6 ciekawych miejsc na rodzinny wypoczynek nad jeziorem

Nie dla was zgiełk, zatłoczone popularne miejscowości nadmorskie albo znane już góry? Marzycie o pełnym odpoczynku, dużych przestrzeniach, kontakcie z naturą i… spokoju?
6 ciekawych miejsc na rodzinny wypoczynek nad jeziorem

Wybierzcie się z dziećmi nad polskie jeziora.

Oto kilka ciekawych propozycji wraz z atrakcjami turystycznymi w pobliżu.

Giże - jezioro Hańcza (woj. warmińsko – mazurskie)

Giże, znajdujące się w gminie Świętajno koło Olecka, to jedna z najpiękniejszych miejscowości na Mazurach. Znajdują się tutaj liczne jeziora, wśród nich Hańcza – najgłębsze jezioro w Polsce. Teren stanowią także liczne wzniesienia, między innymi Szeska Góra.

W Giżach znajduje się mnóstwo przepięknych ośrodków wypoczynkowych, mających urokliwy, wiejski klimat. Wiele z nich, jak np. Majątek Giże, otrzymało wiele wyróżnień za bycie przyjaznymi rodzinie – ośrodki te mają wszelkie udogodnienia i atrakcje dla dzieci.

Atrakcje w okolicy: Po pierwszym, błogim lenistwie z pewnością nabierzecie ochoty na małe zwiedzanie. Warto wówczas zabrać dzieci do pobliskich miejscowości i zobaczyć Ełcką Kolej Wąskotorową, Muzeum Kropli Wody, a w razie niepogody spędzić czas w Parku Wodnym.

Mikołajki - jezioro Śniardwy (woj. warmińsko – mazurskie)

Prawie każdy o Mikołajkach słyszał, jednak wielu z nas nigdy nie było w tej miejscowości. Warto to zmienić, ponieważ znajdziemy tu wszystko, czego pragniemy latem – spokój, odpoczynek, ale i liczne atrakcje. Mikołajki to miejscowość malowniczo położna między dwoma jeziorami, sąsiadująca z piękną Puszczą Piską. Bardzo ważnym turystycznie punktem Mikołajek jest port Żeglugi Morskiej.

Atrakcje w okolicy: atrakcją, która zachwyci każde dziecko będzie między innymi rejs po jeziorze Śniardwy. W odległości ok. 20 km od Mikołajek możemy za to spędzić czas w niesamowitym Parku Dzikich Zwierząt albo w Miasteczku Westernowym Mrongoville.

Bory Tucholskie - jezioro Wdzydze (woj. pomorskie i kujawsko – pomorskie)

Bory Tucholskie wprawiają w zachwyt nie tylko jeziorami, ale i lasami – to fantastyczne miejsce dla prawdziwy, letni odpoczynek. Możemy odpocząć przy jeziorze Wdzydze albo przy Zbiorniku Koronowskim – ten drugi stanowi dla turystów wielką atrakcję z uwagi na możliwość wypożyczenia licznych sprzętów wodnych.

Atrakcje w okolicy: Jedną z największych atrakcji turystycznych w tym rejonie jest oczywiście Park Narodowy Bory Tucholskie. Ciekawość dzieci na pewno rozbudzimy, odwiedzając „Eksperymentarium” w Chojnicach, maluchy zachwycone będą także wycieczką wozem cygańskim ciągniętym przez konie (Człuchów).

Iława - jezioro Jeziorak (woj. warmińsko – mazurskie)

Jedną z największych „atrakcji” Iławy jest oczywiście jezioro Jeziorak – jedno z największych i najdłuższych w Polsce. Miejscowość jest niewielka (ma tylko 30 tysięcy mieszkańców), co dla niektórych może być wyjątkowym plusem.

Atrakcje w okolicy: Jeśli trafimy na niesprzyjającą pogodę, z pewnością warto udać się do centrum Turystyczno – Rekreacyjnego w Iławie. To nic innego, jak aquapark, w którym nasze dzieci spędzą wspaniałe chwile. Niecałe 30 kilometrów od Iławy będziemy mogli popłynąć w tajemniczy „rejs po trawie” (Żegluga Ostródzko – Elbląska).

