10 atrakcji przyrodniczych w Polsce, które warto odwiedzić z dzieckiem

Pokazanie dziecku piękna przyrody jest jednym z najlepszych pomysłów na wakacje. Wielu rodziców planuje taki wyjazd, brakuje im tylko podpowiedzi, gdzie jechać i czym zainteresować pociechę.
Atrakcje przyrodnicze w Polsce

Oto lista atrakcji przyrodniczych które zainteresują Twoje dziecko

Bociania Wieś Żywkowo (woj. warmińsko – mazurskie).

Żywkowo, znajdujące się w gminie Górowo Iławieckie, każdego roku przyciąga masę turystów. Wielu z nich przybywa z małymi dziećmi – to właśnie maluchy najbardziej zachwycają się ptakami. A tych jest sporo, bo aż… sto pięćdziesiąt. Znajduje się tutaj także wieża widokowa, która umożliwia podglądanie zwierząt oraz sklepik z pamiątkami.

Kaktusiarnia w Rumii (woj. pomorskie, ul. Partyzantów 2).

Trzy szklarnie, trzy miliony kaktusów i 6,5 tysiąca gatunków tych roślin – tak w skrócie można opisać to wyjątkowe miejsce. To prawdopodobnie największa uprawa kaktusów w Europie. Wstęp do Kaktusiarni jest darmowy – na pewno jednak pociecha ubłaga nas o zakupienie choć jednego, małego kaktusa. Będzie w czym wybierać i co oglądać!

Krzywy Las w Nowym Czarnowie (woj. zachodniopomorskie).

40 kilometrów od Szczecina znajduje się wyjątkowy las, w którym każde dziecko poczuje się jak w bajce. Na dwóch hektarach znajduje się tu bowiem ponad 400 niezwykłych sosen – niezwykłych, bo wyjątkowo zdeformowanych. Ten wspaniały krajobraz zachęca do zorganizowania pikniku i tworzenia możliwych, bajkowych scenariuszy wyjaśniających wygięcie drzew. Kolejnym etapem naszej wycieczki może być już spacer trasą z Gryfina do Mieszkowic.

Wodospad w Złotym Stoku (ul. Złota 7).

Sam wodospad być może nie zachwyciłby naszych pociech… to jednak nie jest zwykły wodospad. Świetle iluminacje dodają mu magicznego klimatu i niesamowitego wyglądu. Wodospad znajduje się w podziemnej komorze i ma dziesięć metrów wysokości, a odgłos szumu wody jest dodatkowo wzmocniony.

Aby dotrzeć do celu, czyli naszego wodospadu, musimy udać się do Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota. Wyprawa do wodospadu może być wisienką na torcie zwiedzania tego miejsca.

Palmiarnia w Gliwicach (woj. śląskie).

Przejeżdżający przez Gliwice nie mogą ominąć tego miejsca – zwłaszcza, gdy podróżują z dziećmi. Jest tutaj ponad 5 tysięcy roślin umieszczonych w czterech pawilonach, ale to nie one najbardziej zachwycą dzieci. Atrakcją dla najmłodszych będą bowiem niezwykłe zwierzęta – piranie, żółwie, papugi, kanarki, amury, sumy afrykańskie i inne.

Grota Niedźwiedzia w Złotym Potoku (woj. śląskie).

Miejsce to warto odwiedzić z dziećmi z kilku powodów. Po pierwsze – jest stare i tajemnicze. Przypuszczalnie to tutaj właśnie chowali się przed zwierzyną myśliwi z epoki kamienia łupanego. Tutaj też znaleziono szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, mamuta czy renifera. Po drugie: korytarze są poziome, a zatem łatwe do pokonania przez najmłodszych, po trzecie – blisko stąd do pięknego szlaku Orlich Gniazd.

Jaskinia Olsztyńska (woj. śląskie).

Skoro już będziemy na Śląsku, nie omińmy kolejnej atrakcji – bardzo intrygującej Jaskini Olsztyńskiej. Będzie ona wyjątkowo ciekawa dla dzieci z racji bardzo krętych korytarzy o długości ok. 40 metrów. Jaskinia nie jest oświetlona, należy wiec wziąć ze sobą latarki – dla kilkulatka będzie to fascynująca wyprawa.

