powrót do domu. Do czasu ukończenia przez dziecko pierwszego miesiąca życia nie oddalaj się zbytnio od domu. Później bierz ze sobą kocyk, którym będziesz mogła okryć maluszka na rękach.

Warto pamiętać, że nie wszystkie dzieci kochają spacery w głębokim wózku. Większość natychmiast zasypia, ale są też takie, które gondolom mówią: „nie”. I takie niemowlęta będą płakać przy każdym wyjściu. Możesz spróbować maksymalnie złożyć daszek wózka tak by dziecko miało większy widok albo wręcz przeciwnie jeszcze bardziej zaciągać daszek by osłonić niemowlę od bodźców zewnętrznych. Niektóre niemowlęta uspokajają się leżąc w gondoli na brzuszku. Jeśli żadna z tych opcji nie zadziała pozostaje spróbować spacerować nosząc niemowlę w chuście.

Pierwsze spacery z niemowlęciem – o tym musisz  pamiętać?

Aby wasze pierwsze spacery przebiegały spokojnie, warto wziąć pod uwagę wszelkie ich aspekty. Oto, o czym szczególnie musisz pamiętać:

  • pora dnia

W okresie letnim wybieraj godziny popołudniowe albo poranne. Spacer między 11 a 15, w największych upałach będzie nie tylko nieprzyjemny dla dziecka, ale też niebezpieczny.

  • odpowiedni strój

Dopóki niemowlę jest leżące, ubieramy je o jedną warstwę więcej, niż siebie – noworodkom możemy dodać jeszcze cienki kocyk. Nie przegrzewaj malca, bo zacznie się kręcić i płakać. Przegrzanie jest bardzo nieprzyjemne dla każdego z nas.

  • odpowiednie miejsce

Niektóre niemowlęta są bardziej czułe na hałasy, inne mniej. Jeśli twój „egzemplarz” będzie wrażliwszy, to będzie budził się i płakał przy dźwiękach samochodów, klaksonów czy tramwajów. Na spacery staraj się zatem wybierać ciche miejsca np. park. Jest to wskazane również z uwagi na bardziej czyste powietrze.

  • czas trwania spaceru

Niech wasze początkowe spacery trwają około 30 minut. W lecie bardzo szybko możecie je wydłużyć, zimą powinno się to odbywać stopniowo. Nie chodzi jednak tylko o temperaturę, ale poznanie upodobań i zachowania dziecka na spacerze.

  • przybory

Czyli niezastąpiona dla mam torba do wózków. Z pewnością muszą się w niej znaleźć: akcesoria do przewijania, ceratka higieniczna (gdybyś musiała przewinąć niemowlę w publicznym miejscu), smoczek, dwie lub trzy pieluszki tetrowe, ubranko na zmianę.

Z początku wasze spacery będą „nieśmiałe”, a ty będziesz bała się oddalić zbyt daleko od domu – i słusznie ;-). To jednak kwestia kilku tygodni. Po ich upływie będziecie zaawansowanymi piechurami, pokonującymi mnóstwo kilometrów. Na zdrowie dla was obojga. 

fot.
Fotolia