Gdzie pojechać na rodzinne wakacje w górach z dziećmi?

Skreślacie góry jako miejsce rodzinnego wypoczynku? Niepotrzebnie – jeśli dobrze przemyślicie wybór okolicy, możecie spędzić miło czas nawet z niemowlęciem przy boku.
Gdzie pojechać na rodzinne wakacje w góry z dziećmi

Wakacje z dziećmi w górach? Czas na przygodę!

Przygotowaliśmy dla was kilka podpowiedzi. 

Tatry - doliny Chochołowska, Kościeliska i Morskie Oko

Wielu rodziców obawia się, że Tatry to góry zdecydowanie za wysokie dla rodzin z  małymi dziećmi. W istocie jednak wszystko zależy od tego, jakie trasy wybierzemy i jak dobrze się przygotujemy. Na początek warto wybrać się na „przegląd” tatrzańskich dolin (np. Dolina Chochołowska, Strążycka albo Kościeliska). To miejsca, które można zwiedzać z wózkiem albo dzieckiem w nosidle, a nawet podoła im trzylatek.

Nieco starsze dzieci (4-6 lat) świetnie poradzą sobie np. podczas zwiedzania Doliny Mroźnej. Jeśli natomiast cała nasza rodzina jest w świetnej kondycji, warto wybrać się do Doliny Pięciu Stawów.

Atrakcje w okolicy: Wyjątkowo dużo atrakcji dla dzieci znajdziemy w Zakopanem. Kolejka naziemna na Gubałówkę zachwyci każdego malca – podobnie jak kolejki krzesełkowe na Harendę i Polanę Szymoszkową. Ponadto, warto odwiedzić też Muzeum Stylu Zakopiańskiego W Willi Koliba albo wystawę zwierząt (teren zespołu dworsko – parkowego w Kuźnicach). Dla chwilowego przełamania tematyki możemy z kolei udać się do Gu Gu Parku (park liniowy) lub Adventure Park Przygody na Gubałówce. Gdy zatęsknimy za wodą, czeka na nas Aquapark w Zakopanem.

Beskid Śląski - wyciągi krzesełkowe, Leśny Park Niespodzianek

Jeśli jednak zdecydowanie skreślacie Tatry, bo wolicie coś łatwiejszego, zdecydowanie warto odwiedzić Beskid Śląski. Znajdziecie tutaj całe mnóstwo łatwo dostępnych i nietrudnych do pokonania szlaków – z dzieckiem w każdym wieku wejdziemy np. na Równicę nad Ustroniem. A z samego Ustronia na pewno przyjemne spędzicie czas, wjeżdżając krzesełkami na Czantorię. Z małym dzieckiem i wózkiem możemy przejść się trasą Wisła Głębce - Kubalonka - Wisła Czarny. Podobnie łagodnym miejscem będzie Brenna.

Atrakcje w okolicy: Całoroczny tor saneczkowy na stoku Dębowca, Teatr Lalek Banialuka w Bielsko – Białej, Studio Filmów Rysunkowych, Chata Kawuloka w Istebnej, Aquapark w Hotelu Gołębiewski i park Linowy Przygoda Park Wisła w Wiśle, Leśny Park Niespodzianek oraz Muzeum Ustrońskie w Ustroniu – to tylko niektóre atrakcje, które zachwycą najmłodszych.

Gorce - rodzinny park rozrywki Rabkoland, uzdrowiska

Gorce polecane są nie tylko z racji samego ukształtowania terenu, ale także z uwagi na zdrowe powietrze – służące zwłaszcza małym alergikom (to tutaj znajduje się uzdrowisko Rabka Zdrój).

Rodzice z małym dzieckiem z pewnością zrelaksują się wędrówką po Gorczańskim Parku Narodowym, znajdą też przyjemność w podróżowaniu niedługimi trasami – jak z Rabki na Piątkową Górę albo z Rabki na Maciejową. Satysfakcjonująca będzie także wyprawa na Rabczańską Leśną Ścieżkę Edukacyjną. Gdy mamy już starsze, „przećwiczone” w górskich wędrówkach dziecko, możemy podjąć się pokonania trasy z Łupusznej na Kiczorę.

