Seks w ciąży

Kobiety w ciąży czasami mają ochotę na seks, innym razem wręcz przeciwnie. 

seks w ciąży

Kobiety w ciąży czasami mają ochotę na seks, innym razem wręcz przeciwnie. Zazwyczaj głównym powodem różnego nastawiania do tej sfery życia są wahania poziomu hormonów w organizmie ciężarnej oraz obawy o zdrowie dziecka.

Wina hormonów

Poziom hormonów uzależniony jest od trymestru ciąży i ma znaczący wpływ na wahania nastroju u ciężarnej kobiety od euforii do przygnębienia. Niektóre przyszłe mamy odkrywają w sobie niewyczerpalną ochotę na seks, inne unikają zbliżeń. Szczególnie dużą huśtawkę nastrojów dostarcza pierwszy trymestr ciąży w czasie, którego dokuczają ciężarnym liczne ciążowe dolegliwości, między innymi mdłości. Pogorszone samopoczucie nie zachęca do łóżkowych igraszek. W pierwszym trymestrze ciąży jest też najwyższe ryzyko poronień. Wiele par rezygnuje w tym czasie ze współżycia.
Poprawę przynosi drugi trymestr ciąży; mija większość uporczywych dolegliwości, zmniejsza się ryzyko poronienia. Odczuwanej przyjemności seksualnej sprzyja lepsze ukrwienie macicy i piersi. Wiele pań rozbudza się seksualnie, ale niektóre nadal obawiają się o dziecko lub czują się nieatrakcyjne dla partnerów.
Trzeci trymestr ciąży również sprzyja zbliżeniom, ale dość kłopotliwy może być powiększający się brzuszek. Trzeba wybierać wtedy pozycje nieuciskające brzucha.

Ochrona płodu

Przyszli rodzice zastanawiają się czy dziecko jest wystarczająco chronione w czasie zbliżenia seksualnego. Niektórzy panowie mają nawet przed oczami wizję uderzania w główkę dziecka podczas stosunku. Obraz ten może się wydawać zabawny, ale gdyby podejść do niego na poważnie, można by odkryć przyczynę wielu wycofań z życia seksualnego przez mężczyzn w okresie ciąży. Uprawiany seks nie jest dla maleństwa nieprzyjemnym uderzaniem, ale raczej kołysaniem. Dziecko przez cały okres ciąży chronione jest macicą, pęcherzem płodowym oraz płynem owodniowym. Dodatkową ochronę przed bakteriami z „zewnątrz" oraz spermą stanowi wypełniona czopem śluzowym szyjka macicy. Czasami jednak, zwłaszcza pod koniec ciąży, zalecane jest użycie prezerwatywy podczas stosunku, ponieważ zawarte w spermie prostaglandyny mogłyby wywołać skurcze macicy.

Seks w ciąży - Stop

Są sytuacje, w których lekarz stanowczo odradzi współżycie przyszłym rodzicom, dla ochrony zdrowia dziecka.

Szczególnej ostrożności i ochrony wymaga:

  • pierwszy trymestr ciąży
  • ciąża po uprzednim poronieniu
  • nieprawidłowości w obecnej ciąży (np.: krwawienia, bóle brzucha).

Ciąża zagrożona jest absolutnym przeciwwskazaniem do współżycia w czasie ciąży. Skurcze macicy wywoływane orgazmem mogłyby wywołać poronienie.
Lekarz może również zakazać seksu w ciąży ze względu na zakażenie dróg rodnych, nieprawidłowo umiejscowione łożysko czy np. nieprawidłowości dot. szyjki macicy.

Lepiej jest wstrzymać się ze stosunkiem seksualnym również pod koniec ciąży (na około 4-6 tygodni przed rozwiązaniem), także w przypadku ciąży prawidłowo przebiegającej. Seks mógłby wywołać wtedy przedwczesne skurcze porodowe. Unikanie zbliżeń seksualnych już na kilka miesięcy przed porodem zaleca się kobietom w ciąży mnogiej.

Rodzice oczekujące potomstwa powinni skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę w temacie aktywności seksualnej, który na podstawie oceny stanu płodu, oraz zdrowia i przebiegu wcześniejszych ciąż przyszłej mamy może przekazać rodzicom odpowiednie zalecenia.

Autor
Anna Chmielewska

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Seks w ciąży - komentarze

majka2014-08-19 22:03:52

u mnie czesto powodowalo to zapalania pecherza, na szczescie od kiedy odkrylam zurascin URO to mam z tym spokoj