Parki krajobrazowe, które zachwycą dzieci. Dokąd warto pojechać na wycieczkę?

Park krajobrazowy nudny dla dzieci? Nic bardziej mylnego. Jeśli marzysz o odpoczynku wśród flory i fauny, ale obawiasz o wieczne marudzenie pociech, to po prostu wybierz odpowiednie miejsca.
Parki krajobrazowe zachwycą dzieci

Oto 10 parków krajobrazowych, które stanowią dla dzieci atrakcję.

Chęcińsko – Kielecki Park Krajobrazowy.

Park położony jest w województwie świętokrzyskim i dla każdego dziecka (oraz dla dorosłych) stanowi nie lada atrakcję. Najmłodsi zachwycają się przede wszystkim Jaskinią Raj, znajdującą się na terenie parku i będącą jednym z dziesięciu rezerwatów przyrody w tym terenie. Jaskinia dostępna jest dla zwiedzającym, dzieci mają zatem otwarte pole dla najśmielszych wyobrażeń. Po drodze do Jaskini z całą pewnością traficie na któreś z żyjących w parku zwierząt.

Suwalski Park Krajobrazowy.

Możliwością zobaczenia najgłębszego jeziora w Polsce (Hańcza) ucieszy się każde dziecko. Dodatkowo – przy odrobinie szczęścia, maluchy będą mogły podziwiać wyczyny płetwonurków, którzy regularnie przyjeżdżają do Sulwaskiego Parku Krajobrazowego. Fantastyczną atrakcją dla interesujących się przyrodą dzieci będzie możliwość ujrzenia licznych głazów narzutowych – będzie o czym opowiadać w przedszkolu.

Mazurski Park Krajobrazowy.

To jeden z największych parków w Polsce i już przez swoje ogromne rozmiary i urodę jest godny polecenia. Jednak jako, że szukamy atrakcji dla dzieci, warto wspomnieć o przepięknych czaplach mieszkających w parku, dużej ilości jezior, w których można się popluskać oraz bogatej faunie. Tylko w tym miejscu wasza pociecha ma szansę na bliskie spotkanie z sarną, łosiem, bobrem, bocianem czarnym i białym czy lisem.

Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.

Jedna nazwa, dwa parki – oba godne wycieczki z dziećmi. Smykom w różnym wieku na pewno spodoba się zespół parkowo – pałacowy w Ostromecku, przedmiotem zachwytu stanie się jednak przede wszystkim młyn w Grucznie. Dodatkowym, ciekawym punktem wycieczki będzie barokowy kościół w Topolnie. Przemierzając między kolejnymi obiektami, spotkacie wiele gatunków rzadkich zwierząt i roślin – zwłaszcza te pierwsze będą gratką dla najmłodszych.

Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Jeżeli wybieracie się w okolice Trójmiasta, to w planie wycieczki nie możecie pominąć Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Spacery po parku będą łatwe nawet dla rodzin z wózkiem, a flora i fauna zachwycą starsze smyki. Atrakcjami dla całych rodzin będą kompleks 26 kaplic w Kalwarii Wejherowskiej oraz aż 144 pomniki przyrody.

Sobiborski Park Krajobrazowy na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim.

Poszukiwania rzadkiego żółwia błotnego – pod takim hasłem możecie urządzić wycieczkę do Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. Dla dzieci będzie to niezwykła frajda – zwłaszcza, że po drodze spotkają wiele innych zwierząt. Obraz bobrów, orlików, łosi i prawdziwych wilków będzie dla każdego kilkulatka niezwykłym wspomnieniem. Przede wszystkim jednak ten niezwykły park urzeka czystością i pięknem – to z kolei pozwala na zaszczepienie w dziecku miłości do natury.

Łagowski Park Krajobrazowy.

Czyli perełka Ziemi Lubuskiej. To miejsce szczególnie polecamy rodzinom z dziećmi z uwagi na niebywałą atrakcję – możliwość wejścia do rezerwatów przyrody Nietoperek i podglądnięcie śpiących w jaskiniach nietoperzy. Zwierzęta te, niespotykane przez dzieci na co dzień, pozostawiają ślad w ich pamięci. Po emocjonującej wizycie w jaskiniach możecie z kolei zabrać dzieci do niedalekiej wioski Łagów Lubuski, gdzie znajdziecie mnóstwo wartych obejrzenia zabytków. Warto zainteresować dziecko odrobiną historii.

Puszcza Romincka - Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej to przede wszystkim bogactwo wody. Strumienie, rzeczki, potoki i oczka wodne – w wielu z nich dzieci będą mogły się swobodnie pobawić. Przy odrobinie szczęścia będziecie mogli pokazać maluchom rysia, kunę, wydmaka, piżmaka albo borsuka. A wszystko w przepięknej scenerii leśnych ścieżek pieszych i rowerowych.

Żywiecki Park Krajobrazowy.

