Z dzieckiem do ogrodu botanicznego? Dowiedz się dlaczego warto i gdzie się udać

Wielu z nas automatycznie skreśla ogród botaniczny jako ewentualną atrakcję dla dzieci. Niesłusznie – tracimy tym samym wiele pięknych chwil i szansę na pokazanie pociechom urzekających zjawisk ze świata roślin.
Ogród botaniczny z dzieckiem

Podajemy wam 5 konkretnych powodów, dla których warto zabrać pociechę do takiego właśnie ogrodu oraz namiary na najciekawsze z nich.

Warto wybrać się z dzieckiem do ogrdu botanicznego, ponieważ…

…to podróż po całym świecie.

Wizyta w ogrodzie botanicznym to możliwość pokazania dziecku odrobiny dalekiego świata. Nie pojedziecie do Azji, ale twoja pociecha na pewno z ciekawością przyjrzy się azjatyckim roślinom. Tropikalne kwiaty? Kilka metrów i możesz pokazać smykowi, co rośnie miliony kilometrów od waszego domu.

…można przełamać stereotyp myślenia o dzieciach.

Jeśli na samą myśl o ogrodzie botanicznym masz ochotę powiedzieć: „Eeee, Zuzia będzie się tam nudzić, to przecież same rośliny”, to najwyraźniej wpadłaś/-łeś w pułapkę stereotypowego myślenia. Dzieci interesują się różnymi aspektami świata, w zależności od tego, w jaki sposób je pokażemy. I zapewniamy, że twoja pociecha naprawdę może być zachwycona gigantycznymi liśćmi, krzewami przyciętymi na wzór postaci albo alejką pięknie zadaszoną liściastymi gałęziami drzew.

…w ten sposób uczysz dziecko wrażliwości na piękno.

Często zdarza nam się narzekać, coś w stylu: „wy to tylko te komputery i komórki, a świat jest taki piękny” – ale tak poważne, czy robimy cokolwiek, aby pomóc dziecku tę urodę świata dojrzeć? Na pewno będzie łatwiej w ogrodzie botanicznym. To właśnie tutaj nasza pociecha ma szansę zobaczyć, że natura może być piękna. A potem wychwytywać takie chwile w codzienności.

…to dzień na świeżym powietrzu.

Jasne, że dzień w sali zabaw także będzie niebywałą atrakcją – dobrze jednak wiemy, że naszym dzieciom często brakuje dni pełnych słońca i świeżego powietrza. Wizyta w ogrodzie botanicznym to gwarancja takiego właśnie dnia.

…można usłyszeć: „woooooow, mamo! Widziałaś?!”

W ogrodzie botanicznym usłyszysz to niejeden raz. Za każdym razem będzie równie rozczulające!

Ogrody botaniczne, które warto odwiedzić z dzieckiem

Ogrody BUW-u.

Ogrody na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie otwarte są od piętnastu lat. Niemal od razu zyskały miano najpiękniejszych w Polsce. Rozmiar ogrodów robi imponujące wrażenie nie tylko na najmłodszych – mówimy o ponad jednym hektarze pełnym najpiękniejszych roślin. Ogrody składają się z dwóch części, dodatkowo ciekawi mogą podejrzeć bibliotekę przez specjalne okienka. Rodzicom z kolei dodatkowo spodoba się widok na panoramę Warszawy. Jednym słowem – polecamy!
Adres: ul. Dobra 56/66.

Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu.

To ogród istniejący już od 79 lat. Zajmuje gigantyczną powierzchnię 6,5 hektara. Ogród zachwyca swoim pięknem, ponieważ odwzorcowany jest na styl angielski i francuski. Odwiedzające go rodziny mogą zobaczyć aż 2,5 tysiąca róż w kilkudziesięciu odmianach oraz ponad 5 tysięcy innych roślin. Na zakończenie tej cudownej przeprawy warto wybrać się na znajdujący się na terenie Ogrodu plac zabaw.
Adres: ul. J.Piłsudskiego 60.

Ogród Botaniczny - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.

Nazywany „magicznym miejscem Warszawy” ogród polecany jest turystom szczególnie w maju – właśnie wtedy najbardziej zachwyca różnorodnością kwitnących roślin. Mamy tutaj przeróżne kolekcje – nie tylko pięknych róż, ale także roślin warzywnych czy cebulowych. Dzieci najbardziej zachwycą rośliny egzotyczne.
Adres: ul. Prawdziwka 2

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Nawet w centrum miasta można znaleźć kwintesencję natury – w Warszawie będzie nią Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Znajdziemy tutaj Dział Systematyki Roślin, kolekcję drzew i krzewów, urzekających pnączy czy piękną „różankę”. Tropikalne, zachwycające dzieci rośliny zobaczymy z kolei w szklarniach.
Adres: aleje Ujazdowskie 4

Ogród Botaniczny w Brynku.

