Imiona dla dziewczynek – z nami łatwiej wybierzesz

Które imię dla dziewczynki będzie to „naj”? Z którego będzie zadowolona wasza córka? Pomożemy wam w wyborze. Przedstawiamy ważne kryteria wyboru, ranking najpopularniejszych imion oraz nasze propozycje.

imiona dla dziewczynek

Odkąd dowiedzieliście się, że nowy członek rodziny będzie dziewczynką, w waszej głowie zapewne pojawiło się – niemal natychmiast, sto różnych imion. A wraz z imionami – dylematy. Które będzie to „naj”? Z którego będzie zadowolona wasza córka? Na co zwracać szczególną uwagę? Pomożemy wam w wyborze. Przedstawiamy ważne kryteria wyboru, ranking najpopularniejszych imion dla dziewczynek oraz nasze propozycje.

Imię dla dziewczynki – 5 rzeczy, które należy uwzględnić

Zanim zdecydujesz się na konkretne imię (które być może coraz częściej przewija się w twoich pomysłach), dokładnie zastanów się, czy:

  • jest to imię polskie

Chociaż polskie, staromodne imiona wróciły do łask, to wciąż nie brakuje rodziców, którzy nazywają swoje dzieci imionami z zagranicy. To fatalny pomysł, jeśli nasze nazwisko nie pozostawia wątpliwości, że jesteśmy Polakami. Innymi słowy, choćbyśmy się uparli, to zbitek: Mercedes Kowalska nie będzie brzmiał dobrze. Podobnie jak Chloe Kieślewicz albo Abigail Zielińska. Połączenie wyraźnie zagranicznego imienia z polskim nazwiskiem naraża dziecko na ośmieszenie. Czy tego chcemy, czy nie.

Ważna rada:

Jeśli zależy ci na tym, aby twoje dziecko miało imię, które będzie odpowiednie także zagranicą, to wybierz to uniwersalne. Anna, Monika, Alicja czy Patrycja. W krajach anglojęzycznych imiona te bardzo szybko znajdą podobnie brzmiące odpowiedniki, np. Alicia.

  • imię dobrze współgra z nazwiskiem

Nie brakuje rodziców, którzy – chcąc zapewne dobrze, nazywają dziecko np. Maja, chociaż ich nazwisko brzmi: Miodek. Niestety, to nieprzemyślana decyzja, która może narażać dziecko na docinki ze strony rówieśników, a w dorosłym życiu – pobłażliwe uśmieszki czy komentarze.

Warto też kierować się prostą zasadą: krótkie imię – długie nazwisko i odwrotnie. W przeciwnym razie „otrzymamy” nieprzyjemnie brzmiące zestawy, takie jak: Iga Maj albo Aleksandra Miniakielowicz.

Ważna rada: Jeśli wasze nazwisko nie jest proste do wymówienia, to konieczne nadajcie dziecku proste imię. W przeciwnym razie jego trudne życie rozpocznie się już w przedszkolu, gdy dzieci zaczną robić zawody na literowanie.

  • lubisz zdrobnienie danego imienia

Jeśli bardzo podoba ci się imię Aleksandra, ale nie cierpisz Oli, to wybierz inne imię. Chyba, że pragniesz rozpocząć z góry przegraną walkę pt. „Moja córka nazywa się Aleksandra, nie mów do niej Ola”. Podobnie rzecz ma się z Małgorzatą, którą wszyscy i tak nazwą Gosią czy Anną, która już zawsze będzie dla większości Anią.

  • imię będzie pasowało dla osoby dorosłej

Idealnym przykładem są tutaj nieco kontrowersyjne imiona Sonia oraz Maja. Niektórzy twierdzą, że Sonia dla dorosłej kobiety brzmi ok, ale zdecydowana większość jest innego zdania. Wszystko z powodu faktu, że imię to brzmi jak zdrobnienie. Co niekoniecznie pasuje do np. Soni – dyrektor banku albo Mai – adwokata.

Wybierając imię dla dziecka zawsze pamiętaj o tym, że przez większość życia będzie je nosiła osoba dorosła.

  • jest to imię popularne

Być może od zawsze podoba ci się imię Zofia, ale zastanawiasz się, czy ostatnio nie za dużo się tych Zosiek pojawia. Cóż, jeśli imię, które wybierzesz, jest bardzo popularne, to musisz liczyć się z tym, że twoja córka nie będzie wyjątkowa pod tym względem – może zdarzyć się, że Zoś będzie w klasie nawet i pięć.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynki

Jeśli nie jesteś „na bieżąco” i nie do końca orientujesz się, jakie imiona dla dziewczynek są obecnie najmodniejsze, prezentujemy dwa zestawienia – za rok 2014 oraz 2015. W roku 2014 najczęściej wybieranymi imionami dla dziewczynek, według MSWiA, były:

  1. Lena
  2. Zuzanna
  3. Julia
  4. Maja
  5. Zofia
  6. Hanna
  7. Aleksandra
  8. Amelia

W roku 2015 (dane z Ministerstwa Cyfryzacji), dziewczynki najczęściej otrzymywały imiona:

  1. Zuzanna
  2. Lena
  3. Julia
  4. Maja
  5. Zofia
  6. Hanna
  7. Amelia
  8. Aleksandra

Jak widać, jest to niemal identyczne zestawienie – mamy zatem dość stałą tendencję i wiele dziewczynek o takich właśnie imionach.

Jakie imię wybrać dla dziewczynki? Nasze typy

Jeśli zależy ci na niezbyt popularnym, ale prostym i ładnym imieniu dla dziewczynki, zapoznaj się z listą poniżej – przy okazji dowiesz się także, co oznacza konkretne imię:

Milena – to starosłowiańskie imię oznacza „najmilszą”.

Marcelina – czyli „mały bojownik”. Imię pochodzi od rzymskiego rodu „Marcellus”.

Blanka – oznacza osobę, jasną, białą. Imię to wywodzi się ze starogermańskiego słowa „blankus”.

Dagmara – czyli „sławny dzień”.

Dominika  - imię to pochodzi od łacińskiego słowa „dominicus” i oznacza dziewczynę „należącą do Boga”. Może mieć to dla was duże znaczenie, jeśli jesteście katolikami.

Sara – czyli „księżniczka”. Imię pochodzi od hebrajskiego słowa „sarah”.

Laura - pochodzi od łacińskiego słowa „laur”, co znaczy „wawrzyn” – to drzewo laurowe, kojarzone oczywiście z wieńcem laurowym.

Liliana – czyli dziewczyna czysta, bez skazy. Imię pochodzi z łacińskiego słowa „lilium”.

Łucja – imię pochodzenia łacińskiego, oznaczające „urodzone o wschodzie słońca”.

Więcej imion dla dziewczynek znajdziesz w naszym imienniku

fot.
Fotolia