Bierne palenie nasila zaburzenia snu u kobiet ciężarnych

Ciężarne kobiety narażone na wdychanie dymu z papierosów mają wyższe ryzyko zaburzeń snu - wynika z pracy zamieszczonej na łamach pisma "Sleep". 

bierne palnie w ciąży zaburza sen

Ciężarne kobiety narażone na wdychanie dymu z papierosów mają wyższe ryzyko zaburzeń snu - wynika z pracy zamieszczonej na łamach pisma "Sleep". Wśród cytowanych zaburzeń, autorzy artykułu wymienili trudności w zasypianiu, zbyt krótki sen i niewysypianie się oraz chrapanie i trudności z oddychaniem we śnie.

Praca naukowców z Uniwersytetu Nihon w Tokio jest efektem analizy danych zebranych w dwóch dużych grupach ciężarnych. Jedna, ankietowana w 2002 roku, liczyła 16396 kobiet, a druga - ankietowana cztery lata później - 19386 kobiet.

Badacze wykazali, że podobne zaburzenia snu dotyczą zarówno kobiet, które palą w ciąży, jak i kobiet narażonych na bierne wdychanie dymu papierosowego. Efektem tego było wczesne wstawanie i zwiększona senność w ciągu dnia.

"Z naszych badań wynika, że niekorzystny wpływ biernego palenia na zdrowie kobiet w ciąży może po części wynikać z tego, że silnie zakłóca ono sen" - komentuje prowadzący badania dr Takashi Ohida. Badacz podkreśla, że głównym źródłem dymu papierosowego dla 80 proc. ankietowanych ciężarnych był współmałżonek.

Zdaniem dra Ohidy, programy edukacyjne informujące o negatywnym wpływie biernego palenia na ciężarne mogłyby poprawić higienę snu w tej grupie kobiet oraz zapobiec wielu zgubnym skutkom zaburzeń snu dla ich zdrowia.

Jak podkreślają naukowcy, w czasie ciąży, jak i po porodzie, w organizmie kobiety zachodzi wiele gwałtownych zmian - fizycznych, hormonalnych czy emocjonalnych, które same z siebie mogą prowadzić do zaburzeń snu. Palenie, tak czynne, jak i bierne, może stanowić dodatkowy czynnik negatywnie wpływający na sen kobiety w ciąży.

Większość ciężarnych doświadcza zmęczenia w ciągu dnia, nawet jeśli w nocy przesypiają więcej godzin. Jest to związane z gorszą jakością snu w ciąży - kobiety odczuwają większy dyskomfort fizyczny i częściej się wybudzają. Okresem, kiedy kobiecie ciężarnej najtrudniej jest się dobrze wyspać, jest trzeci trymestr.

Badania dowodzą też, że w czasie ciąży nasilają się często objawy bezdechu sennego, którego najbardziej znanym objawem jest chrapanie. To poważne zaburzenie oddychania w czasie snu może się też rozwinąć w trakcie ciąży. Najbardziej są na nie narażone kobiety z dużym wskaźnikiem masy ciała przed ciążą. Bezdech może się też objawiać ciężkim oddechem, sapaniem, odgłosem dławienia i przerwami w oddychaniu.

Do dwóch innych zaburzeń snu, których częstość wzrasta w ciąży, zalicza się też zespół niespokojnych nóg oraz nocne skurcze nóg. Zespół niespokojnych nóg dotyka 25 proc. ciężarnych i może mieć związek z niedoborami żelaza. Z kolei problem nocnych skurczów występuje u ok. 40 proc. kobiet w ciąży i przeważnie mija po urodzeniu dziecka.

Zgodnie z zaleceniami lekarzy, kobiety ciężarne powinny przesypiać w nocy przynajmniej tyle samo czasu, ile zaleca się przeciętnej dorosłej osobie - tj. od 7 do 8 godzin. JJJ

Źródło: PAP - Nauka w Polsce 2007-09-06

fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Bierne palenie nasila zaburzenia snu u kobiet ciężarnych - komentarze

JUSTYNA2008-12-22 18:53:13

JUŻ OD DAWNA CHCE RZUCIC ALE NIE POTRAFIE ZGADZAM SIE Z OPINIAMI ŻE PALENIE TO OCHYDNY NAŁÓG

lukasz162008-09-26 23:25:27

ludzie opanujcie sie!co w gadacie.trzeba palic zachecam kazdego do palenia...jesli nie sprobowales papierosow to czas najwyzszy na nie....ludzie palta szlugi!!!jol jol elo elo ziom...ganja for you:)

Kasiulka2008-07-20 20:40:14

Ja sama jestem w ciąży i denerwuje mnie jak mój chłopak pali. :( Mam koszmary po nocach i ciężko mi się oddycha. Ratunku już nie wiem jak na niego wpłynąć.

zatruwana!!2008-03-04 00:37:12

Najbardziej denerwują mnie osoby ,ktore palą przy kobiecie ciężarnej i nie rozumieją ze szkodzi to tak samo jej jak i jej nienarodzonemu jeszcze dziecku.Ludzie litości!!!!!!!!! :(

monia2008-01-23 21:40:09

palenie to paskuctwo! nie wiem jak można to \"coś \" do ust. jest tyle pieknych rzeczy na świecie. Teraz jest moda na zdrowie , piekna sylwetkę i ciało a nie na ..... powstrzymam sie :upset

marta2007-12-18 01:23:10

8) :grin :) :roll Moikm zdaniem te komentarze sa słuszne :?

Barbara2007-12-18 01:21:22

Moim Zdaniem papierosy sa bardzo niezdrowe i dobrze by było jak by ich nie było teraz pala rownierz dzieci w wieku 8 lat i to jest bardzo nie bezpieczne. pla czytelnikow tego co jest tu napisane to prosze przestrzegajcie nałogow a tymbardziej papierosów bo to jest straszne ja zuciłam palenie rok temu i teraz jest mi lzej naprawde duzo lzej :p zachecam sprobuj i ty :grin masz szanssssssssssssseeeeeeeeee[B]null[/B]

anonim2007-12-18 01:16:36

mysle ze na swiecie niepowinno byc papierosów poniewarz umierz bardzo duzo ludzi ja tak mysle i nie wiem co mysla inni :( :( :x