Zabierz dziecko do zamku - Najpiękniejsze i najciekawsze zamki w Polsce

Zamki, rycerze i księżniczki – to tematyka pojawiająca się w wielu bajkach dla najmłodszych. Korzystając z wakacyjnych dni, warto przenieść się w ten bajkowy świat i odwiedzić któryś z pięknych, polskich zamków.
Zamki w Polsce

Najpiękniejsze i najciekawsze zamki w Polsce – z uwzględnieniem potrzeb dzieci

Zamek w Gniewie.

Był już twierdzą Zakonu Krzyżackiego, siedzibą starostów i więzieniem. Dzisiaj ten sporych rozmiarów zamek pełni funkcję siedziby różnych fundacji oraz czterogwiazdkowego hotelu. Wybierając się tutaj z dziećmi, możecie liczyć na specjalne spektakle historyczne oraz pokazy rycerskie, maluchy mogą także obejrzeć widowisko multimedialne „Wakacje z Duchami” oraz zobaczyć historyczny park rozrywki. Zanim pojedziecie, podpytajcie o terminy wspomnianych atrakcji.

Zamek Królewski na Wawelu.

To jedna z największych atrakcji turystycznych Krakowa, wpisana na listę UNESCO. Zamek pełni rolę muzeum. Wraz z dzieckiem możecie tutaj zobaczyć wiele militariów, rzeźb czy obrazów. Ciekawostką są cykle edukacyjne dla dzieci – warto odwiedzić to miejsce właśnie wtedy, kiedy są organizowane.

Zamek Książ – okolice Wałbrzycha.

To wyjątkowe miejsce, szczególnie polecane rodzinom z dziećmi. Przede wszystkim, zamek otoczony jest przepięknym parkiem krajobrazowym – przed lub po zwiedzaniu zamku możemy zatem udać się na przyjemny spacer. Po drugie – w zamku jest palmiarmia – to miła odmiana w zwiedzaniu. Po trzecie – w ofercie edukacyjnej zamku jest między innymi zwiedzanie nocą połączone ze… straszeniem. Jest to co prawda oferta dla dorosłych, ale na własną odpowiedzialność można zabrać odważniejsze i starsze dzieci.

Zamek w Malborku.

Jeden z największych i najpiękniejszych zamków w Europie, co roku przyciąga turystów z całego świata.
Na zwiedzaniu zamku w Malborku najlepiej jest wybrać się podczas Festiwalu Kultury Średniowiecznej „Oblężenie Malborka”. Tylko w te dni będziecie mogli zobaczyć pokazy konne, kaskaderskie i rycerskie pojedynki, wieczorami z kolei odbywają się tutaj inscenizacje bitwy z 1410 roku. Innymi słowy – zamek zmienia się w te dni w prawdziwe, średniowieczne miasteczko. To prawdziwa gratka dla całych rodzin – nie możecie tego przegapić.

Królewski Zamek Boblice.

Zbudowany w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego Zamek jest jednym z bardziej atrakcyjnych w Polsce. Oprócz zwykłego zwiedzania, które może nieco znużyć najmłodszych, możecie tu zobaczyć rozbudzające rycerskie potyczki – każdy może wziąć w nich udział. Dodatkowo w okolicy znajduje się urzekająca stadnina, do której warto zajrzeć.

Zamek Pieskowa Skała.

Zamek w Pieskowej Skale był wielokrotnie rekonstruowany – i właśnie z uwagi na aktualny, świetny stan warto go odwiedzić. Tutaj dzieci mają możliwość zobaczenia nie tyle pozostałości, co prawdziwych, pięknie wykończonych skał. Atrakcją jest także rzeźba terenu – zamek stoi bowiem na wysuniętej skale, a otaczają go przepaście.

Zamek Olsztyn k. Częstochowy.

Rodzinne zwiedzanie zamku koło Częstochowy możecie rozpocząć od opowieści o legendarnych, podziemnych tunelach łączących jego ruiny z jasnogórskim klasztorem. Dodatkowo, jeśli wybierzecie się na wycieczkę w odpowiedni dni, będziecie mogli pokazać dziecku paradę rycerzy, pokazy konne, turnieje łucznicze i szermiercze czy inscenizację bitwy o zamek.

Zamek Moszna (opolskie).

Zamek ten słynie ze swojej wielkości – ma aż 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek. Jako, że w zamku jest także hotel, z całą rodziną możecie wynająć pokój i spędzić noc w prawdziwym zamku – nie ma większej frajdy dla kilkulatka. Ponadto, jest tu też Hrabiolandia – sala zabaw dla dzieci, możecie także zobaczyć zamkowe strychy albo przeżyć Wieczór Strachów (ta atrakcja przeznaczona jest jednak tylko dla pełnoletnich).

Zamek Czocha, Sucha, Leśna.

Miejsce to zasługuje na szczególne wyróżnienie – zostało bowiem docenione przez National Geographic Traveler jako jeden z „7 nowych cudów Polski”. Zamek ma osobliwy wygląd i mieści w sobie hotel. To zatem kolejne miejsce, w którym możecie spędzić ciekawą noc.

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Zabierz dziecko do zamku - Najpiękniejsze i najciekawsze zamki w Polsce - komentarze

Przeczytaj teraz

Jak dużo płynów powinnaś pić w ciąży?
Nowy
Artykuł

Jak dużo płynów powinnaś pić w ciąży?

Nie od dziś wiadomo, że ludzki organizm w niemal 70 procentach składa się z wody. Mowa tu o organizmie dorosłego człowieka, bo w przypadku niemowlaka jest to ponad 85 procent! W związku z tym nie da się ukryć, że woda jest źródłem wszelkiego życia i stanowi niezwykle ważny składnik, w który organizm należy zaopatrywać na bieżąco. Ile wody musisz pić w czasie ciąży? Od czego ilość ta jest uzależniona? Sprawdź!

Karmienie mieszane. Praktyczny poradnik dla mam
Nowy
Artykuł

Karmienie mieszane. Praktyczny poradnik dla mam

Mleko matki uznaje się za najlepszy i najbardziej dostosowany do potrzeb noworodka i niemowlęcia pokarm. Zawiera ono wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach i ilościach. Dlatego skład mleka kobiecego próbują naśladować sztuczne mieszanki zastępujące to mleko. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia wyłączne karmienie piersią powinno trwać przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Po tym czasie rodzice często decydują się dokarmiać maluszka mlekiem modyfikowanym? Jak łączyć karmienie piersią z karmieniem butelką?
Subskrybuj Kanał strony głównej