5 rad jak przetrwać upał w zaawansowanej ciąży?

Lato w zaawansowanej  ciąży to swego rodzaju wyzwanie. Zobacz garść porad jak ułatwić sobie życie w tym szczególnym okresie.

ciąża upał

Sytuacja, w której ostatnie miesiące ciąży przypadają na ciepłe dni, ma naprawdę wiele plusów – choćby ten, że nie musisz mordować się z wiązaniem butów, a za cały ubiór posłuży ci sukienka. Nie jest jednak tajemnicą, że lato w wysokiej ciąży to też swego rodzaju wyzwanie. Dlatego już teraz dowiedz się, jak ułatwić sobie życie w tym szczególnym okresie.

Ciąża latem: Ubranie – lekko i naturalnie.

Nawet, jeśli nie cierpisz sukienek, to my i tak będziemy cię do nich przekonywać – zwłaszcza do bawełnianych modeli, które pozwalają skórze oddychać i umożliwiają sprawną termoregulację. Noszenie sukienek w upał w ciąży ma jeszcze jeden plus – mianowicie, okolice intymne, tak mocno narażone w tym okresie na infekcje, mają ułatwiony dostęp do świeżego powietrza. Nie lubisz sukienek? To może super modna i wygodna spódnica do kostek?

Jeżeli jednak uparcie twierdzisz, że nie są to propozycje dla ciebie – zadbaj o to, aby spodnie, które nosisz, były także wykonane z naturalnych tkanin. Zapomnij o jeansach i syntetykach. Bawełna, len i dużo materiału – to naprawdę dobre rozwiązanie.

W zaawansowanej ciąży słońce podziwiaj z daleka.

Oczywiście z przymrużeniem oka – to jasne, że latem uniknięcie słonecznych promieni jest niemożliwe. Zapomnij jednak o wylegiwaniu się na plaży czy długich, słonecznych spacerach między godziną 11 a 15. Nie chodzi tutaj już nawet o twoją wygodę, co o bezpieczeństwo. Czy wiesz, że przegrzanie organizmu ciężarnej może doprowadzić nawet do odklejenia się łożyska?

Jeśli musisz wyjść, co czasem jest nieuniknione, zadbaj o siebie i dziecko. Schowaj głowę pod kapeluszem, posmaruj ciało kremem z filtrem, wybieraj zacienione miejsca do spacerowania. Mniej przy sobie butelkę wody i jeśli musisz – odpocznij na ławce. Nic nie jest ważniejsze od twojego dobra.

Pij dużo wody w ciąży.

W trakcie upałów woda powinna być twoim nieodłącznym przyjacielem. Wypijaj 2 – 3 litry dziennie, najlepiej w postaci czystej, niegazowanej, w formie niesłodzonych, ziołowych i owocowych herbat, ewentualnie jednodniowych soków.

Jeśli tylko masz taką możliwość, korzystaj z wody także w innych celach. Gdy odpoczywasz na balkonie – mocz nogi w misce (zwłaszcza, gdy są spuchnięte!). Spryskuj nią całe ciało, możesz także sprawić sobie mgiełkę do twarzy – to gwarancja natychmiastowej ulgi.

Dieta ciężarnej latem – ma być lekko i soczyście.

Jak sprawić, by okropnie upalny dzień stał się jeszcze trudniejszy do zniesienia? To proste – objedz się czymś ciężkostrawnym i gorącym. To oczywiście tak pół żartem, pół serio – faktem jest jednak, że właśnie takich dań powinnaś unikać. Jeśli chcesz poczuć się dobrze, to jedz dobrze. Dużo warzyw i owoców (te sezonowe będą najlepsze), duszone mięso lub pieczone w papilocie ryby, pełnoziarniste pieczywo - tak powinna wyglądać twoja dieta. Pamiętaj, że dobrze będą ci robić wszelkie „soczystości”, takie jak arbuz czy ogórki.

Typowe, letnie problemy ciężarnych – walcz z nimi!

Powyższe cztery punkty nie są w stanie – niestety, zagwarantować, że będziesz czuła się świetnie. Pewne dolegliwości, typowe dla kobiet w ciąży, latem „lubią” pojawiać się znacznie częściej. Oto, jak z nimi walczyć:

  • opuchnięcia

Przede wszystkim – zapomnij o długim staniu. Jeśli pracujesz, a twoje nogi puchną, to najwyższy czas pójść na zwolnienie lekarskie. Po drugie – żadnych „skomplikowanych” butów. Proste klapki albo łatwe do wsunięcia sandały na małym, szerokim obcasie będą dla ciebie idealne.

Trzymaj nogi wysoko – tak często, jak to możliwe. Korzystaj z możliwości, jakie masz teraz i ucinaj sobie drzemki z nogami na poduszce. Często też wkładaj stopy do chłodnej wody.

Pamiętaj, że jeśli opuchlizna nie mija po nocy, może oznaczać to niebezpieczeństwo w postaci zatrucia ciążowego. Skonsultuj się z lekarzem.

  • wysokie ciśnienie

Rozpoznasz je po bólu głowy, problemach ze snem czy szybszym biciu serca. Nie próbuj jednak działać na własną rękę – zbyt wysokie ciśnienie jest niebezpieczne dla ciebie i dla dziecka. Udaj się do ginekologa, który przepisze ci odpowiednie leki.

  • duszności

Kiedy temperatury na dworze wydają się być absurdalnie wysokie, nietrudno o uczucie duszności – zwłaszcza, kiedy w brzuchu jest spory już lokator. Co możesz zrobić? W chwilach, kiedy jest ci słabo, wykorzystaj starą i sprawdzoną metodę – pochyl się z głową między kolanami (na tyle, ile to możliwe w zaawansowanej ciąży). Przyłóż też chłodny kompres do czoła i na kark. Jeśli tylko masz możliwość – weź chłodny prysznic, zaciemnij pomieszczenie i odpocznij.

Jeszcze troszkę!

Lato w ciąży nie jest lekkie, ale zdaniem wielu kobiet – lepsze, niż ciemna, bura jesień, ciężkie kurtki, szale i wysokie buty. Dlatego spójrz za okno z optymizmem, a wieczorem wyjdź na spacer - jeden z ostatnich jeszcze bez wózka J.

Autor
Karolina Wojtaś
fot.
Fotolia