7 ciekawych miejsc na wypoczynek w lesie

A gdyby tak na chwilę się… odciąć? Odpocząć od zgiełku, ludzi, nacieszyć się bliskim kontaktem z naturą? Wszystko to jest możliwe – jeśli tylko kierunkiem waszych wakacji staną się lasy.
7 ciekawych miejsc na wypoczynek w lesie

Podpowiadamy, gdzie warto wyjechać by spędzić udane wakacje w lesie.

Bory Tucholskie (woj. pomorskie i kujawsko-pomorskie).

Słynące przede wszystkim z ogromnej ilości zalesionych terenów Bory Tucholskie przyciągają każdego roku rzesze turystów, ale tłoku… nie widać. Znajdziemy tutaj całą masę rezerwatów oraz Park Narodowy, dodatkowo – dzięki licznym jeziorom, wodne atrakcje mamy na wyciągnięcie ręki.

Atrakcje w okolicy: Dla urozmaicenia wakacyjnych, spokojnych dni w Borach Tucholskich możemy udać się na wycieczkę do Eksperymentarium w Chojnicach albo w Człuchowie przejechać się wozem cygańskim ciągniętym przez konie.

Charzykowy i Swornegacie (woj. pomorskie).

Te dwie urocze miejscowości znajdują się pośród wielkich borów sosnowych i swoim pięknem przyciągają najbardziej wymagających turystów. Swornegacie to miejscowość idealna dla zwolenników małych miasteczek, Charzykowy to już znacznie większy obszar turystyczny. Oba znajdują się w pobliżu pięknego Jeziora Charzykowskiego.

Atrakcje w okolicy: Jeśli pogoda nie będzie sprzyjać zabawom na świeżym powietrzu, warto udać się do Parku Wodnego w Chojnicach, dzieciom na pewno spodoba się także wizyta w Muzeum Historyczno – Etnograficznym w tym samym mieście albo w ruinach Zamku Krzyżackiego w Człuchowie.

Cisna (woj. podkarpackie).

Położona w Bieszczadach wysokich Cisna przyciąga turystów swym przepięknym położeniem pośród licznych lasów. Miejscowość znajduje się w głębokiej kotlinie nad brzegiem Solinki, a ilość opadów rocznie jest tutaj najwyższa w całym Bieszczadach.

Atrakcje w okolicy: Zdecydowanie największą atrakcją jest możliwość przejechania się Bieszczadzką Kolejką Leśną, przez dzieci nazywaną po prostu: „ciuchcią”.

Sława (woj. lubuskie i wielkopolskie).

Sława to zaledwie 4-tysięczna miejscowość w pobliżu jeziora Sławkiego – niemal z każdej strony otoczonego lasami. W samym miasteczku znajdziemy interesujący, XVIII-wieczny pałac, a gdy znudzą nam i on, i lasy – czeka na nas dużo wodnych atrakcji.

Atrakcje w okolicy: Chwile spokoju i relaksu zarówno dla nas, jak i dla dzieci, znajdziemy przede wszystkim w Przemęckim Parku Krajobrazowym. Jeśli dodatkowo przejedziemy ok. 40-kilometrową trasę, znajdziemy się w Parku Trampolin „Skokoloco”.

Okuninka (woj. lubelskie).

Miejscowość turystyczna znana przede wszystkim z Jeziora Białego, znajdująca się jednak także w pobliżu wielu lasów. To miejsce idealne dla rodzin, które pragną spędzenia radosnych chwil nad wodą, spokoju i odpoczynku.

Atrakcje w okolicy: Pragnienie zbliżenia się do natury zrealizujemy w Poleski Parku Narodowym, z kolei przełamaniem tego typu atrakcji będzie wizyta w Parku Linowym Okuninka.

Biały Bór (woj. zachodniopomorskie).

Bielsko to małe, ale przyciągające turystów miasto. Lasy stanowią tutaj aż blisko 50% terenów gminy. Bogate runo leśne, niesamowite widoki, czyste powietrze i znajdujące się w pobliżu krystalicznie czyste Jezioro Bielsko od lat przyciągają turystów.

