10 atrakcji przyrodniczych w Polsce, które warto odwiedzić z dzieckiem

Pokazanie dziecku piękna przyrody jest jednym z najlepszych pomysłów na wakacje. Wielu rodziców planuje taki wyjazd, brakuje im tylko podpowiedzi, gdzie jechać i czym zainteresować pociechę.
Atrakcje przyrodnicze w Polsce

Oto lista atrakcji przyrodniczych które zainteresują Twoje dziecko

Bociania Wieś Żywkowo (woj. warmińsko – mazurskie).

Żywkowo, znajdujące się w gminie Górowo Iławieckie, każdego roku przyciąga masę turystów. Wielu z nich przybywa z małymi dziećmi – to właśnie maluchy najbardziej zachwycają się ptakami. A tych jest sporo, bo aż… sto pięćdziesiąt. Znajduje się tutaj także wieża widokowa, która umożliwia podglądanie zwierząt oraz sklepik z pamiątkami.

Kaktusiarnia w Rumii (woj. pomorskie, ul. Partyzantów 2).

Trzy szklarnie, trzy miliony kaktusów i 6,5 tysiąca gatunków tych roślin – tak w skrócie można opisać to wyjątkowe miejsce. To prawdopodobnie największa uprawa kaktusów w Europie. Wstęp do Kaktusiarni jest darmowy – na pewno jednak pociecha ubłaga nas o zakupienie choć jednego, małego kaktusa. Będzie w czym wybierać i co oglądać!

Krzywy Las w Nowym Czarnowie (woj. zachodniopomorskie).

40 kilometrów od Szczecina znajduje się wyjątkowy las, w którym każde dziecko poczuje się jak w bajce. Na dwóch hektarach znajduje się tu bowiem ponad 400 niezwykłych sosen – niezwykłych, bo wyjątkowo zdeformowanych. Ten wspaniały krajobraz zachęca do zorganizowania pikniku i tworzenia możliwych, bajkowych scenariuszy wyjaśniających wygięcie drzew. Kolejnym etapem naszej wycieczki może być już spacer trasą z Gryfina do Mieszkowic.

Wodospad w Złotym Stoku (ul. Złota 7).

Sam wodospad być może nie zachwyciłby naszych pociech… to jednak nie jest zwykły wodospad. Świetle iluminacje dodają mu magicznego klimatu i niesamowitego wyglądu. Wodospad znajduje się w podziemnej komorze i ma dziesięć metrów wysokości, a odgłos szumu wody jest dodatkowo wzmocniony.

Aby dotrzeć do celu, czyli naszego wodospadu, musimy udać się do Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota. Wyprawa do wodospadu może być wisienką na torcie zwiedzania tego miejsca.

Palmiarnia w Gliwicach (woj. śląskie).

Przejeżdżający przez Gliwice nie mogą ominąć tego miejsca – zwłaszcza, gdy podróżują z dziećmi. Jest tutaj ponad 5 tysięcy roślin umieszczonych w czterech pawilonach, ale to nie one najbardziej zachwycą dzieci. Atrakcją dla najmłodszych będą bowiem niezwykłe zwierzęta – piranie, żółwie, papugi, kanarki, amury, sumy afrykańskie i inne.

Grota Niedźwiedzia w Złotym Potoku (woj. śląskie).

Miejsce to warto odwiedzić z dziećmi z kilku powodów. Po pierwsze – jest stare i tajemnicze. Przypuszczalnie to tutaj właśnie chowali się przed zwierzyną myśliwi z epoki kamienia łupanego. Tutaj też znaleziono szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, mamuta czy renifera. Po drugie: korytarze są poziome, a zatem łatwe do pokonania przez najmłodszych, po trzecie – blisko stąd do pięknego szlaku Orlich Gniazd.

Jaskinia Olsztyńska (woj. śląskie).

