Ciąża pozamaciczna objawy, przyczyny, postępowanie

Niestety, nie zawsze zapłodnione przez plemnik jajeczko trafia do macicy aby dojrzewać w niej przez kolejnych 38 tygodni…

ciąża pozamaciczna przyczyny, objawy leczenie

Ciąża pozamaciczna – ciąża ektopowa

Niestety, nie zawsze zapłodnione przez plemnik jajeczko trafia do macicy aby dojrzewać w niej przez kolejnych 38 tygodni. Ciąża pozamaciczna to sytuacja zdarzająca się raz na sto zapłodnień, gdy z jakiegoś powodu zygota ludzka nie jest w stanie zagnieździć się w macicy i zamiast tego osiada w jajowodach, jajniku albo jamie brzusznej. Dla matki to bezpośrednie zagrożenie życia…

Przyczyny ciąży pozamacicznej?

Ryzyko ciąży ektopowej wzrasta, jeśli kobieta przechodziła wcześniej zapalenie narządów miednicy mniejszej, np. spowodowane chlamydiami czy rzeżączką. Również wcześniejsze operacje lub wady wrodzone zmniejszające drożność jajowodów mogą mieć tu znaczenie. Do grupy czynników ryzyka zalicza się także używanie wkładki wewnątrzmacicznej, przyjmowanie leków zwiększających płodność oraz zapłodnienie in vitro.

Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

Przez pierwszych kilka tygodni ciąża pozamaciczna najczęściej przebiega bezobjawowo. Nawet typowe dla stanu brzemiennego symptomy jak nudności są łagodniejsze ze względu na niższy niż w normalnej ciąży poziom gonadotropiny kosmówkowej (hcG). Zaniepokoić mogą lekkie krwawienia, bóle podbrzusza, wymioty, silne bóle brzucha lub ból umiejscowiony z jednej strony ciała, a także w ramieniu lub odbycie. Nagły silny krwotok jest już objawem przerwania jajowodów przez rosnącą zygotę i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Ciąża pozamaciczna, a wizyta u ginekologa

Standardowa procedura przy podejrzeniu ciąży pozamacicznej obejmuje test ciążowy oraz badanie USG. W zależności od umiejscowienia się embrionu i jego wieku stosuje się leczenie farmakologiczne polegające na podaniu leków poronnych lub laparoskopowy zabieg chirurgiczny. Jeśli doszło do przerwania jajowodów lub jajnika potrzebna jest operacja otwarcia jamy brzusznej, zatamowania krwawienia i naprawienia lub usunięcia uszkodzonych narządów.

Istnieje na świecie kilka przypadków, gdy ciąża ektopowa dotrwała w organizmie matki do porodu, ale współczesna medycyna rekomenduje natychmiastowe pozbycie się embrionu, gdyż może on spowodować nagłą śmierć kobiety lub jej trwałą bezpłodność.

Ciąża pozamaciczna, a kolejna ciąża

O ile nie doszło do komplikacji i embrion został usunięty bez naruszania organów rozrodczych, kobieta po okresie 3-6 miesięcy może znów starać się o dziecko i najczęściej udaje się to z pełnym sukcesem. Niestety, poprzednie przerwanie jajowodów lub konieczność usunięcia jajnika mogą częściowo lub całkowicie zaburzyć płodność kobiety i dlatego tak ważna jest jak najszybsza interwencja medyczna w przypadku podejrzenia ciąży pozamacicznej

Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia

Artykuły wybrane dla Ciebie

Ciąża pozamaciczna objawy, przyczyny, postępowanie - komentarze

olo2014-11-19 10:15:15

Ja niestety byłam w takiej sytuacji;-( Jedynym światełkiem jest fakt, że oprócz ciązy pozamacicznej rozwinęła się też jednocześnie ciąża prawidłowa (były by bliźniaki). Właściwie już od 6 tygodnia miałam bóle- okropne gryzłam normalnie palce i chodziłam na kolanach, dreszcze, biegunkę i wymioty mniej więcej raz dziennie, ale po zażyciu nospy ustępowały po około pól godzinie. Konsultowałam to z 2 ginekologami, byłam na ambulatorium bo myślałam że to żołądkówka, wszyscy mówili, że jak nie ma krwi to nie ma się czym martwic;-( Na początku 8 tygodnia dostałam rano okropne bóle, krwotok i mąż jak na sygnale zawiózł mnie do szpitala. Tam lekarz od razu postawił diagnozę, potem było konsylium i pytanie czy decyduję się na operację. Uprzedzono mnie, że to drugie dziecko raczej poronie, masakra co ja przeżywałam;-( Staraliśmy się o dziecko prawie 4 lata i taka tragedia. Podczas operacji było troche komplikacji, okazało się że zarodek wrósł w ściany jajowodu, jajowód pekł, był krwotok na szczęście na zewnątrz...... Dodam tylko, że ten drugi maluch przeżył. Podczas badań prenatalnych w 12 tygodniu lekarz powiedział żeby byc dobrej myśli, bo mały ma wolę życia;-) teraz jestem w 31 tygodniu ciąża rozwija się prawidłowo. Mam się oszczędzać bo przy chodzeniu łapią mnie bolesne skurcze i twardniej brzuch, ale mamy nadzieję, że wszystko skonczy się dobrze. Pozdrawiam wszystkie mamy oczekujące dzieci;-)