To urzekający ogród botaniczny znajdujący się w olbrzymim parku pałacowym. W kwietniu i maju jest to wyjątkowo często odwiedzane miejsce, mieniące się wszystkimi kolorami.
Adres: Brynek Park 4.

Ogród Botaniczny we Wrocławiu.

Dużą atrakcją dla najmłodszych będzie tutaj przekrój geologiczny przez złoże węgla kamiennego, wzbogacony odciskami roślin. Sam ogród robi imponujące wrażenie – 400 odmian róż, 11, 5 tysiąca odmian gatunków wszystkich dostępnych roślin. Warto odwiedzić ogród w trakcie corocznego Dolnośląskiego Festiwalu Dyni.
Adres: ul. Sienkiewicza 23.

Ogród Japoński we Wrocławiu.

Na sam koniec szczególnie polecamy Ogród japoński we Wrocławiu. Na tle pozostałych bardzo się wyróżnia, a wszystko z uwagi na doskonałe odwzorcowanie japońskiej sztuki ogrodnictwa. To miejsce absolutnie godne polecenia, wyjątkowe i pozwalające najmłodszym przenieść się wprost do Japonii – stanowi więc doskonałe pole do rozwoju dziecięcej wyobraźni.
Adres: ul. Mickiewicza.

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Z dzieckiem do ogrodu botanicznego? Dowiedz się dlaczego warto i gdzie się udać - komentarze

Ciąża, poród, żywienie i wychowanie dzieci

O czym należy pamiętać kupując dziecku hulajnogę?
Nowy
Artykuł

O czym należy pamiętać kupując dziecku hulajnogę?

Hulajnogi dla dzieci są świetnym pomysłem, jeśli chcesz, aby Twoje dziecko aktywnie spędzało czas. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że sprzęt ten kategoryzuje się do sportowego, więc nie jest jedynie zabawką. Stąd selekcja odpowiedniego modelu będzie istotna dla zapewnienia Twojemu dziecku poczucia bezpieczeństwa. Nie jest to jednak jedyny aspekt związany z zakupem hulajnogi.

czy mogę wyjść z domu gdy niemowlę śpi
Nowy
Artykuł

Czy mogę wyjść z domu kiedy niemowlę śpi?

Po kawę, bułkę tartą, mleko albo ziemniaki. Tylko do sklepu obok, tylko na dosłownie 5 minut. Pozostawienie w domu śpiącego niemowlęcia i udanie się na błyskawiczne zakupy nie jest wcale tak rzadką praktyką. Jeśli i ty tak robisz, to istnieje szansa, że po lekturze naszego artykułu już więcej tego nie powtórzysz.

poród lotosowy
Nowy
Artykuł

Poród lotosowy to obrzydliwy rytuał, czy powrót do natury?

Pierwszy poród lotosowy został przeprowadzony w roku 1974 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu jego popularność rośnie, a dzieci przychodzące na świat dzięki tej technice mają być spokojniejsze oraz – w życiu dorosłym, łagodniejsze. Zapowiada się ciekawie, dlaczego zatem specjaliści nie godzą się na poród lotosowy?

metoda zielonego ołówka
Nowy
Artykuł

Czy wiesz, że metoda zielonego ołówka, może ci pomóc w wychowywaniu dziecka?

Czy pamiętasz swoje szkolne prace i testy, które po sprawdzeniu przez nauczyciela biły po oczach złowrogą czerwienią? Jeśli tak, to zapewne pamiętasz też negatywne uczucia, jakie wtedy ci towarzyszyły – uczucia niemające nic wspólnego z pozytywną motywacją do dalszej pracy. Dzisiejsi pedagodzy postanowili temu zaradzić i stworzyli metodę „zielonego ołówka”. Na czym polega i w jaki sposób można ją wprowadzić do codziennego wychowania?

 10 zasad dla ochrony dziecka przed smogiem
Nowy
Artykuł

10 zasad dla ochrony dziecka przed smogiem

Dzięki medialnym doniesieniom niemal wszyscy zdajemy sobie już sprawę z ogromnego poziomu zanieczyszczenia powietrza w Polsce, czego efektem jest wszechobecny smog… i martwimy się o najmłodszych. Dlaczego to właśnie dla nich smog jest tak niebezpieczny i co możemy zrobić, by chronić swoich bliskich?

poród w hipnozie
Nowy
Artykuł

Poród w hipnozie, to remedium na strach przed porodem?

O hipnoporodzie zaczęto mówić, gdy „przyznały się” do niego sławy wielkiego formatu – takie jak Jessica Alba albo Gisele Bundchen. Poród w stanie hipnozy nie jest jednak współczesnym wymysłem – pierwsze doniesienia na ten temat pochodzą jeszcze z poprzedniego wieku. I na pewno nie jest to technika porodu, z której mogą skorzystać tylko hollywoodzkie gwiazdy.

Subskrybuj Kanał strony głównej