Kiedy niemowlę prześpi całą noc? My to wiemy!

Prawie każda świeżo upieczona mama marzy o sześciu godzinach nieprzerwanego snu. Zastanawiasz się od kiedy niemowlęta przesypiają całą noc i czemu to tak trudno osiągnąć? My to wiemy :-)

kiedy niemowlę prześpi cała noc

Zastanawiasz się od kiedy niemowlęta przesypiają całą noc? 

Każda świeżo upieczona mama modli się o sześć godzin nieprzerwanego snu. Czemu tak trudno to osiągnąć? Choć dla kilkutygodniowego maluszka sen jest ulubionym i najbardziej czasochłonnym zajęciem w ciągu doby, utrzymanie jego ciągłości bywa problemem. Bo dziecko rodzi się bez rozeznania dnia i nocy, a jego rytm życia dyktują potrzeby fizjologiczne, w tym głównie jedzenie.

Karmienie niemowlaka w nocy 

Przez kilka pierwszych miesięcy trudno oczekiwać, aby dziecko nie budziło się w nocy na jedzenie – pediatrzy zalecają nawet początkowe budzenie co 3-4 godziny, aby dostarczyć małemu organizmowi odpowiednio dużo składników odżywczych. Mamy nie karmiące piersią mogą mieć łatwiej, bo bardziej syte mleko z proszku na dłużej zaspokaja głód, ale z drugiej strony jego przygotowanie jest bardziej pracochłonne i nie jest naturalne.

Fazy snu u dziecka

W przeciwieństwie do dorosłych niemowlęta mają sen lżejszy i o krótszych fazach, co oznacza więcej możliwości wybudzania. Generalnie, najłatwiej jest maluszkowi obudzić się w ciągu pierwszych 20 minut od zaśnięcia oraz co każde 45-50 minut, gdy następuje faza snu lekkiego. Jeśli ograniczymy do minimum bodźce zewnętrzne mogące dodatkowo odbierać dziecku ochotę na sen (światło, hałas, itd.), to zwykle łatwo jest ponownie ułożyć je do snu lekką pieszczotą lub mruczeniem.

Dlaczego niemowlak ma problem z zasypianiem?

Niemowlaki lubią wieczorami sprawiać kłopoty. Najczęstszym powodem jest nieregularność pór kładzenia spać i brak wyciszającej rutyny, typu kąpiel, masaż, kołysanka. Z czasem zasypianie coraz silniej wiąże się też z atrybutami, do których dziecko przyzwyczailiśmy, np. smoczek, pierś, noszenie na rękach, i każda zmiana utrudnia uśnięcie. Wreszcie, wiele niemowlaków jest kładzionych do łóżeczka zbyt późno i to zmęczenie nie pozwala uspokoić się wewnętrznie.

Nocne pobudki niemowlęcia

Dla niemowlaka są normą i to nie tylko ze względu na głód. Wiele dzieci w nocy przeżywa na nowo wszystkie emocje dnia i odreagowuje postępy rozwojowe takie jak przeturlanie się na bok czy podniesienie się na czworaka. Nowa perspektywa, nowe miejsca, nowi ludzie mogą znacznie zwiększyć częstotliwość pobudek. Dodatkowo trzeba też wspomnieć o przyczynach czysto fizycznych takich jak choroba, ból brzuszka związany z nagromadzeniem się gazów, a także rosnące ząbki, które potrafią zszargać całe noce.

Co zrobić żeby niemowlak później wstawał 

Najgorszym uwieńczeniem ciężkiej dla mamy nocy jest pobudka o piątej rano. Tutaj winny może być także głód, dlatego wiele mam budzi dziecko na jedzenie ok. 3-4 w nocy, aby pospało dłużej.

Wrogiem długiego snu jest światło dzienne oraz zbyt wczesna lub zbyt późna pora chodzenia spać. Jeśli dziecko jest marudne i szybko zapada w kolejną drzemkę poranną to warto poeksperymentować z innymi godzinami kładzenia do łóżeczka.

Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia