5 powodów, dla których warto odwiedzić ZOO z dzieckiem - najciekawsze miejsca

Zastanawiasz się, czy warto udać się z dzieckiem do ZOO? Podamy ci pięć uzasadnień, że to jak najbardziej dobry pomysł. Wybraliśmy też kilka wyjątkowych miejsc, które na pewno spodobają się całej waszej rodzinie.
dziecko w zoo

Dlaczego warto odwiedzić ZOO z dzieckiem?

To dla dziecka zawsze radość.

Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy twoje dziecko ma 12 miesięcy czy 5 lat – wizyta w ZOO i tak będzie dla niego frajdą. Niektórzy co prawda wzbraniają się przed takimi wycieczkami, gdy dziecko jest malutkie („bo i tak nic nie zapamięta”), ale przecież nawet roczne dzieci zachwycają się zwierzątkami w książkach. Prawdziwe zwierzątka będą jeszcze ciekawsze.

To edukacja!

Malutkie dziecko może się przekonać, że niedźwiadek z obrazka wygląda zupełnie inaczej w rzeczywistości, niż w książeczce z obrazkami. Starsze maluchy będą chłonąć wiedzę, słysząc wasze wyjaśnienia co do zachowania i zwyczajów poszczególnych zwierząt. Nie ma lepszej edukacji, niż ta poprzez doświadczenie.

To możliwość spędzenia czasu na dodatkowych atrakcjach.

Niektóre ZOO oferują nie tylko wycieczkę po ogrodzie, ale i inne atrakcje – np. wspinaczkę po linach. Porcja aktywności na pewno posłuży waszemu dziecku.

To czas tylko dla was.

Oczywiście moglibyście spędzić ten dzień w domu, ale… to już nie to samo, prawda? W domu czekają obowiązki, a zabawa z dzieckiem często nuży. W ZOO nie macie możliwości zajęcia się typowymi, codziennymi sprawami, więc łatwo poddacie się rozrywce. To inna jakość wspólnie spędzanego czasu.

To dzień na świeżym powietrzu.

Co wcale nie oznacza, że w ZOO zawsze ładnie pachnie ;-). Niemniej to kilka godzin spędzonych na świeżym powietrzu – w dodatku o wiele przyjemniejszych, niż siedzenie na ławce na placu zabaw. Przy okazji zyskujecie niemal gwarancję, że dziecko zaśnie tuż po dobranocce.

Najlepsze Ogrody Zoologiczne w Polsce

Wrocław ZOO i Afrykarium.

Ogród ten zasługuje na uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze – jest najstarszy w Polsce, otwarto go w 1865 roku. Po drugie – tylko tutaj znajduje się oceanarium skupiające zwierzęta z Afryki. Ogółem znajdziecie tutaj – uwaga, ponad 14 tysięcy zwierząt, reprezentujących 1100 różnych gatunków. Przez cały rok organizowane są pokazowe karmienia zwierząt, dzieci mogą także przejechać się na łagodnych kucach. Wiosną i latem organizowane są spotkania z opiekunami – pracownicy opowiadają o szczegółach swojej pracy ze zwierzętami.
Adres: ul. Z. Wróblewskiego 1-5, Wrocław.

Gdański Ogród Zoologiczny.

ZOO w Gdańsku jest największym tego typu miejscem w Polsce – zajmuje aż 124 ha. Zobaczycie tutaj 193 gatunki zwierząt i ponad 1000 osobników. Poza zwierzętami, atrakcją dla dzieci będzie możliwość przejechania się retro kolejką i wizyta w „małym ZOO” – można w nim pogłaskać i przytulić małe, łagodne zwierzaki. Istnieje także możliwość przejechania się na kucu oraz zabawy w parku linowym.
Adres: ul. Karwieńska 3, Gdańsk.

Ogród Zoologiczny w Poznaniu.

W Poznaniu ZOO dzieli się na „stare ZOO” i „nowe ZOO”. Po obejrzeniu setek zwierząt, dzieci mogą pobawić się w parku linowym „Zoolandia”. Znajdziecie tutaj także plac zabaw. To drugi pod względem wielkości ogród zoologiczny w kraju – zajmuje aż 121 ha. Warto wybrać się tutaj także z racji przepięknego położenia parku.
Adres: Krańcowa 81, Poznań.

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie.

Zdecydowanie warto odwiedzić ZOO w Chorzowie, chociaż znajdziecie tutaj „tylko” ok. 360 gatunków zwierząt. Dodatkowymi atrakcjami dla dzieci będą jednak wizyta w Kotlinie Dinozaurów. Zainteresowanie maluchów wzbudza także mini-ZOO oraz park linowy. Krótko mówiąc – wizyta w tym miejscu to atrakcja na cały dzień.
Adres: promenada gen. Jerzego Ziętka 7, Chorzów.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku.

5000 osobników i ponad 300 gatunków zwierząt zachwyci każde dziecko.  Dodatkowo, raz na jakiś czas w ZOO odbywają się warte uwagi akcje – jak np. urodziny krokodyla czy „ZooNoooc” – czyli możliwość spędzenia nocy w Zoo, co oczywiście wiąże się z różnymi atrakcjami.
Adres: ul. Norbertańska 2, Płock.

Ogród Zoologiczny w Zamościu.

ZOO w Zamościu jest jednym z nielicznych w tym regionie Polski. Znajdziecie tutaj ponad 1500 zwierząt w 235-ciu gatunkach. Dodatkowymi atrakcjami są park linowy, przejażdżka konna albo zabawa na dmuchanym zamku – dwie ostatnie dostępne są tylko w weekendy.
Adres: ul. Szczebrzeska 12, Zamość.