Jaskinia Raj (woj. świętokrzyskie).

Zachwycające najmłodszych jaskinie znajdziemy także w województwie świętokrzyskim – mowa między innymi o Jaskini Raj. To miejsce uderza swoim pięknem, głównie dzięki bogatym, skalnym naciekom – każdy kilkulatek poczuje się tutaj jak na dalekiej, niebezpiecznej wyprawie. Zanim udamy się do jaskini, mamy możliwość obejrzenia ciekawej wystawy – zobaczymy tutaj między innymi narzędzia człowieka z czasów kamienia łupanego. Zdecydowanie warto.

Fokarium Helskie (woj. Pomorskie)

Fokarium na Helu prowadzone jest przez Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jej głownym celem jest odtworzenie kolonii fok na polskim wybrzeżu. Zwiedzając fokarium będziecie mieli okazję poznać m.in. historię fok na Bałtyku. Fokarium czynne jest przez cały rok. Karmienie fok które jest jedną z głównych atrakcji podczas zwiedzania, odbywa się w godzinach 11 i 14. Warto pamiętać, że na teren fokarium nie możemy wchodzić z jakimikolwiek zwierzętami.

Rezerwat Żubra (woj. Podlaskie)

Na koniec zachęcamy do odwiedzenia Rezerwatu Żubra zlokalizowanego w Białowieskim Parku Narodowym tuż obok Białowieży. Rezerwat zwiedza się wyznaczonymi alejkami. Obok rezerwatu znajduje się bezpłatny parking. W okolicy znajduje się kilka niewymagających szlaków pieszych np. Żebra Żubra i rowerowych.

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Ciąża, poród, żywienie i wychowanie dzieci

Dwulatki w wirtualnej rzeczywistości - dzieci w internecie
Nowy
Artykuł

Dwulatki w wirtualnej rzeczywistości - dzieci w internecie

Widok kilkuletniego dziecka, sprawnie posługującego się smartfonem czy tabletem, dziś już chyba nikogo nie dziwi. Rodzice kupują swoim pociechom takie urządzenia w dobrej wierze, aby od najmłodszych lat miały szansę na naukę i oswajanie się z nowoczesnymi technologiami. Niestety, dzieci bardzo często korzystają z sieci bez nadzoru rodzica, a tym samym narażone są na wiele niebezpieczeństw.

atopowe zapalenie skóry u dzieci
Nowy
Artykuł

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie o podłożu alergicznym. Objawia się przez różowe, swędzące, często łuszczące się zmiany. Występują głównie na nadgarstkach, łokciach, pod kolanami i na kostkach. Atopowe zapalenie skóry najczęściej pojawia się w wieku dziecięcym, cierpią na nią już niemowlęta. Choroba częściej pojawia się u dziewczynek, ale u chłopców ma ostrzejszy przebieg. Poznaj przyczyny, objawy oraz metody leczenia atopowego zapalenia skóry u dzieci i niemowląt.

inulina dla dzieci
Nowy
Artykuł

Inulina dla dzieci – źródła, właściwości, zalecane spożycie

Chcąc wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie dziecięcego organizmu, jego rozwój oraz odporność, stawiamy przede wszystkim na witaminy i różnego rodzaju mikroelementy. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad nieco mniej znanymi składnikami, czego doskonałym przykładem jest inulina – czym dokładnie jest wspomniany tu wielocukier, jakie jest jego działanie i gdzie możemy go znaleźć?

Zimowa pielęgnacja włosów – jak przygotować włosy na zmiany temperatur?
Nowy
Artykuł

Zimowa pielęgnacja włosów – jak przygotować włosy na zmiany temperatur?

Zimowa pielęgnacja włosów – jak przygotować włosy na zmiany temperatur? Zdrowe i pełne blasku włosy możesz mieć przez cały rok. Warunek to ich odpowiednia pielęgnacja, a o każdej porze roku mają one inne potrzeby. Jeśli temperatura spada poniżej zera, również one gorzej się prezentują. Nie sprzyja im też zimny i silny wiatr ani suche powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jak je pielęgnować w zimie?

Subskrybuj Kanał strony głównej