Ból pleców i kręgosłupa w ciąży.

Ból przy staniu, schylaniu się, siedzeniu… niestety, na bóle kręgosłupa skarży się większość kobiet w ciąży. Czy są jakieś sposoby, aby poczuć się lepiej? I kiedy ból pleców świadczy o zagrożeniu?

ból pleców w ciąży

Ból przy staniu, schylaniu się, siedzeniu… niestety, na bóle kręgosłupa skarży się większość kobiet w ciąży. Czy są jakieś sposoby, aby poczuć się lepiej? I kiedy ból pleców świadczy o zagrożeniu?

Przyczyny bólu pleców w ciąży

Pierwsza przyczyna bólu pleców występującego w okresie ciąży ma związek z hormonami. To przez ich działanie rozluźniają się powiązania między stawami. Drugi powód to powiększająca się waga – stanowi ona większy nacisk na kręgosłup. A po trzecie – duży brzuch zmienia postawę i przesuwa środek ciężkości, co jeszcze mocniej obciąża plecy.

Jeśli przed ciążą prowadziłaś bardzo aktywny tryb życia, istnieje spora szansa na to, że ból pleców nie będzie ci dokuczał nawet przed porodem. Jeżeli jednak – jak wiele kobiet, raczej tylko obiecywałaś sobie bieganie i ćwiczenie, to niestety możesz poczuć teraz tego konsekwencje. Na bóle kręgosłupa w szczególności narażone są kobiety, które są w ciąży mnogiej oraz te, które cierpią na otyłość.

Ból pleców może pojawić się zarówno na początku ciąży, jak i pod sam jej koniec. W ostatnich tygodniach odmiennego stanu jest on zazwyczaj bardziej męczący niż w pierwszym trymestrze.

Jak zapobiegać bólom kręgosłupa w ciąży?

Istnieje kilka sprawdzonych metod na uśmierzanie bólu w okresie ciąży, które na pewno nie zaszkodzą dziecku. Oto, o czym powinnaś pamiętać:

  • korzystaj z masażu

Możesz prosić o masaż partnera albo po prostu udać się do specjalisty. Jeśli twojej ciąży jeszcze nie widać, koniecznie poinformuj o swoim stanie masażystę.

  • noś właściwe buty

Zapomnij o szpilkach – noszenie ich w zaawansowanej ciąży na pewno będzie skutkowało bólem. Noś wygodne, płaskie buty o szerokich noskach.

  • śpij na odpowiednio twardym materacu

Dobrze dobrany materac do masy ciała i wzrostu zapewnia komfortowe podparcie dla kręgosłupa podczas snu

  • śpij na odpowiedniej poduszce

To, jak ułożona jest twoja głowa, ma wielkie znaczenie dla kręgosłupa. Dlatego zamiast pierzastej chmurki wybierz poduszkę wyprofilowaną. Przyzwyczaisz się bardzo szybko. Dodatkowo poduszka ta często pomaga na bóle głowy.

  • właściwie podnoś przedmioty

Nigdy się nie schylaj! Kucanie to jedyny prawidłowy sposób na podnoszenie ciężkich toreb czy innych przedmiotów. Pamiętaj o tym także po porodzie.

  • nie dźwigaj

Jest to niewskazane nie tylko z uwagi na kręgosłup… ale pewnie doskonale o tym wiesz. Nie noś starszego dziecka – wytłumacz mu, że musi iść samodzielnie albo poproś o pomoc partnera.

  • prostuj się

To najprostsza i jednocześnie jedna z najlepszych metod na uniknięcie bólu kręgosłupa. Nie garb się, siedź prosto – pomoże od razu!

  • rób przerwy w pracy

Wciąż jesteś aktywna w pracy? To świetnie, ale jeśli dużo czasu spędzasz przy biurku, plecy szybko dadzą o sobie znać. Co 30 minut zrób sobie przerwę i przejdź się na mikro spacer.

  • z nogi na nogę

Jeśli akurat musisz długo stać, opieraj ciężar ciała najpierw na jednej nodze, potem na drugiej  - i tak w kółko.

  • kontroluj wagę

Pamiętaj, że optymalny przyrost wagi w całym okresie ciąży to około 12 kilogramów. Kontroluj to, co i ile jesz.

Bóle pleców w ciąży a tabletki przeciwbólowe

Czy jeśli ciężarna odczuwa dotkliwy ból pleców, może zażyć tabletkę przeciwbólową? Tak, o ile będzie to paracetamol i jedna pastylka, nie więcej.

Ból pleców w ciąży – kiedy do lekarza?

Czasami ból pleców nie jest dolegliwością samą w sobie, ale sygnałem, że dzieje się coś złego. Udaj się do lekarza, kiedy:

  • ból obejmuje także podbrzusze – może być to początek przedwczesnych skurczów porodowych albo poronienia
  • bólowi towarzyszy gorączka
  • boli tak bardzo, że nie możesz swobodnie chodzić
  • ból promieniuje do nóg albo pośladków
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia