Planetarium dla dzieci w Polsce - TOP 6 najciekawszych miejsc

Obce planety, gwiazdy, słońce, kosmos – to słowa „klucze”, które natychmiast budzą zainteresowanie w oczach naszych pociech. Warto to zainteresowanie wykorzystać i sprawić dziecku niespodziankę.
Planetarium dla dzieci w Polsce

W wakacje zabierz dziecko na pasjonującą wycieczkę do planetarium - przedstawiamy najciekawsze miejsca.

Dlaczego warto pójść do planetarium z dzieckiem?

Zanim przejdziemy do sedna, zastanówmy się, dlaczego właściwie warto udać się z dzieckiem do planetarium. Powodów jest kilka, a wszystkie są ważne:

  • W planetarium dzieci poznają odpowiedzi na wiele pytań – pytań, które zawstydzają rodziców. Nie pamiętamy albo zwyczajnie nie wiemy zbyt wiele o kosmosie, prawda?
  • Wizyta w planetarium zatyka dech w piersiach. Dzisiejsze pokazy to wspaniałe filmy. Używa się przy nich technik 3D i skomplikowanych urządzeń multimedialnych. To nie tylko „zobaczenie gwiazd”. To fascynująca przygoda, podczas której dziecko może np. „stąpać po Księżycu”. Wspomnienie na lata.
  • Wycieczka do planetarium zachęci dziecko do dalszego poznawania świata. Nie rozbudzicie jego ciekawości i pasji do nauki sadzając go przed telewizorem. Dla zrozumienia, że świat i Wszechświat są pasjonujące i warte wysiłku, potrzeba czegoś więcej – jak właśnie wizyt w takich miejscach.
  • W wielu planetariach organizowane są specjalne, czasowe wystawy albo warsztaty dla dzieci. To szansa na wspaniałą zabawę, tak różną od porzucania się piłeczkami w sali zabaw.

W końcu – taki mały wypad to kolejne, ważne wspomnienie w historii waszej rodziny. Szansa na spędzenia razem cudownego dnia, wypełnionego śmiechem zachwyconego dziecka. Przy okazji atrakcja jest interesująca także dla was, rodziców.

Planetaria, do których warto się wybrać z dzieckiem

Planetarium Niebo Kopernika (Centrum Nauki Kopernik) – Warszawa.

To jedno z najnowocześniej i jednocześnie zachwycających planetariów w Polsce. Na miejscu znajdziecie aż 137 foteli dla odwiedzających, fantastyczny dźwięk, projektor i rzutniki cyfrowe (dające dwadzieścia milionów punktów świetlnych) i wielką kopułę. To jednak nie wszystko. Na dzieci czeka szereg atrakcji w postaci pokazów na żywo czy pokazów laserowych. Nie sposób oddać tego opisem – to po prostu trzeba zobaczyć.
Adres: ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa

Planetarium Toruń, Centrum Popularyzacji Kosmosu – Toruń.

Tutaj wasza pociecha ma szansę dowiedzieć się wszystkiego na temat budowy Wszechświata, układu planet, kilkulatki poznają także tajemnice planet. Na 15-metrowej kopule możecie zobaczyć wszystko co, co w określonych warunkach widzimy na Ziemi – zaćmienia, układ gwiazdozbiorów czy układ planet na tle zodiaku. Oczywiście jest tutaj system „fulldome” – nad 189 fotelami znajduje się kopuła, która cała wypełniona jest obrazem. O wszystkim, co zobaczycie, opowie wam narrator – zaspokajając ciekawość nawet najbardziej ciekawych dzieci.
Adres: ul. Franciszkańska 15-21, Toruń.

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

Oprócz zapierających oddech pokazu (tutaj również istnieje możliwość zobaczenia projekcji w technice „fulldome”), dzieci mogą zobaczyć kopię Sputnika 1 – pierwszego sztucznego satelitę Ziemi, który udał się w kosmos. Dodatkową atrakcją jest ambulatorium astronomiczne. Zanim udacie się do planetarium, sprawdźcie, co nowego proponuje w swojej ofercie – zmienia się ona bowiem dość regularnie.
Adres: ul. Marszałka J. Piłsudskiego 38, Olsztyn.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Łodzi.

Chociaż planetarium w Łodzi nie cieszy się takimi rozmiarami, jak poprzednie (kopuła ma 6 metrów średnicy, sala pomieści maksymalnie 32 osoby), to i tak jak najbardziej warto je odwiedzić. Dzieci, oprócz poznania tajemnic kosmosu, ucieszą się zabawą ramieniem robota – symulującym ruch ręki człowieka.
Adres: ul. Pomorska 16A, Łódź.

Planetarium Międzyzdroje.

Polecamy gorąco – to jedno z najbardziej nowoczesnych planetariów w Polsce. W repertuarze znajdziemy takie pokazy jak Cuda Wszechświata, Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej czy Lodowe Krainy albo Microkosmos. Grafika 3D zachwyci nie tylko dzieci, ale i was, rodziców. Wisienką na torcie jest przepiękny dźwięk. Wizytę w tym miejscu każde dziecko wspomina przez wiele dni.
Adres: ul. Bohaterów Warszawy 19, Międzyzdroje.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

Największa kopuła (aż 23 metry) jest wystarczającą zachętą, aby właśnie w tym miejscu zobaczyć gwiazdy. Planetarium może jednorazowo gościć aż 400 odwiedzających – czekają na nich pokazy, wystawy, dzieci mogą skorzystać z wielkiej lunety i małych teleskopów. Warto zauważyć, że w planetarium odbywają się specjalne seanse dla dzieci – np. „Podróż Małego Księcia” albo „Kometa nad Szwajcarską Doliną”. Znajdziecie tutaj tyle atrakcji, ze pozostaje jedynie wybrać odpowiedni termin.
Adres: Al. Planetarium 4, Chorzów.

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Ciąża, poród, żywienie, wychowanie i rozwój dziecka

mięso indyka dla dziecka
Nowy
Artykuł

Smaczne dania dla najmłodszych z indykiem w roli głównej

Dzieci bardzo często odmawiają posiłku, jeśli znajdą w nim coś, za czym nie przepadają. Warto więc podawać im takie produkty, które są jednocześnie smaczne i wartościowe. Dobrym pomysłem przy komponowaniu dziecięcego menu jest wykorzystanie mięsa z indyka, które charakteryzuje się nie tylko delikatnym smakiem wpisującym się w gust najmłodszych, lecz także zawiera witaminy i minerały.

bajki dla dzieci

Polecane książki dla małych dzieci

Rodzice zazwyczaj wiedzą doskonale, że czytanie dzieciom jest bardzo korzystne dla ich rozwoju. Czytać można już rocznym czy dwuletnim szkrabom. Jakie korzyści odniesie z tego zarówno maluszek, jak i ty – rodzic? I które książki dla małych dzieci są szczególnie godne polecenia?

Subskrybuj Kanał strony głównej