7 ciekawych miejsc na wypoczynek w lesie

A gdyby tak na chwilę się… odciąć? Odpocząć od zgiełku, ludzi, nacieszyć się bliskim kontaktem z naturą? Wszystko to jest możliwe – jeśli tylko kierunkiem waszych wakacji staną się lasy.
7 ciekawych miejsc na wypoczynek w lesie

Podpowiadamy, gdzie warto wyjechać by spędzić udane wakacje w lesie.

Bory Tucholskie (woj. pomorskie i kujawsko-pomorskie).

Słynące przede wszystkim z ogromnej ilości zalesionych terenów Bory Tucholskie przyciągają każdego roku rzesze turystów, ale tłoku… nie widać. Znajdziemy tutaj całą masę rezerwatów oraz Park Narodowy, dodatkowo – dzięki licznym jeziorom, wodne atrakcje mamy na wyciągnięcie ręki.

Atrakcje w okolicy: Dla urozmaicenia wakacyjnych, spokojnych dni w Borach Tucholskich możemy udać się na wycieczkę do Eksperymentarium w Chojnicach albo w Człuchowie przejechać się wozem cygańskim ciągniętym przez konie.

Charzykowy i Swornegacie (woj. pomorskie).

Te dwie urocze miejscowości znajdują się pośród wielkich borów sosnowych i swoim pięknem przyciągają najbardziej wymagających turystów. Swornegacie to miejscowość idealna dla zwolenników małych miasteczek, Charzykowy to już znacznie większy obszar turystyczny. Oba znajdują się w pobliżu pięknego Jeziora Charzykowskiego.

Atrakcje w okolicy: Jeśli pogoda nie będzie sprzyjać zabawom na świeżym powietrzu, warto udać się do Parku Wodnego w Chojnicach, dzieciom na pewno spodoba się także wizyta w Muzeum Historyczno – Etnograficznym w tym samym mieście albo w ruinach Zamku Krzyżackiego w Człuchowie.

Cisna (woj. podkarpackie).

Położona w Bieszczadach wysokich Cisna przyciąga turystów swym przepięknym położeniem pośród licznych lasów. Miejscowość znajduje się w głębokiej kotlinie nad brzegiem Solinki, a ilość opadów rocznie jest tutaj najwyższa w całym Bieszczadach.

Atrakcje w okolicy: Zdecydowanie największą atrakcją jest możliwość przejechania się Bieszczadzką Kolejką Leśną, przez dzieci nazywaną po prostu: „ciuchcią”.

Sława (woj. lubuskie i wielkopolskie).

Sława to zaledwie 4-tysięczna miejscowość w pobliżu jeziora Sławkiego – niemal z każdej strony otoczonego lasami. W samym miasteczku znajdziemy interesujący, XVIII-wieczny pałac, a gdy znudzą nam i on, i lasy – czeka na nas dużo wodnych atrakcji.

Atrakcje w okolicy: Chwile spokoju i relaksu zarówno dla nas, jak i dla dzieci, znajdziemy przede wszystkim w Przemęckim Parku Krajobrazowym. Jeśli dodatkowo przejedziemy ok. 40-kilometrową trasę, znajdziemy się w Parku Trampolin „Skokoloco”.

Okuninka (woj. lubelskie).

Miejscowość turystyczna znana przede wszystkim z Jeziora Białego, znajdująca się jednak także w pobliżu wielu lasów. To miejsce idealne dla rodzin, które pragną spędzenia radosnych chwil nad wodą, spokoju i odpoczynku.

Atrakcje w okolicy: Pragnienie zbliżenia się do natury zrealizujemy w Poleski Parku Narodowym, z kolei przełamaniem tego typu atrakcji będzie wizyta w Parku Linowym Okuninka.

Biały Bór (woj. zachodniopomorskie).

Bielsko to małe, ale przyciągające turystów miasto. Lasy stanowią tutaj aż blisko 50% terenów gminy. Bogate runo leśne, niesamowite widoki, czyste powietrze i znajdujące się w pobliżu krystalicznie czyste Jezioro Bielsko od lat przyciągają turystów.

Atrakcje w pobliżu: Biały Bór zachęca przede wszystkim do obcowania z naturą – dlatego główną atrakcją turystyczną są tutaj liczne trasy rowerowe i piesze.

Złocieniec (woj. zachodniopomorskie).

Złocieniec to prawdziwa perełka dla rodzin z dziećmi. Okolice miasta zachwycają – znajdziemy tutaj nie tylko ogromne bogactwo lasów, ale też bardzo czyste jezioro Wąsocz. Jedno jest pewne – powrót z tego miejsca do rzeczywistości jest naprawdę trudny.

Atrakcje w okolicy: Park Żubra oraz zamek Drahim – te atrakcje zachwycą nie tylko dzieci, ale i dorosłych.

Wakacje w zalesionych terenach: o czym musisz pamiętać?

Przede wszystkim musisz pamiętać by zaopatrzyć rodzinę w preparaty przeciw owadom takim jak komary i kleszcze. Nie zapomnij o odpowiednim doborze preparatu dopuszczonego do użycia dla niemowląt i małych dzieci. Takie preparaty nie zawierają DEET ani innych repelentów, a naturalne środki aktywne, zazwyczaj na bazie roślin.

W zależności od tego, w jakim wieku są w wasze dzieci, upewnijcie się, czy w wybranej kwaterze zapewnione będą różnego typu udogodnienia: od krzesełek do karmienia i łóżeczka turystycznego, przez kuchenkę w domku/pokoju i krzesełko rowerowe, po animacje czy rozrywki na miejscu dla młodszych dzieci.

Wybierając miejsca z licznymi szlakami rowerowymi czy pieszymi upewnijcie się, że są to miejsca bezpieczne dla amatorów – to bardzo ważny warunek. Zagubienie się w lesie wraz z dziećmi jest jednym ze scenariuszy, których zdecydowanie warto uniknąć.

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Ciąża, poród, żywienie i wychowanie dzieci

lakowanie zębów u dzieci
Nowy
Artykuł

Lakowanie zębów u dzieci - wszystko, co musisz wiedzieć

Rośnie świadomość w zakresie zapobiegania próchnicy u dzieci. Coraz więcej rodziców dba, aby dzieci regularnie myły zęby i co pół roku zabiera je do dentysty. Niestety, mimo tych zabiegów aż co trzeci polski przedszkolak ma dziury w zębach. Występowanie próchnicy u dzieci w wieku szkolnym sięga blisko 90%. Te statystyki uległyby znacznej poprawie, gdyby dzieci miały lakowane ząbki.

Najlepsze kody promocyjne na zakupy artykułów dla dzieci
Nowy
Artykuł

Najlepsze kody promocyjne na zakupy artykułów dla dzieci

Kody promocyjne są dostępne w Internecie na dziesiątkach, setkach stron – można dzięki nim taniej kupować sprzęt RTV i AGD, jedzenie z dowozem, perfumy, książki, ale także mnóstwo produktów dla dzieci – ubrania, zabawki, kosmetyki, pieluszki, akcesoria i wiele innych. Sprawdzamy, które sklepy internetowe mają najlepsze kody promocyjne na zakupy artykułów dziecięcych.

Subskrybuj Kanał strony głównej