Ogród Zoologiczny Opole - Wyspa Bolko.

Na powierzchni 30 ha znajdziecie 300 gatunków, które reprezentuje aż 1400 zwierząt. Po długim spacerze i obejrzeniu wszystkich zwierzaków (w tym MINI ZOO z możliwością bliskiego kontaktu z łagodnymi zwierzakami), dzieci z chęcią pobawią się na placu zabaw, będą wspinać się w parku linowym. Warto także wspomnieć, że o konkretnych godzinach w ZOO organizowane są pokazy karmienia zwierzaków.
Adres: ul. Spacerowa 10, Opole.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie.

Warszawskie ZOO to dom dla aż 3,5 tysiąca zwierząt w 550 gatunkach. Z myślą o najmłodszych stworzono także ciuchcię jeżdżącą od bramy głównej do hipopotamiarni oraz ciekawy plac zabaw. Jest także „Baśniowe ZOO”, w którym maluchy mogą mieć pełny kontakt z najłagodniejszymi zwierzętami z ogrodu.
Adres: ul. Ratuszowa 1/3, Warszawa.

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi.

Znajdziecie tutaj sporo gatunków – bo aż 650. Prezentowane są przez 2200 zwierzaków. To jedyne miejsce w Polsce, w którym będziecie mogli pokazać dzieciom lwy azjatyckie (zagrożone wyginięciem). Ponadto ZOO organizuje pokazowe karmienia oraz liczne imprezy (np. Dzień Zebry albo Dzień Żyrafy). Dzieci mogą pobawić się na placu zabaw, a bliski kontakt ze zwierzakami znajdą w Mini Zoo.
Adres: ul. Konstantynowska 8/10 Łódź.

Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie.

Ostatni z omawianych ogrodów zoologicznych zajmuje 17 ha powierzchni i jest domem dla 1500 zwierząt w 300 gatunkach. Dzieci mogą przypatrzeć się nie tylko samym zwierzakom, ale i sposobom ich karmienia – podczas specjalnych pokazów. Jest tutaj także Mini Zoo oraz plac zabaw.
Adres: ul. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14, Kraków

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

5 powodów, dla których warto odwiedzić ZOO z dzieckiem - najciekawsze miejsca - komentarze

Przeczytaj teraz

poród w domu
Nowy
Artykuł

Crowd - birthing, czyli poród w gronie najbliższych

Jeszcze nie tak dawno temu poród z partnerem był w Polsce nie do pomyślenia. Dzisiaj jest to norma. Być może zatem wkrótce i kolejna - póki co, szokująca moda, stanie się standardem na porodówkach. O crowd birthing, czyli porodzie w szerszym gronie bliskich, robi się coraz głośniej.

napletek stulejka małego chłopca
Nowy
Artykuł

Napletek małego chłopca - jak wygląda stulejka u dziecka?

Brak wiedzy, liczne mity oraz kulturowe naleciałości – wszystko to sprawia, że kwestie związane z napletkiem u małego dziecka wciąż budzą mnóstwo dyskusji i sporów. Wiele mam chłopców ma prawo poczuć się zagubionymi – bo jak to właściwie z tym napletkiem jest? Czy należy ściągać go u roczniaka? I kiedy tak naprawdę możemy mówić o problemie kryjącym się pod nazwą: stulejka?

pozytywne myślenie
Nowy
Artykuł

Pozytywne myślenie - jak nauczyć dziecko pozytywnego nastawienia do życia?

Wyobraź sobie swoje dziecko w przyszłości. Czy widzisz je jako przygnębionego pesymistę widzącego w otoczeniu samo zło, czy może jako człowieka wierzącego we własne siły, cieszącego się życiem i pozytywnie nastawionego do świata? Oczywiście, że to drugie. Po przeczytaniu poniższego tekstu będzie ci łatwiej rozpocząć pracę nad tym, aby taka właśnie stała się twoja pociecha. 

jak nie krzyczeć na dziecko
Nowy
Artykuł

Jak nie krzyczeć na dziecko? 6 ważnych zasad dla rodziców

Każdej mamie zdarza się tracić panowanie nad sobą. Gdy dzieci zachowują się tak, jakby testowały twoją cierpliwość. Nie słuchają. Krzyczą, piszczą, przeszkadzają. Robią wszystko, abyś w końcu wybuchła i oczywiście doczekują się tego momentu. I zapewne, jak każda z nas, masz później wyrzuty sumienia – bo czy naprawdę nie można inaczej? Czy jest możliwe wychowywanie dziecka bez krzyku?

jazda samochodem w ciąży
Nowy
Artykuł

Jazda samochodem w ciąży - o czym musisz wiedzieć?

W ciąży za kierownicą albo w ogóle w aucie? Oczywiście! Fakt, że oczekujesz dziecka, wcale nie wyklucza cię z grona kierowców czy pasażerów. Musisz jednak – dla bezpieczeństwa swojego i swojego dziecka, pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jeśli będziesz ostrożna, to pozostaje tylko życzyć ci… szerokiej drogi!

Jak dużo płynów powinnaś pić w ciąży?
Nowy
Artykuł

Jak dużo płynów powinnaś pić w ciąży?

Nie od dziś wiadomo, że ludzki organizm w niemal 70 procentach składa się z wody. Mowa tu o organizmie dorosłego człowieka, bo w przypadku niemowlaka jest to ponad 85 procent! W związku z tym nie da się ukryć, że woda jest źródłem wszelkiego życia i stanowi niezwykle ważny składnik, w który organizm należy zaopatrywać na bieżąco. Ile wody musisz pić w czasie ciąży? Od czego ilość ta jest uzależniona? Sprawdź!

Subskrybuj Kanał strony głównej