Parki krajobrazowe, które zachwycą dzieci. Dokąd warto pojechać na wycieczkę?

Park krajobrazowy nudny dla dzieci? Nic bardziej mylnego. Jeśli marzysz o odpoczynku wśród flory i fauny, ale obawiasz o wieczne marudzenie pociech, to po prostu wybierz odpowiednie miejsca.
Parki krajobrazowe zachwycą dzieci

Oto 10 parków krajobrazowych, które stanowią dla dzieci atrakcję.

Chęcińsko – Kielecki Park Krajobrazowy.

Park położony jest w województwie świętokrzyskim i dla każdego dziecka (oraz dla dorosłych) stanowi nie lada atrakcję. Najmłodsi zachwycają się przede wszystkim Jaskinią Raj, znajdującą się na terenie parku i będącą jednym z dziesięciu rezerwatów przyrody w tym terenie. Jaskinia dostępna jest dla zwiedzającym, dzieci mają zatem otwarte pole dla najśmielszych wyobrażeń. Po drodze do Jaskini z całą pewnością traficie na któreś z żyjących w parku zwierząt.

Suwalski Park Krajobrazowy.

Możliwością zobaczenia najgłębszego jeziora w Polsce (Hańcza) ucieszy się każde dziecko. Dodatkowo – przy odrobinie szczęścia, maluchy będą mogły podziwiać wyczyny płetwonurków, którzy regularnie przyjeżdżają do Sulwaskiego Parku Krajobrazowego. Fantastyczną atrakcją dla interesujących się przyrodą dzieci będzie możliwość ujrzenia licznych głazów narzutowych – będzie o czym opowiadać w przedszkolu.

Mazurski Park Krajobrazowy.

To jeden z największych parków w Polsce i już przez swoje ogromne rozmiary i urodę jest godny polecenia. Jednak jako, że szukamy atrakcji dla dzieci, warto wspomnieć o przepięknych czaplach mieszkających w parku, dużej ilości jezior, w których można się popluskać oraz bogatej faunie. Tylko w tym miejscu wasza pociecha ma szansę na bliskie spotkanie z sarną, łosiem, bobrem, bocianem czarnym i białym czy lisem.

Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.

Jedna nazwa, dwa parki – oba godne wycieczki z dziećmi. Smykom w różnym wieku na pewno spodoba się zespół parkowo – pałacowy w Ostromecku, przedmiotem zachwytu stanie się jednak przede wszystkim młyn w Grucznie. Dodatkowym, ciekawym punktem wycieczki będzie barokowy kościół w Topolnie. Przemierzając między kolejnymi obiektami, spotkacie wiele gatunków rzadkich zwierząt i roślin – zwłaszcza te pierwsze będą gratką dla najmłodszych.

Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Jeżeli wybieracie się w okolice Trójmiasta, to w planie wycieczki nie możecie pominąć Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Spacery po parku będą łatwe nawet dla rodzin z wózkiem, a flora i fauna zachwycą starsze smyki. Atrakcjami dla całych rodzin będą kompleks 26 kaplic w Kalwarii Wejherowskiej oraz aż 144 pomniki przyrody.

Sobiborski Park Krajobrazowy na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim.

Poszukiwania rzadkiego żółwia błotnego – pod takim hasłem możecie urządzić wycieczkę do Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. Dla dzieci będzie to niezwykła frajda – zwłaszcza, że po drodze spotkają wiele innych zwierząt. Obraz bobrów, orlików, łosi i prawdziwych wilków będzie dla każdego kilkulatka niezwykłym wspomnieniem. Przede wszystkim jednak ten niezwykły park urzeka czystością i pięknem – to z kolei pozwala na zaszczepienie w dziecku miłości do natury.

Łagowski Park Krajobrazowy.