Skoro już będziemy na Śląsku, nie omińmy kolejnej atrakcji – bardzo intrygującej Jaskini Olsztyńskiej. Będzie ona wyjątkowo ciekawa dla dzieci z racji bardzo krętych korytarzy o długości ok. 40 metrów. Jaskinia nie jest oświetlona, należy wiec wziąć ze sobą latarki – dla kilkulatka będzie to fascynująca wyprawa.

Jaskinia Raj (woj. świętokrzyskie).

Zachwycające najmłodszych jaskinie znajdziemy także w województwie świętokrzyskim – mowa między innymi o Jaskini Raj. To miejsce uderza swoim pięknem, głównie dzięki bogatym, skalnym naciekom – każdy kilkulatek poczuje się tutaj jak na dalekiej, niebezpiecznej wyprawie. Zanim udamy się do jaskini, mamy możliwość obejrzenia ciekawej wystawy – zobaczymy tutaj między innymi narzędzia człowieka z czasów kamienia łupanego. Zdecydowanie warto.

Fokarium Helskie (woj. Pomorskie)

Fokarium na Helu prowadzone jest przez Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jej głownym celem jest odtworzenie kolonii fok na polskim wybrzeżu. Zwiedzając fokarium będziecie mieli okazję poznać m.in. historię fok na Bałtyku. Fokarium czynne jest przez cały rok. Karmienie fok które jest jedną z głównych atrakcji podczas zwiedzania, odbywa się w godzinach 11 i 14. Warto pamiętać, że na teren fokarium nie możemy wchodzić z jakimikolwiek zwierzętami.

Rezerwat Żubra (woj. Podlaskie)

Na koniec zachęcamy do odwiedzenia Rezerwatu Żubra zlokalizowanego w Białowieskim Parku Narodowym tuż obok Białowieży. Rezerwat zwiedza się wyznaczonymi alejkami. Obok rezerwatu znajduje się bezpłatny parking. W okolicy znajduje się kilka niewymagających szlaków pieszych np. Żebra Żubra i rowerowych.

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

10 atrakcji przyrodniczych w Polsce, które warto odwiedzić z dzieckiem - komentarze

Przeczytaj teraz

dziecko ulewa
Nowy
Artykuł

Sprawdź, co można zrobić, jeżeli Twoje dziecko ulewa po karmieniu

Czasami jest to nazywane „ulewaniem“ lub „regurgitacją“ albo „refluksem“. Takie zdarzenia mogą być dla Ciebie niepokojące i możesz się obawiać się, czy Twój maluch jest zdrowy. Jeżeli ulewanie po karmieniu zdarza się często lub dziecko bardzo źle się czuje, wygląda na cierpiące lub jakakolwiek inna przyczyna wzbudza Twój niepokój, porozmawiaj o tym z lekarzem pediatrą.

Skąd czerpać witaminę C?
Nowy
Artykuł

Skąd czerpać witaminę C?

Kiedy zbliża się jesień i zima, każdy musi zadbać o swoją odporność, jeśli nie chce już po krótkim czasie ulec wirusom powodującym przeziębienie i grypę. Szczególne znaczenie ma to w przypadku dzieci, które są jeszcze mocniej niż dorośli narażone na choroby, z różnych przyczyn.

mamo pracuj w domu
Nowy
Artykuł

10 złotych zasad mamy pracującej w domu

Połączenie pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem to marzenie wielu młodych mam. Oszczędność pieniędzy, grafik, który można dopasować do potrzeb dziecka, a do tego osobista satysfakcja, źródło dochodu i możliwość rozwoju: układ idealny. 

praca w domu wady
Nowy
Artykuł

10 minusów pracy w domu z dzieckiem

Elastyczność godzin pracy i brak konieczności oddawania maluszka do żłobka – to dwa główne powody, dla których łączenie pracy z opieką nad dzieckiem wydaje się być fantastycznym pomysłem. W praktyce taki system ma też wiele innych zalet, ale… są też minusy. Zanim zatem wdrożysz swój plan w życie, poznaj ciemniejszą stronę życia „dwuetatowych” mam.

Subskrybuj Kanał strony głównej