5 powodów, dla których warto odwiedzić ZOO z dzieckiem - najciekawsze miejsca

Zastanawiasz się, czy warto udać się z dzieckiem do ZOO? Podamy ci pięć uzasadnień, że to jak najbardziej dobry pomysł. Wybraliśmy też kilka wyjątkowych miejsc, które na pewno spodobają się całej waszej rodzinie.
dziecko w zoo

Dlaczego warto odwiedzić ZOO z dzieckiem?

To dla dziecka zawsze radość.

Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy twoje dziecko ma 12 miesięcy czy 5 lat – wizyta w ZOO i tak będzie dla niego frajdą. Niektórzy co prawda wzbraniają się przed takimi wycieczkami, gdy dziecko jest malutkie („bo i tak nic nie zapamięta”), ale przecież nawet roczne dzieci zachwycają się zwierzątkami w książkach. Prawdziwe zwierzątka będą jeszcze ciekawsze.

To edukacja!

Malutkie dziecko może się przekonać, że niedźwiadek z obrazka wygląda zupełnie inaczej w rzeczywistości, niż w książeczce z obrazkami. Starsze maluchy będą chłonąć wiedzę, słysząc wasze wyjaśnienia co do zachowania i zwyczajów poszczególnych zwierząt. Nie ma lepszej edukacji, niż ta poprzez doświadczenie.

To możliwość spędzenia czasu na dodatkowych atrakcjach.

Niektóre ZOO oferują nie tylko wycieczkę po ogrodzie, ale i inne atrakcje – np. wspinaczkę po linach. Porcja aktywności na pewno posłuży waszemu dziecku.

To czas tylko dla was.

Oczywiście moglibyście spędzić ten dzień w domu, ale… to już nie to samo, prawda? W domu czekają obowiązki, a zabawa z dzieckiem często nuży. W ZOO nie macie możliwości zajęcia się typowymi, codziennymi sprawami, więc łatwo poddacie się rozrywce. To inna jakość wspólnie spędzanego czasu.

To dzień na świeżym powietrzu.

Co wcale nie oznacza, że w ZOO zawsze ładnie pachnie ;-). Niemniej to kilka godzin spędzonych na świeżym powietrzu – w dodatku o wiele przyjemniejszych, niż siedzenie na ławce na placu zabaw. Przy okazji zyskujecie niemal gwarancję, że dziecko zaśnie tuż po dobranocce.

Najlepsze Ogrody Zoologiczne w Polsce

Wrocław ZOO i Afrykarium.

Ogród ten zasługuje na uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze – jest najstarszy w Polsce, otwarto go w 1865 roku. Po drugie – tylko tutaj znajduje się oceanarium skupiające zwierzęta z Afryki. Ogółem znajdziecie tutaj – uwaga, ponad 14 tysięcy zwierząt, reprezentujących 1100 różnych gatunków. Przez cały rok organizowane są pokazowe karmienia zwierząt, dzieci mogą także przejechać się na łagodnych kucach. Wiosną i latem organizowane są spotkania z opiekunami – pracownicy opowiadają o szczegółach swojej pracy ze zwierzętami.
Adres: ul. Z. Wróblewskiego 1-5, Wrocław.

Gdański Ogród Zoologiczny.

ZOO w Gdańsku jest największym tego typu miejscem w Polsce – zajmuje aż 124 ha. Zobaczycie tutaj 193 gatunki zwierząt i ponad 1000 osobników. Poza zwierzętami, atrakcją dla dzieci będzie możliwość przejechania się retro kolejką i wizyta w „małym ZOO” – można w nim pogłaskać i przytulić małe, łagodne zwierzaki. Istnieje także możliwość przejechania się na kucu oraz zabawy w parku linowym.
Adres: ul. Karwieńska 3, Gdańsk.

Ogród Zoologiczny w Poznaniu.

W Poznaniu ZOO dzieli się na „stare ZOO” i „nowe ZOO”. Po obejrzeniu setek zwierząt, dzieci mogą pobawić się w parku linowym „Zoolandia”. Znajdziecie tutaj także plac zabaw. To drugi pod względem wielkości ogród zoologiczny w kraju – zajmuje aż 121 ha. Warto wybrać się tutaj także z racji przepięknego położenia parku.
Adres: Krańcowa 81, Poznań.

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie.