Czyli perełka Ziemi Lubuskiej. To miejsce szczególnie polecamy rodzinom z dziećmi z uwagi na niebywałą atrakcję – możliwość wejścia do rezerwatów przyrody Nietoperek i podglądnięcie śpiących w jaskiniach nietoperzy. Zwierzęta te, niespotykane przez dzieci na co dzień, pozostawiają ślad w ich pamięci. Po emocjonującej wizycie w jaskiniach możecie z kolei zabrać dzieci do niedalekiej wioski Łagów Lubuski, gdzie znajdziecie mnóstwo wartych obejrzenia zabytków. Warto zainteresować dziecko odrobiną historii.

Puszcza Romincka - Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej to przede wszystkim bogactwo wody. Strumienie, rzeczki, potoki i oczka wodne – w wielu z nich dzieci będą mogły się swobodnie pobawić. Przy odrobinie szczęścia będziecie mogli pokazać maluchom rysia, kunę, wydmaka, piżmaka albo borsuka. A wszystko w przepięknej scenerii leśnych ścieżek pieszych i rowerowych.

Żywiecki Park Krajobrazowy.

Atrakcją, która przyciąga do tego parku rodziny z dziećmi jest przede wszystkim zachwycający Wodospad w Sopotni Wielkiej, o wysokości aż 10 metrów. To jednak nie wszystko – gdy maluchy nacieszą oczy widokiem wodospadu, możecie zabrać je do Jaskini Wickowa o długości 100 metrów. W czasie między tymi atrakcjami rodziców ucieszy przepiękny klimat parku, dzieci z kolei zachwycą się spotkanymi po drodze zwierzętami.

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej.

Na sam koniec polecamy park, w którym dzieci nie tylko zobaczą piękno, ale i będą się świetnie bawić. W Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej rodziny mają szansę podziwiać aż 150 gatunków ptaków oraz mnóstwo małych ssaków. Dzieci na pewno zachwycą się także stadem żubrów. Zabawy dostarczy natomiast przejażdżka bryczką czy jazda crossowa. Jeśli odwiedzicie park zimą, macie z kolei szansę załapać się… na kulig. 

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Parki krajobrazowe, które zachwycą dzieci. Dokąd warto pojechać na wycieczkę? - komentarze

Przeczytaj teraz

dziecko ulewa
Nowy
Artykuł

Sprawdź, co można zrobić, jeżeli Twoje dziecko ulewa po karmieniu

Czasami jest to nazywane „ulewaniem“ lub „regurgitacją“ albo „refluksem“. Takie zdarzenia mogą być dla Ciebie niepokojące i możesz się obawiać się, czy Twój maluch jest zdrowy. Jeżeli ulewanie po karmieniu zdarza się często lub dziecko bardzo źle się czuje, wygląda na cierpiące lub jakakolwiek inna przyczyna wzbudza Twój niepokój, porozmawiaj o tym z lekarzem pediatrą.

Skąd czerpać witaminę C?
Nowy
Artykuł

Skąd czerpać witaminę C?

Kiedy zbliża się jesień i zima, każdy musi zadbać o swoją odporność, jeśli nie chce już po krótkim czasie ulec wirusom powodującym przeziębienie i grypę. Szczególne znaczenie ma to w przypadku dzieci, które są jeszcze mocniej niż dorośli narażone na choroby, z różnych przyczyn.

mamo pracuj w domu
Nowy
Artykuł

10 złotych zasad mamy pracującej w domu

Połączenie pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem to marzenie wielu młodych mam. Oszczędność pieniędzy, grafik, który można dopasować do potrzeb dziecka, a do tego osobista satysfakcja, źródło dochodu i możliwość rozwoju: układ idealny. 

praca w domu wady
Nowy
Artykuł

10 minusów pracy w domu z dzieckiem

Elastyczność godzin pracy i brak konieczności oddawania maluszka do żłobka – to dwa główne powody, dla których łączenie pracy z opieką nad dzieckiem wydaje się być fantastycznym pomysłem. W praktyce taki system ma też wiele innych zalet, ale… są też minusy. Zanim zatem wdrożysz swój plan w życie, poznaj ciemniejszą stronę życia „dwuetatowych” mam.

Subskrybuj Kanał strony głównej