Atrakcje w pobliżu: Biały Bór zachęca przede wszystkim do obcowania z naturą – dlatego główną atrakcją turystyczną są tutaj liczne trasy rowerowe i piesze.

Złocieniec (woj. zachodniopomorskie).

Złocieniec to prawdziwa perełka dla rodzin z dziećmi. Okolice miasta zachwycają – znajdziemy tutaj nie tylko ogromne bogactwo lasów, ale też bardzo czyste jezioro Wąsocz. Jedno jest pewne – powrót z tego miejsca do rzeczywistości jest naprawdę trudny.

Atrakcje w okolicy: Park Żubra oraz zamek Drahim – te atrakcje zachwycą nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Wakacje w zalesionych terenach: o czym musisz pamiętać?

Przede wszystkim musisz pamiętać by zaopatrzyć rodzinę w preparaty przeciw owadom takim jak komary i kleszcze. Nie zapomnij o odpowiednim doborze preparatu dopuszczonego do użycia dla niemowląt i małych dzieci. Takie preparaty nie zawierają DEET ani innych repelentów, a naturalne środki aktywne, zazwyczaj na bazie roślin.

W zależności od tego, w jakim wieku są w wasze dzieci, upewnijcie się, czy w wybranej kwaterze zapewnione będą różnego typu udogodnienia: od krzesełek do karmienia i łóżeczka turystycznego, przez kuchenkę w domku/pokoju i krzesełko rowerowe, po animacje czy rozrywki na miejscu dla młodszych dzieci.

Wybierając miejsca z licznymi szlakami rowerowymi czy pieszymi upewnijcie się, że są to miejsca bezpieczne dla amatorów – to bardzo ważny warunek. Zagubienie się w lesie wraz z dziećmi jest jednym ze scenariuszy, których zdecydowanie warto uniknąć.

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

7 ciekawych miejsc na wypoczynek w lesie - komentarze

Ciąża, poród, żywienie i wychowanie dzieci

dziecko na pogrzebie
Nowy
Artykuł

Czy zabrać dziecko na pogrzeb? Za i przeciw obecności dziecka na pogrzebie

„Czy zabrać dziecko na pogrzeb?” – w pewnym momencie życia większość z nas, rodziców, staje przed takim dylematem. Z jednej strony chcemy, by dziecko pożegnało się z bliskim, z drugiej – obawiamy się nadmiaru emocji i negatywnego wpływu stresu. Niestety, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Istnieją jednak pewne przesłanki, które warto wziąć pod uwagę, zanim podejmiemy decyzję.

O czym należy pamiętać kupując dziecku hulajnogę?
Nowy
Artykuł

O czym należy pamiętać kupując dziecku hulajnogę?

Hulajnogi dla dzieci są świetnym pomysłem, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko aktywnie spędzało czas. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że sprzęt ten kategoryzuje się do sportowego, więc nie jest jedynie zabawką. Stąd selekcja odpowiedniego modelu będzie istotna dla zapewnienia Twojemu dziecku poczucia bezpieczeństwa. Nie jest to jednak jedyny aspekt związany z zakupem hulajnogi.

czy mogę wyjść z domu gdy niemowlę śpi
Nowy
Artykuł

Czy mogę wyjść z domu kiedy niemowlę śpi?

Po kawę, bułkę tartą, mleko albo ziemniaki. Tylko do sklepu obok, tylko na dosłownie 5 minut. Pozostawienie w domu śpiącego niemowlęcia i udanie się na błyskawiczne zakupy nie jest wcale tak rzadką praktyką. Jeśli i ty tak robisz, to istnieje szansa, że po lekturze naszego artykułu już więcej tego nie powtórzysz.

poród lotosowy
Nowy
Artykuł

Poród lotosowy to obrzydliwy rytuał, czy powrót do natury?

Pierwszy poród lotosowy został przeprowadzony w roku 1974 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu jego popularność rośnie, a dzieci przychodzące na świat dzięki tej technice mają być spokojniejsze oraz – w życiu dorosłym, łagodniejsze. Zapowiada się ciekawie, dlaczego zatem specjaliści nie godzą się na poród lotosowy?

Subskrybuj Kanał strony głównej