Zdecydowanie warto odwiedzić ZOO w Chorzowie, chociaż znajdziecie tutaj „tylko” ok. 360 gatunków zwierząt. Dodatkowymi atrakcjami dla dzieci będą jednak wizyta w Kotlinie Dinozaurów. Zainteresowanie maluchów wzbudza także mini-ZOO oraz park linowy. Krótko mówiąc – wizyta w tym miejscu to atrakcja na cały dzień.
Adres: promenada gen. Jerzego Ziętka 7, Chorzów.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku.

5000 osobników i ponad 300 gatunków zwierząt zachwyci każde dziecko.  Dodatkowo, raz na jakiś czas w ZOO odbywają się warte uwagi akcje – jak np. urodziny krokodyla czy „ZooNoooc” – czyli możliwość spędzenia nocy w Zoo, co oczywiście wiąże się z różnymi atrakcjami.
Adres: ul. Norbertańska 2, Płock.

Ogród Zoologiczny w Zamościu.

ZOO w Zamościu jest jednym z nielicznych w tym regionie Polski. Znajdziecie tutaj ponad 1500 zwierząt w 235-ciu gatunkach. Dodatkowymi atrakcjami są park linowy, przejażdżka konna albo zabawa na dmuchanym zamku – dwie ostatnie dostępne są tylko w weekendy.
Adres: ul. Szczebrzeska 12, Zamość.

Ogród Zoologiczny Opole - Wyspa Bolko.

Na powierzchni 30 ha znajdziecie 300 gatunków, które reprezentuje aż 1400 zwierząt. Po długim spacerze i obejrzeniu wszystkich zwierzaków (w tym MINI ZOO z możliwością bliskiego kontaktu z łagodnymi zwierzakami), dzieci z chęcią pobawią się na placu zabaw, będą wspinać się w parku linowym. Warto także wspomnieć, że o konkretnych godzinach w ZOO organizowane są pokazy karmienia zwierzaków.
Adres: ul. Spacerowa 10, Opole.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie.

Warszawskie ZOO to dom dla aż 3,5 tysiąca zwierząt w 550 gatunkach. Z myślą o najmłodszych stworzono także ciuchcię jeżdżącą od bramy głównej do hipopotamiarni oraz ciekawy plac zabaw. Jest także „Baśniowe ZOO”, w którym maluchy mogą mieć pełny kontakt z najłagodniejszymi zwierzętami z ogrodu.
Adres: ul. Ratuszowa 1/3, Warszawa.

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi.

Znajdziecie tutaj sporo gatunków – bo aż 650. Prezentowane są przez 2200 zwierzaków. To jedyne miejsce w Polsce, w którym będziecie mogli pokazać dzieciom lwy azjatyckie (zagrożone wyginięciem). Ponadto ZOO organizuje pokazowe karmienia oraz liczne imprezy (np. Dzień Zebry albo Dzień Żyrafy). Dzieci mogą pobawić się na placu zabaw, a bliski kontakt ze zwierzakami znajdą w Mini Zoo.
Adres: ul. Konstantynowska 8/10 Łódź.

Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie.

Ostatni z omawianych ogrodów zoologicznych zajmuje 17 ha powierzchni i jest domem dla 1500 zwierząt w 300 gatunkach. Dzieci mogą przypatrzeć się nie tylko samym zwierzakom, ale i sposobom ich karmienia – podczas specjalnych pokazów. Jest tutaj także Mini Zoo oraz plac zabaw.
Adres: ul. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14, Kraków

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka

mięso indyka dla dziecka
Nowy
Artykuł

Smaczne dania dla najmłodszych z indykiem w roli głównej

Dzieci bardzo często odmawiają posiłku, jeśli znajdą w nim coś, za czym nie przepadają. Warto więc podawać im takie produkty, które są jednocześnie smaczne i wartościowe. Dobrym pomysłem przy komponowaniu dziecięcego menu jest wykorzystanie mięsa z indyka, które charakteryzuje się nie tylko delikatnym smakiem wpisującym się w gust najmłodszych, lecz także zawiera witaminy i minerały.

bajki dla dzieci

Polecane książki dla małych dzieci

Rodzice zazwyczaj wiedzą doskonale, że czytanie dzieciom jest bardzo korzystne dla ich rozwoju. Czytać można już rocznym czy dwuletnim szkrabom. Jakie korzyści odniesie z tego zarówno maluszek, jak i ty – rodzic? I które książki dla małych dzieci są szczególnie godne polecenia?

Subskrybuj Kanał strony głównej