Atrakcją, która przyciąga do tego parku rodziny z dziećmi jest przede wszystkim zachwycający Wodospad w Sopotni Wielkiej, o wysokości aż 10 metrów. To jednak nie wszystko – gdy maluchy nacieszą oczy widokiem wodospadu, możecie zabrać je do Jaskini Wickowa o długości 100 metrów. W czasie między tymi atrakcjami rodziców ucieszy przepiękny klimat parku, dzieci z kolei zachwycą się spotkanymi po drodze zwierzętami.

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej.

Na sam koniec polecamy park, w którym dzieci nie tylko zobaczą piękno, ale i będą się świetnie bawić. W Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej rodziny mają szansę podziwiać aż 150 gatunków ptaków oraz mnóstwo małych ssaków. Dzieci na pewno zachwycą się także stadem żubrów. Zabawy dostarczy natomiast przejażdżka bryczką czy jazda crossowa. Jeśli odwiedzicie park zimą, macie z kolei szansę załapać się… na kulig. 

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Parki krajobrazowe, które zachwycą dzieci. Dokąd warto pojechać na wycieczkę? - komentarze

Przeczytaj teraz

tętno płodu badanie
Nowy
Artykuł

Tętno płodu - kiedy i jak się je bada, o czym mogą świadczyć nieprawidłowości?

Do jednych z najczęściej wykonywanych w ciąży badań należy kontrolowanie tętna płodu. Często jednak nie do końca wiemy, jakie wyniki są dobre i o czym mogą świadczyć ewentualne nieprawidłowości. Wyjaśniamy te kwestie i podpowiadamy, czy warto zakupić detektor tętna płodu – urządzenie służące do kontrolowania akcji serca dziecka w zaciszu domowym.

bajki na you tube
Nowy
Artykuł

Dziecko na YouTube – zwróć uwagę na to co ogląda Twoje dziecko, uważaj na brutalne parodie bajek

Twoje dziecko prosi o włączenie bajki. Wchodzisz zatem na You Tube, klikasz np. „Świnka Peppa”, włączasz pierwszy lepszy filmik i zostawiasz malca sam na sam. Wybrałaś sprawdzoną i bezpieczną animację, więc nie musisz się martwić, prawda? Otóż nieprawda. Może się okazać, że twoje dziecko przez kolejne kilkanaście minut będzie oglądało… krwawą jatkę.

Militarne zabawki dla dzieci - kupować?
Nowy
Artykuł

Militarne zabawki dla dzieci - kupować?

W życiu każdego rodzica małego chłopca (a często i dziewczynki) przychodzi moment, w którym pada: „Ja chcę miecz/pistolet”. Rodzice, świadomi zagrożeń wynikających z np. zbyt agresywnych gier komputerowych, często zastanawiają się, czy podobnie jest z zabawą „na żywo”. Krótko mówiąc – czy kupienie takiej zabawki dziecku jest dobrym pomysłem? Czy nie pobudzi to agresji, czy dziecko będzie w stanie zrozumieć, że walka wcale nie jest dobrym rozwiązaniem?

poród w domu
Nowy
Artykuł

Crowd - birthing, czyli poród w gronie najbliższych

Jeszcze nie tak dawno temu poród z partnerem był w Polsce nie do pomyślenia. Dzisiaj jest to norma. Być może zatem wkrótce i kolejna - póki co, szokująca moda, stanie się standardem na porodówkach. O crowd birthing, czyli porodzie w szerszym gronie bliskich, robi się coraz głośniej.

napletek stulejka małego chłopca
Nowy
Artykuł

Napletek małego chłopca - jak wygląda stulejka u dziecka?

Brak wiedzy, liczne mity oraz kulturowe naleciałości – wszystko to sprawia, że kwestie związane z napletkiem u małego dziecka wciąż budzą mnóstwo dyskusji i sporów. Wiele mam chłopców ma prawo poczuć się zagubionymi – bo jak to właściwie z tym napletkiem jest? Czy należy ściągać go u roczniaka? I kiedy tak naprawdę możemy mówić o problemie kryjącym się pod nazwą: stulejka?

pozytywne myślenie
Nowy
Artykuł

Pozytywne myślenie - jak nauczyć dziecko pozytywnego nastawienia do życia?

Wyobraź sobie swoje dziecko w przyszłości. Czy widzisz je jako przygnębionego pesymistę widzącego w otoczeniu samo zło, czy może jako człowieka wierzącego we własne siły, cieszącego się życiem i pozytywnie nastawionego do świata? Oczywiście, że to drugie. Po przeczytaniu poniższego tekstu będzie ci łatwiej rozpocząć pracę nad tym, aby taka właśnie stała się twoja pociecha. 

jak nie krzyczeć na dziecko
Nowy
Artykuł

Jak nie krzyczeć na dziecko? 6 ważnych zasad dla rodziców

Każdej mamie zdarza się tracić panowanie nad sobą. Gdy dzieci zachowują się tak, jakby testowały twoją cierpliwość. Nie słuchają. Krzyczą, piszczą, przeszkadzają. Robią wszystko, abyś w końcu wybuchła i oczywiście doczekują się tego momentu. I zapewne, jak każda z nas, masz później wyrzuty sumienia – bo czy naprawdę nie można inaczej? Czy jest możliwe wychowywanie dziecka bez krzyku?

Subskrybuj Kanał strony głównej