Atrakcje w okolicy: Jak i w innych górskich miejscowościach, tak i tutaj znajdziemy całą masę atrakcji dla najmłodszych. Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland, Muzeum Rekordów i Osobliwości, Muzeum Gorczańskie czy teatr Lalek Rabcio – wszystko to znajdziemy w Rabce. Tylko 2 kilometry od tej miejscowości możemy z kolei odwiedzić Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce.

Karkonosze - Karkonoski Park Narodowy

Karkonosze to góry przez wielu polecane jako najbardziej „przyjazne” rodzinom z dziećmi w każdym wieku. Z dzieckiem w wózku możemy zobaczyć Karkonoski Park Narodowy albo pokonać trasę ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Szklarki. Starsze dzieci (od 3 lat) z pewnością podołają trasom takim jak: Karpacz – Świątynia Wang, Sobieszów – Zamek Chojnik czy Szklarska Poręba Górna do Wodospadu Kamieńczyka.

Atrakcje w okolicy: Jest ich całe mnóstwo – w Karkonoszach nie ma możliwości, aby dziecko się nudziło. Mamy tu Park Miniatur w Korach, Westernowe Miasteczko w Ściegnach czy Cyrkland w Miłkowie. Karpacz zaprasza do Parku Linowego Tarzan i Muzeum Zabawek, a w Szklarskiej Porębie znajdziemy Park Dinozaurów i Rodzinny Park Rozrywki Esplanada.

O czym warto pamiętać, udając się z dzieckiem w góry?

Poza sprawdzeniem podstawowych kwestii (udogodnienia dla rodziców i dzieci w wybranym miejscu noclegowym), ważne jest także, by:

  • posiadać dobry przewodnik po górach oraz dobrą mapę
  • zabrać z domu ubrania na każdą pogodę, z możliwością ubierania dziecka i siebie „na cebulkę”
  • zabrać z domu buty odpowiednio do pokonywania górskich szlaków
  • wyposażyć się w plecak, w którym zmieści się jedzenie oraz dodatkowe ubrania

Wakacje w górach mogą być dla nas i dla naszych dzieci źródłem przepięknych wspomnień. Będzie tak tylko pod warunkiem, że dobrze przygotujemy się do tego typu odpoczynku i nie będziemy wymagać od naszych dzieci więcej, niż pozwala na to ich wiek. 

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Gdzie pojechać na rodzinne wakacje w górach z dziećmi? - komentarze

Przeczytaj teraz

dziecko ulewa
Nowy
Artykuł

Sprawdź, co można zrobić, jeżeli Twoje dziecko ulewa po karmieniu

Czasami jest to nazywane „ulewaniem“ lub „regurgitacją“ albo „refluksem“. Takie zdarzenia mogą być dla Ciebie niepokojące i możesz się obawiać się, czy Twój maluch jest zdrowy. Jeżeli ulewanie po karmieniu zdarza się często lub dziecko bardzo źle się czuje, wygląda na cierpiące lub jakakolwiek inna przyczyna wzbudza Twój niepokój, porozmawiaj o tym z lekarzem pediatrą.

Skąd czerpać witaminę C?
Nowy
Artykuł

Skąd czerpać witaminę C?

Kiedy zbliża się jesień i zima, każdy musi zadbać o swoją odporność, jeśli nie chce już po krótkim czasie ulec wirusom powodującym przeziębienie i grypę. Szczególne znaczenie ma to w przypadku dzieci, które są jeszcze mocniej niż dorośli narażone na choroby, z różnych przyczyn.

mamo pracuj w domu
Nowy
Artykuł

10 złotych zasad mamy pracującej w domu

Połączenie pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem to marzenie wielu młodych mam. Oszczędność pieniędzy, grafik, który można dopasować do potrzeb dziecka, a do tego osobista satysfakcja, źródło dochodu i możliwość rozwoju: układ idealny. 

praca w domu wady
Nowy
Artykuł

10 minusów pracy w domu z dzieckiem

Elastyczność godzin pracy i brak konieczności oddawania maluszka do żłobka – to dwa główne powody, dla których łączenie pracy z opieką nad dzieckiem wydaje się być fantastycznym pomysłem. W praktyce taki system ma też wiele innych zalet, ale… są też minusy. Zanim zatem wdrożysz swój plan w życie, poznaj ciemniejszą stronę życia „dwuetatowych” mam.

Subskrybuj Kanał strony głównej