Polańczyk - jezioro Solińskie (woj. podkarpackie)

Jeśli do Mazur mamy zdecydowanie za daleko, warto wziąć pod uwagę wyjazd do Polańczyka – uroczej miejscowości uzdrowiskowej znajdującej się nad jeziorem Solińskim, nazywanym „bieszczadzkim morzem”. Pośród pięknych terenów możemy po prostu popluskać się w wodzie, popływać na kajaku czy rowerze wodnym albo po prostu spędzić czas na plaży.

Atrakcje w okolicy: Wielką atrakcją dla dzieci i ich rodziców jest bez wątpienia rejs wycieczkowy „Biała Flota”. Będąc w Bieszczadach, warto też przejechać się bieszczadzką ciuchcią (Majdan koło Cisnej) i zobaczyć Zagrodę Żubrów w Mucznem.

Łagów - jeziora: Łagowskie i Ciecz (woj. lubuskie)

Mały, ale piękny – tak można podsumować niewielki Łagów. Położony między jeziorem Łagowskim a jeziorem Ciecz, dostarcza mnóstwo okazji do wodnej rekreacji.

Atrakcje w okolicy: jedną z największych atrakcji Łagowa jest średniowieczny zamek – zachwyci każdego małego pasjonata historii. Ponadto możemy spędzić fantastyczne chwile w Parku Linowym Łagów Lubuski. Niespełna 20 kilometrów od Łagowa dzieci mogą przejechać się Kolejką Ogrodową Nietoperek, a pokonując 40 kilometrów znajdziemy się w niezwykłym ZOO Safari.

O czym warto pamiętać, szukając noclegu?

Chociaż jeziora są przepięknym terenem do wypoczywania, dzieci mogą się zwyczajnie… nudzić. Dlatego szukając noclegu warto upewnić się, czy dany ośrodek zapewnia nie tylko podstawowe wyposażenie dla rodzin z dziećmi (krzesełka, foteliki na rowery, łóżeczko turystyczne, lodówka, kuchenka), ale także, czy oferuje atrakcje dla najmłodszych. Stół do tenisa stołowego, jaccuzi, place zabaw, sale zabaw czy pokazy animatorów – wszystko to zachęci najmłodszych do radosnej zabawy i uwolni nas od” mamo, nudzi mi się”.

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

6 ciekawych miejsc na rodzinny wypoczynek nad jeziorem - komentarze

Ciąża, poród, żywienie i wychowanie dzieci

dziecko na pogrzebie
Nowy
Artykuł

Czy zabrać dziecko na pogrzeb? Za i przeciw obecności dziecka na pogrzebie

„Czy zabrać dziecko na pogrzeb?” – w pewnym momencie życia większość z nas, rodziców, staje przed takim dylematem. Z jednej strony chcemy, by dziecko pożegnało się z bliskim, z drugiej – obawiamy się nadmiaru emocji i negatywnego wpływu stresu. Niestety, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Istnieją jednak pewne przesłanki, które warto wziąć pod uwagę, zanim podejmiemy decyzję.

O czym należy pamiętać kupując dziecku hulajnogę?
Nowy
Artykuł

O czym należy pamiętać kupując dziecku hulajnogę?

Hulajnogi dla dzieci są świetnym pomysłem, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko aktywnie spędzało czas. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że sprzęt ten kategoryzuje się do sportowego, więc nie jest jedynie zabawką. Stąd selekcja odpowiedniego modelu będzie istotna dla zapewnienia Twojemu dziecku poczucia bezpieczeństwa. Nie jest to jednak jedyny aspekt związany z zakupem hulajnogi.

czy mogę wyjść z domu gdy niemowlę śpi
Nowy
Artykuł

Czy mogę wyjść z domu kiedy niemowlę śpi?

Po kawę, bułkę tartą, mleko albo ziemniaki. Tylko do sklepu obok, tylko na dosłownie 5 minut. Pozostawienie w domu śpiącego niemowlęcia i udanie się na błyskawiczne zakupy nie jest wcale tak rzadką praktyką. Jeśli i ty tak robisz, to istnieje szansa, że po lekturze naszego artykułu już więcej tego nie powtórzysz.

poród lotosowy
Nowy
Artykuł

Poród lotosowy to obrzydliwy rytuał, czy powrót do natury?

Pierwszy poród lotosowy został przeprowadzony w roku 1974 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu jego popularność rośnie, a dzieci przychodzące na świat dzięki tej technice mają być spokojniejsze oraz – w życiu dorosłym, łagodniejsze. Zapowiada się ciekawie, dlaczego zatem specjaliści nie godzą się na poród lotosowy?

Subskrybuj Kanał strony głównej